Czytaj także: Śmiertelny wypadek w Kąclowej [ZDJĘCIA]
To ma być doraźny sposób na rozładowanie gigantycznych korków przy wjeździe do centrum Nowego Sącza od strony Krakowa i Tarnowa. W szczycie komunikacyjnym sznur samochodów na ul. Tarnowskiej zaczyna się już na Górze Zabełeckiej (około kilometra przed mostem na Kamienicy). Auta, których kierowcy pragną jechać prosto na Rynek lub skręcić w lewo na bulwar Narwiku, są blokowane przez wozy czekające na moście na Kamienicy, aby skręcić w prawo na niedrożny most heleński na Dunajcu.
Ruch byłby łatwiejszy, gdyby istniał dodatkowy pas dla jadących w prawo. Obecny most w ul. Tarnowskiej powstał w miejscu starego grożącego katastrofą. Niewiele różni się od poprzedniego. Wielu specjalistów w dziedzinie inżynierii ruchu już wtedy mówiło o zaprzepaszczonej szansie na udrożnienie komunikacji poprzez budowę szerszej przeprawy z trzema jezdniami. Pośpiech przypisywali chęci oddania mostu przed wyborami samorządowymi. Ówczesny prezydent Nowego Sącza Józef Antoni Wiktor (dziś radny) przekonuje, że wybór projektu odbudowy podyktowały jedynie względy proceduralne. Odtwarzając to, co było, nie stracono roku na uzyskanie pozwoleń budowlanych.
Most stanął piękny i solidny, ale okazał się niefunkcjonalny. Zdaniem Grzegorza Stecha, dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, przebudowa mostu jest uzasadniona.
Kładka była, ale szybko ją rozebrano
Stary most nad Kamienicą w ul. Tarnowskiej groził katastrofą budowlaną. Konstrukcja ugięła się po podmyciu filarów przez powódź. Przeprawa ma 13 m szerokości i 81 m długości. Spełnia obowiązującą w NATO klasę A - może równocześnie znaleźć się na niej sześć wojskowych ciągników o masie 200 ton każdy. Na budowę zużyto 2,2 tys. m sześc. betonu i 250 ton stali. Inwestycja kosztowała około 5,7 mln zł. Na czas budowy wzniesiono kładkę dla pieszych. Podobna mogłaby powstać, gdyby zbudowano trzeci pas ruchu w miejsce chodników na moście.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!