Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe kierunki studiów na małopolskich uczelniach. Jest w czym wybierać!

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Wśród proponowanych od przyszłego roku akademickiego nowości jest m.in. kierunek sztuczka inteligencja na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Wśród proponowanych od przyszłego roku akademickiego nowości jest m.in. kierunek sztuczka inteligencja na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pixabay
Sztuczna inteligencja, agrobiologia, ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju, kognitywistyka informatyczna, prawo i doradztwo w biznesie – to tylko niektóre z ciekawych nowości, które zaoferują w roku akademickim 2024/2025 małopolskie uczelnie. Warto już teraz się z nimi zapoznać i wybrać kierunek, który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom co do dalszej ścieżki kształcenia.

Uniwersytet Jagielloński w swojej ofercie edukacyjnej na nadchodzący rok akademicki zaproponuje kilka atrakcyjnych nowości na studiach I i II stopnia. Wśród nich znalazły się m.in. kierunki: sztuczna inteligencja (studia I stopnia, Wydział Matematyki i Informatyki) czy East European Studies: Languages and Discourses (studia I stopnia w języku angielskim, Wydział Filologiczny).

Natomiast osoby, które pierwszy etap nauki na studiach wyższych mają już za sobą i chcą kontynuować kształcenie na studiach II stopnia, by zdobyć tytuł magistra, powinny zainteresować się następującymi kierunkami na Wydziale Filozoficznym UJ: analizą danych społecznych bądź pedagogiką resocjalizacyjną z profilaktyką społeczną.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie również planuje od nowego roku akademickiego rozszerzyć swoją ofertę dydaktyczną. W rekrutacji na studia I stopnia, która rozpocznie się 1 czerwca, rozważane jest uruchomienie następujących kierunków studiów: doradztwo i administracja rolnicza (studia inżynierskie), agrobiologia (inżynierskie) oraz rachunkowość i finanse (licencjackie). Z kolei na II stopniu ma się pojawić nowy kierunek inżynieria mechatroniczna.

Kandydaci na studia na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie będą mieli do wyboru aż 64 kierunki i ponad 200 specjalności. W tym roku akademickim oferta edukacyjna uczelni została poszerzona o kilka nowych kierunków. Na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich są to m.in.: filozofia i psychologia rozwoju osobowego, kryminalistyka, muzealnictwo oraz biznes w dziedzictwie kulturowym. Jeśli zaś chodzi o studia II stopnia, do wyboru są kierunki: archiwistyka, biurowość, cyfryzacja, biznesowe wykorzystanie dziedziectwa kulturowego, dziennikarstwo przyrodnicze, kryminalistyka oraz Media Content & Creative Writing.

Nowości na uczelniach technicznych

Politechnika Krakowska ma już w ofercie jeden nowy kierunek na przyszły rok akademicki: ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju. Przygotowywane do powołania są jeszcze dwa inne nowe kierunki; procedury z nimi związane wciąż trwają.

Kierunek ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju jest przeznaczony dla osób, które swoją karierę zawodową chcą związać z rozwijaniem nowych, przyjaznych dla środowiska technologii i wdrażaniem ich w przemyśle oraz w gospodarce komunalnej. Wyjątkowość tego kierunku polega na jego interdyscyplinarnym charakterze, ukierunkowaniu na innowacyjność oraz budowaniu kompetencji praktycznych.

Osoby, które chcą studiować na Akademii Górniczo-Hutniczej, mają do wyboru ponad 60 kierunków, w tym cztery w języku angielskim i siedem nowości na studiach II stopnia. Wśród nich są m.in. kierunki:

  • cyberbezpieczeństwo (jego absolwenci są poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy),
  • chemia budowlana,
  • ekotechnologie cieplne (program studiów został opracowany we współpracy z Małopolską Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie),
  • geośrodowisko miasta,
  • nanoinżynieria materiałów.

Do atrakcyjnych nowości na AGH należy również energetyka jądrowa. To perspektywiczny kierunek, który wychodzi naprzeciw najnowszym potrzebom związanym z wdrożeniem w Polsce energetyki jądrowej jako stabilnego, bezemisyjnego źródła energii, niezbędnego w procesie dekarbonizacji gospodarki i ochrony klimatu.

Warto też wspomnieć o kierunku transport w przemyśle 4.0. To unikatowe w skali Polski studia II stopnia, które są odpowiedzią na rewolucję przemysłową 4.0 związaną z automatyzacją procesów transportowych w przemyśle.

Te kierunki otwierają drzwi do kariery

Nowości w swojej ofercie edukacyjnej na rok akademicki 2024/2025 szykuje także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Uczelnia planuje uruchomić takie kierunki jak studia nad cywilizacjami (I stopnia) oraz polityka historyczna (II stopnia). W tej chwili trwają przygotowania do rozpoczęcia rekrutacji, która ruszy nie później niż 1 czerwca.

Natomiast Uniwersytet Ignatianum zamierza w przyszłym roku akademickim poszerzyć swą ofertę dydaktyczną o dwa nowe kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia. Będą to: kognitywistka informatyczna oraz prawo i doradztwo w biznesie.

Dwa nowe kierunki podczas najbliższej rekrutacji wiosenno-letniej (na rok akademicki 2024/2025) pojawią się również w ofercie Akademii Tarnowskiej. Pierwszym z nich jest kierunek lekarski – jednolite studia magisterskie, które trwają sześć lat.

Program studiów został zaprojektowany na podstawie obowiązujących aktów prawnych. Łączy treści ogólne, teoretyczne z treściami specjalizacyjnymi pozwalającymi wyposażyć absolwentów w praktyczne umiejętności przygotowujące do złożenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i podjęcia pracy. Kształcenie według najnowszych standardów da absolwentom możliwość podjęcia pracy w Polsce i krajach UE.

Drugą z oferowanych od przyszłego roku akademickiego nowości na Akademii Tarnowskiej jest kierunek finanse i rachunkowość (studia I stopnia – licencjackie). To jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów o profilu ekonomicznym, po którego ukończeniu otwierają się drzwi do kariery w branży finansowej i bankowości.

Dodać warto, że nauka języków obcych na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego pozwoli absolwentom kierunku finanse i rachunkowość uzyskać kwalifikacje niezbędne w pracy zawodowej, w tym do nawiązywania kontaktów z otoczeniem międzynarodowym i swobodnego poruszania się w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK „EDUKACJA”

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe kierunki studiów na małopolskich uczelniach. Jest w czym wybierać! - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska