Nowe mapy zażegnają spory o miedzę, czy rozpalą emocje

Krystyna Trzupek
Krystyna Trzupek
Stanisław Smęda - sołtys Męciny pokazuje obecną mapę. -  Z doświadczenia w pracy sołtysa wiem, że wciąż jest wiele przypadków spornych granic działek, mam nadzieję, że teraz to się zmieni.
Stanisław Smęda - sołtys Męciny pokazuje obecną mapę. - Z doświadczenia w pracy sołtysa wiem, że wciąż jest wiele przypadków spornych granic działek, mam nadzieję, że teraz to się zmieni. Krystyna Trzupek
Niebawem czeka nas rewolucja w geodezji. Projekt będzie realizowany w latach 2017-2021. Znikną papierowe mapy geodezyjne. Zastąpią je elektroniczne dokumenty dostępne w sieci

Jeszcze w tym roku rozpocznie się kolejny etap, nie bójmy się tego słowa, wielkiej rewolucji w powiatowych zasobach geodezyjnych.

W ramach projektu wykonana zostanie m.in. cyfryzacja wszystkich papierowych dokumentów znajdujących się w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym. Pozwoli to na uruchomienie e-usług, z których korzystać będą mogli zarówno geodeci jak i wszyscy klienci urzędu. Przyczyni się to do szybszej realizacji niektórych wniosków i na załatwianie spraw bez konieczności wychodzenia z domu.

- W ten sposób powiat w tej trudnej technicznej dziedzinie - jaką jest geodezja i kartografia, wychodzi naprzeciw wymaganiom i potrzebom, jakie stawia przed sobą XXI wiek - podkreśla starosta limanowski Jan Puchała.

Powiat przystąpi do utworzenia cyfrowych map zasadniczych i ewidencyjnych dla terenu gmin Mszana Dolna, Laskowa oraz Dobra.

Ten etap projektu jest kontynuacją prac prowadzonych przez starostę limanowskiego w celu scyfryzowania map znajdujących się w zasobach starostwa - w poprzednich latach zakończono proces założenia cyfrowej ewidencji gruntów i budynków na terenie miast Limanowa i Mszana Dolna, gminy Limanowa, gminy Łukowica, gminy Tymbark i wsi Jodłownik.

Pozostałe gminy będą sukcesywnie cyfryzowane w ramach kolejnych projektów, co zamknie proces przekształcania dokumentacji z formy papierowej do elektronicznej i zapewni mieszkańcom powiatu szeroki dostęp do danych o nieruchomościach.

Zdaniem sołtysa Kłodnego Władysława Lachora zaktualizowanie i wykonanie nowe mapy na podstawie zdjęć /skanów lotniczych będą miały niezaprzeczalne zalety, ale pod warunkiem, że zostaną rzetelnie wykonane. Jego zdaniem podstawą w opracowaniu tych map jest wcześniejsze znakowanie geodezyjnych punktów granicznych przez zespół skanujący w obecności właścicieli nieruchomości działki.

- Powinno się nanieś dokładnie przynajmniej po kilka znaków widocznych z powietrza na obszar 5 hektarów przed skanowaniem - podkreśla sołtys. - Na przełomie lat 70/80 ubiegłego wieku robiono podobne skany i niestety nie wszystkie punkty na mapach pokrywają się ze stanem faktycznym na gruncie po tamtej aktualizacji - zaznacza pan Władysław.

Sołtys pamięta, że do lat 70 XX wieku gospodarze robili co kilka tygodni obchód własnych gospodarstw.

Zdarzało się czasami, że sąsiad przeorywał miedzę. Na to sprytni gospodarze też mieli radę. Sadzili wtedy drzewa lub wiklinę w spornych miejscach i problem znikał.

Czasami spory trwały w sądach przez kilka pokoleń a koszty procesu przekraczały kilkanaście razy wartość samej miedzy.

Dużaczęść map geodezyjnych w całej Małopolsce pochodzi z czasów zaboru austriackiego.

Często pojawiały się rozbieżności pomiędzy tym, co znajduje sie na mapach, a rzeczywistością w terenie. Stąd, w 2012 r. zapadła decyzja o stworzeniu cyfrowych map i baz danych o nieruchomościach.

Rozmawiamy ze starostą limanowskim - Janem Puchałą


Na jakiej podstawie będą robione mapy?

Obowiązujące przepisy prawa, w szczególności Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie standardów technicznych, przewidują różne metody tworzenia cyfrowych baz danych geodezyjnych, m. in. poprzez wykorzystanie zdjęć lotniczych, pomiaru bezpośredniego na gruncie, pomiaru kartometrycznego czy też konwersji analogowych dokumentów do postaci cyfrowej. Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od rodzaju zadania oraz tworzonej bazy cyfrowej i spoczywa na wykonawcach wyłonionych w drodze przetargu. Jednocześnie, wybrana metoda musi zapewnić, że stworzone bazy utrzymają wszystkie aktualne standardy techniczne opisane w regulacjach prawnych z dziedziny geodezji i kartografii. Sprawdzenie spełnienia tego warunku odbywa się podczas odbioru roboty od wykonawcy prac.

Czy mieszkańcy będą uczestniczyć w znakowaniu działek?
Pomimo braku regulacji prawnych zwyczajowo przyjmuje się, iż przed nalotami lotniczymi lub pomiarami na gruncie mieszkańcy proszeni są o wyszczególnienie w terenie granic swoich nieruchomości. Oznaczenie granic pozwala na łatwiejszą identyfikację znaków granicznych podczas prowadzenia prac przez wykonawcę, tj. markowane znaki są łatwiej widoczne na zdjęciach lotniczych bądź podczas prowadzenia wizji terenowej. Wykonawca prac terenowych zwraca się z prośbą do właścicieli gruntów o zamarkowanie znaków i granic na gruncie. Do markowania można wykorzystać m. in. farbę w sprayu i paliki drewniane.

Co jeśli np. sąsiedzi nie zgadzają się co do granicy swoich działek?
W przypadku stwierdzenia sporu co do przebiegu granic na gruncie w utworzonych cyfrowych bazach wprowadzona zostanie notyfikacja „granica sporna”, natomiast w części graficznej odpowiedni symbol takiej granicy. Podstawą takiego działania jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków, które mówi, iż informacje o spornych odcinkach granic działek ewidencyjnych ujawnia się w bazie danych ewidencyjnych oraz na wyrysach z mapy ewidencyjnej.


Czy przed ostatecznym zatwierdzeniem map będzie je można gdzieś zobaczyć?

Na każdym etapie prowadzonych przez wykonawcę prac terenowych i kameralnych, właściciele gruntów mają możliwość wglądu i wniesienia ewentualnych zastrzeżeń co do poczynionych przez wykonawcę ustaleń. Wszelkie dokumenty mające znaczenie w poszczególnych sprawach, strony mają obowiązek dostarczyć wykonawcy prowadzącemu zadanie, a w przypadku jakichkolwiek niejasności mają prawo pełnego zapoznania się ze zgromadzoną dokumentacją i zgłoszenia uwag.

WAŻNE:

Powiat Limanowski realizuje projekt pn. „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Limanowskiego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 (RPO WM), Działanie: 2.1 E - administracja i otwarte zasoby, poddziałanie 2.1.4 E- usługi w informacji przestrzennej.

Całkowita wartość projektu wynosi 9 172 402 zł.

9 lutego 2017 Powiat Limanowski zawarł umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na dofinansowanie realizacji zadania pn. „E-usługi w informacji przestrzennej Powiatu Limanowskiego”. Powiat Limanowski uzyskał dofinansowanie w wysokości 8 mln 255 tys. zł - co stanowi 90 procent jego wartości projektu. Przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2017-2021

Mieszkańcy obszarów objętych opisanymi zleceniami mogą zdobyć informacje na temat tych zleceń w siedzibie Starostwa Powiatowego, w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru, w Wydziale Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości, w Wydziale Zamiejscowym Geodezji, Kartografii i Katastru w Mszanie Dolnej, a także na stronie internetowej starostwa bądź na stronach Biuletynu Informacji Publicznej.

Szeroki opis poszczególnych zamówień i termin ich realizacji zostanie zamieszczony na stronach internetowych w toku prowadzonych prac.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3