MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba dla sądeckich strażaków pnie się w górę. Wielka inwestycja powstaje przy ul. Węgierskiej

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Nowa siedziba JRG 2 w Nowym Sączu w trakcie budowy
Nowa siedziba JRG 2 w Nowym Sączu w trakcie budowy PSP Nowy Sącz
Trwają prace związane z budową Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Nowym Sączu wraz z Wydziałem Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Przy ulicy Węgierskiej powstaje zupełnie nowy obiekt o powierzchni 4300 metrów, a na czas budowy JRG nr 2 przeniosła się do bazy MPK przy ulicy Wyspiańskiego. Prace przebiegają zgodnie z planem.

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu została utworzona 2 stycznia 1997 roku na bazie zlikwidowanej w obecnej spółce SGL Carbon zakładowej służby ratowniczej, po której przejęto obiekt, sprzęt i grupę ratowników. Siedziba mieściła się przy ul. Węgierskiej w Nowym Sączu. Po ponad 25 latach nadszedł czas na zmiany.

Remont budynku nie wchodził już w grę, a warunki pracy strażaków były ciężkie. Uczyli się tam również aspiranci, w działającej tam filii szkoły aspiranckiej.
Budowa Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu wraz z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Grup Ratowniczych Szkoły Aspirantów została wpisana do „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025″.

Kosztorys inwestycji zakładał kwotę rzędu 24 mln zł, z czego 16 mln zł pochodzi z rządowego programu. Za inwestycję odpowiada Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Kilka miesięcy temu stary budynek przy ul. Węgierskiej, został wyburzony. Na jego miejscu natomiast powstaje nowy obiekt o powierzchni 4300 metrów kwadratowych.

- Będzie on spełniał dzisiejsze standardy i zagwarantuje naszym strażakom ale także psom ratowniczym komfortowe warunki służby. Stary budynek, w którym mieściła się nasza jednostka miał na przykład za niskie garaże i nie mieściły się w nich nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze - mówi st. bryg. Paweł Motyka, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. - Remont i przebudowa tego obiektu nie była możliwa bez naruszenia jego konstrukcji. Dlatego konieczna była budowa nowego.

Na czas budowy strażacy przeprowadzili się do budynku przy ul. Wyspiańskiego, który należy do sądeckiego MPK. Jak informuje Jerzy Leszczyński, prezes sądeckiego MPK, strażacy dzierżawią kanał o długości 25 metrów na wozy bojowe przy warsztacie oraz pomieszczenia biurowe.

Nowa siedziba JRG w Nowym Sączu będzie już drugim okazałym budynkiem sądeckiej PSP. W 2012 roku oddano do użytku nowy budynek. Gmach komendy przy ul. Witosa kosztował około 22 mln zł. Uroczyste otwarcie połączone z poświeceniem remizy odbyło się w trakcie wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w maju 2013 roku.

Po budowie nowej siedziby JRG nr 2 w Nowym Sączu wszystkie obiekty zajmowane przez jednostki sądeckich strażaków będą spełniać aktualne wymogi i zapewnią ratownikom komfortowe warunki pracy.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska