Budynek ten powstał prawie 120 lat temu jako gmach Sądu Powiatowego i Urzędu Podatkowego Miasta Podgórza. W czasie II wojny, w okresie niemieckiej okupacji, budynek pełnił funkcję aresztu śledczego i był miejscem aresztu i torturowania Polaków, członków krakowskiego ruchu oporu, głównie z Armii Krajowej. Po wojnie władze komunistyczne wykorzystywały ten budynek jako więzienie polityczne.
Od 1971 r. aż do zamknięcia w 2018 r. obiekt pełnił funkcję oddziału Aresztu Śledczego. Jako ciekawostkę podaje się natomiast, że to za jego murami w 1974 roku powstał słynny utwór opisujący życie w więzieniu "Czarny chleb i czarna kawa". Autorem był student Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, skazany za publiczne śpiewanie piosenek politycznych koło pomnika Adama Mickiewicza. Utwór był potem wykonywany przez wiele różnych zespołów.
Dawny areszt można było zwiedzić w sobotę. XXIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, czyli wielkie doroczne zwiedzanie Podgórza, trwają natomiast jeszcze do niedzieli (29 września). Tego dnia będzie można m.in. podążyć szlakiem życia kulturalnego w Podgórzu (z okazji 40-lecia Centrum Kultury Podgórza), odwiedzić kamieniołom Liban i KL Plaszow, Łagiewniki i Ruczaj, Ludwinów i Wzgórza Tynieckie czy wysłuchać w Krakowskiej Pijalni Zdrojowej przy rondzie Matecznego koncertu Salonowej Orkiestry Camerata z solistami, a następnie prelekcji "Szlaki, sieci i połączenia Uzdrowiska Antoniego Matecznego".
Pełny program na niedzielne spotkanie z Podgórzem można znaleźć na stronie internetowej www.dzielnica13.krakow.pl.
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
