Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowosądeckie: 100 lat szkoły w Podegrodziu

Wojciech Chmura
Uczniowie szkoły z nowym sztandarem, przekazanym przez dyrektorkę Bożenę Mynarek
Uczniowie szkoły z nowym sztandarem, przekazanym przez dyrektorkę Bożenę Mynarek Wojciech Chmura
W sobotę Podegrodzie żyło uroczystościami jubileuszu 100-lecia Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Kingi.

W miejscowym kościele parafialnym odprawiona została msza św. z płomienną homilią proboszcza, prałata Józefa Wałaszka. Przypomniał on, że szkoła założona pod zaborem austriackim, z myślą o edukacji gospodyń wiejskich, była także ostoją życia patriotycznego, edukacyjnym oknem na świat dla młodzieży z Podegrodzia.

Po mszy zwiedzano w szkole okolicznościową wystawę pamiątek historycznych. Główne uroczystości miały miejsce w gminnym ośrodku kultury. Tu nastąpiło przekazanie społeczności szkolnej na ręce dyrektorki Bożeny Mynarek nowego sztandaru ufundowanego przez Zofię i Wiesława Czopów, właścicieli firmy Gród z Podegrodzia.

O swoich związkach ze szkołą mówili zaproszeni goście. Wśród nich arcybiskup Tadeusz Pieronek, którego matka Paulina Wolny była uczennicą szkoły. - W Podegrodziu szkoła była symbolem inicjatywy obywatelskiej a nauka znakiem wolności - mówił arcybiskup Pieronek. O związkach swojej rodziny z podegrodzką szkołą opowiadał dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego i były wiceminister kultury Rafał Skąpski.

- Nauka prowadzenia gospodarstwa domowego stanowiła częściowo przykrywką działań patriotycznych wobec władz zaborczych - podkreślał Rafał Skąpski.

- Jestem dumny, że 28 lat życia przypadło na moją pracę pedagogiczną w szkole w Podegrodziu, w tym 17 lat na stanowisku dyrektora - mówił małopolski wicekurator oświaty Grzegorz Baran.

Szkoła, mimo ogromnych wysiłków uatrakcyjnienia edukacji, przeżywa obecnie kłopoty z naborem. - Nie przyłożymy ręki do jej likwidacji - stwierdził w imieniu organu prowadzącego starosta Jan Golonka, były nauczyciel mechanizacji rolnictwa w tej szkole. Zasłużonym pedagogom wręczył powiatowe odznaczenia i nagrody. Złote Jabłko Sądeckie otrzymali: Bronisława Zimowska, Grzegorz Baran, Ryszard Galus i Jan Kożuch. Srebrne Jabłko Sądeckie: Elżbieta Fabiś, Teresa Kociołek i Józefa Krzak. Specjalny grawerton wręczono zasłużonej dyrektorce Annie Gąsiorowskiej.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska