- Zależy nam na bezpieczeństwie. Uczuliłem więc moich podwładnych, by dokładnie sprawdzali, czy kierowcy nie łamią przepisów. Ludzie przecież nie mogą podróżować ściśnięci, jak śledzie - mówi Krzysztof Tomasik, komendant SM w Bochni.
W poniedziałek funkcjonariusze po raz pierwszy wyruszyli w teren. Kontrolowali pojazdy odjeżdżające z placu gen. Pułaskiego w Bochni. - Przede wszystkim sprawdzaliśmy dowody rejestracyjne busów oraz liczbę pasażerów - wylicza st. insp. Mirosław Mikulski.
Zobacz także: Bochnia: pacjenci boją się prywatyzacji
W żadnym ze skontrolowanych pojazdów nie było za dużo pasażerów. To jednak nie oznacza, że tak jest zawsze. - Takie kontrole powinny być przeprowadzane wcześnie rano, kiedy ludzie jadą do pracy - podpowiada Agata, 35-letnia ekspedientka jednego z krakowskich sklepów. - Do Krakowa dojeżdżam codziennie, to niewątpliwie najtańszy środek transportu, ale niestety najbardziej niebezpieczny - dodaje.
Zdaniem młodej kobiety kierowcy jeżdżący rano zabierają zawsze ponad stan pasażerów. - Ludzie nie tylko stoją w przejściu, ale także na schodkach. Nawet nie wyobrażam sobie, co by było, gdyby doszło do wypadku - dodaje mieszkanka Bochni.
Strażnicy zapowiadają kolejne kontrole. - Będziemy je powtarzać o różnych godzinach, tak, aby wykluczyć wszystkie nieprawidłowości - mówi Krzysztof Tomasik.
Miejską służbę w tych działaniach będą wspierać policjanci, którzy podobne kontrole mogą przeprowadzać nie tylko w mieście, ale także poza jego granicami.
Zobacz także: Bochnia: pacjenci boją się prywatyzacji
Kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów powinni się więc mieć na baczności. Tym bardziej, że za każdą osobę przewożoną ponad stan będą musieli zapłacić mandat w wysokości stu złotych.
Za co dostaniemy mandat
Od 1 marca strażnicy miejscy mają dużo większe uprawnienia. Mogą nakładać mandaty między innymi za:
- utrudnianie prowadzenia działań ratowniczych,
- prowadzenie hodowli psów rasy agresywnej bez wymaganego pozwolenia,
- niszczenie znaków i urządzeń ostrzegawczych,
- przekraczanie prędkości przez kierujących pojazdami,
- znieważanie Polski w tym profanację hymnu, czy zniszczenie flagi,
- organizowanie bez zezwolenia zbiórki publicznej,
- niszczenie, uszkadzanie wałów przeciwpowodziowych,
- zanieczyszczenie wody przeznaczonej do spożycia,
- wprowadzenie ścieków do wód podziemnych i powierzchniowych
- wyrzucanie kamieni, śmieci, padliny na nie swój grunt polny
Zagłosuj na Najbardziej Wpływową Kobietę Małopolski
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nowe fakty w sprawie śmierci Urszuli Olszowwskiej
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy