Uniwersytet Jagielloński w swojej ofercie edukacyjnej na nadchodzący rok akademicki zaproponuje kilka atrakcyjnych nowości na studiach I i II stopnia. Wśród nich znalazły się m.in. kierunki: sztuczna inteligencja (studia I stopnia, Wydział Matematyki i Informatyki) czy East European Studies: Languages and Discourses (studia I stopnia w języku angielskim, Wydział Filologiczny).
Natomiast osoby, które pierwszy etap nauki na studiach wyższych mają już za sobą i chcą kontynuować kształcenie na studiach II stopnia, by zdobyć tytuł magistra, powinny zainteresować się następującymi kierunkami na Wydziale Filozoficznym UJ: analizą danych społecznych bądź pedagogiką resocjalizacyjną z profilaktyką społeczną.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie również planuje od nowego roku akademickiego rozszerzyć swoją ofertę dydaktyczną. W rekrutacji na studia I stopnia, która rozpocznie się 1 czerwca, rozważane jest uruchomienie następujących kierunków studiów: doradztwo i administracja rolnicza (studia inżynierskie), agrobiologia (inżynierskie) oraz rachunkowość i finanse (licencjackie). Z kolei na II stopniu ma się pojawić nowy kierunek inżynieria mechatroniczna.
Kandydaci na studia na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie będą mieli do wyboru aż 64 kierunki i ponad 200 specjalności. W tym roku akademickim oferta edukacyjna uczelni została poszerzona o kilka nowych kierunków. Na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich są to m.in.: filozofia i psychologia rozwoju osobowego, kryminalistyka, muzealnictwo oraz biznes w dziedzictwie kulturowym. Jeśli zaś chodzi o studia II stopnia, do wyboru są kierunki: archiwistyka, biurowość, cyfryzacja, biznesowe wykorzystanie dziedziectwa kulturowego, dziennikarstwo przyrodnicze, kryminalistyka oraz Media Content & Creative Writing.
Nowości na uczelniach technicznych
Politechnika Krakowska ma już w ofercie jeden nowy kierunek na przyszły rok akademicki: ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju. Przygotowywane do powołania są jeszcze dwa inne nowe kierunki; procedury z nimi związane wciąż trwają.
Kierunek ekotechnologie dla zrównoważonego rozwoju jest przeznaczony dla osób, które swoją karierę zawodową chcą związać z rozwijaniem nowych, przyjaznych dla środowiska technologii i wdrażaniem ich w przemyśle oraz w gospodarce komunalnej. Wyjątkowość tego kierunku polega na jego interdyscyplinarnym charakterze, ukierunkowaniu na innowacyjność oraz budowaniu kompetencji praktycznych.
Osoby, które chcą studiować na Akademii Górniczo-Hutniczej, mają do wyboru ponad 60 kierunków, w tym cztery w języku angielskim i siedem nowości na studiach II stopnia. Wśród nich są m.in. kierunki:
- cyberbezpieczeństwo (jego absolwenci są poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy),
- chemia budowlana,
- ekotechnologie cieplne (program studiów został opracowany we współpracy z Małopolską Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie),
- geośrodowisko miasta,
- nanoinżynieria materiałów.
Do atrakcyjnych nowości na AGH należy również energetyka jądrowa. To perspektywiczny kierunek, który wychodzi naprzeciw najnowszym potrzebom związanym z wdrożeniem w Polsce energetyki jądrowej jako stabilnego, bezemisyjnego źródła energii, niezbędnego w procesie dekarbonizacji gospodarki i ochrony klimatu.
Warto też wspomnieć o kierunku transport w przemyśle 4.0. To unikatowe w skali Polski studia II stopnia, które są odpowiedzią na rewolucję przemysłową 4.0 związaną z automatyzacją procesów transportowych w przemyśle.
Te kierunki otwierają drzwi do kariery
Nowości w swojej ofercie edukacyjnej na rok akademicki 2024/2025 szykuje także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Uczelnia planuje uruchomić takie kierunki jak studia nad cywilizacjami (I stopnia) oraz polityka historyczna (II stopnia). W tej chwili trwają przygotowania do rozpoczęcia rekrutacji, która ruszy nie później niż 1 czerwca.
Natomiast Uniwersytet Ignatianum zamierza w przyszłym roku akademickim poszerzyć swą ofertę dydaktyczną o dwa nowe kierunki na studiach stacjonarnych I stopnia. Będą to: kognitywistka informatyczna oraz prawo i doradztwo w biznesie.
Dwa nowe kierunki podczas najbliższej rekrutacji wiosenno-letniej (na rok akademicki 2024/2025) pojawią się również w ofercie Akademii Tarnowskiej. Pierwszym z nich jest kierunek lekarski – jednolite studia magisterskie, które trwają sześć lat.
Program studiów został zaprojektowany na podstawie obowiązujących aktów prawnych. Łączy treści ogólne, teoretyczne z treściami specjalizacyjnymi pozwalającymi wyposażyć absolwentów w praktyczne umiejętności przygotowujące do złożenia Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i podjęcia pracy. Kształcenie według najnowszych standardów da absolwentom możliwość podjęcia pracy w Polsce i krajach UE.
Drugą z oferowanych od przyszłego roku akademickiego nowości na Akademii Tarnowskiej jest kierunek finanse i rachunkowość (studia I stopnia – licencjackie). To jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów o profilu ekonomicznym, po którego ukończeniu otwierają się drzwi do kariery w branży finansowej i bankowości.
Dodać warto, że nauka języków obcych na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego pozwoli absolwentom kierunku finanse i rachunkowość uzyskać kwalifikacje niezbędne w pracy zawodowej, w tym do nawiązywania kontaktów z otoczeniem międzynarodowym i swobodnego poruszania się w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej.
ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK „EDUKACJA”
