https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Bieg Tropem Wilczym w Miasteczku Galicyjskim. Kapitan Stefan Kulig dał znak do startu [ZDJĘCIA]

Joanna Mrozek
Po czterech latach przerwy sądeczanie mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych. W Nowym Sączu w podobnie jak w wielu innych miastach, odbył się Bieg Tropem Wilczym. Na mecie pojawiło się 220 zawodników. Sygnał do biegu dał kpt. Stefan Kulig, żołnierz ZWZ, AK i PPAN, więzień obozów koncentracyjnych, a po wojnie działacz konspiracyjny i więzień polityczny. To również ostatni żyjący Żołnierz Wyklęty, który składał przysięgę przed kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej ks. Władysławem Gurgaczem.

FLESZ - Wybory prezydenckie już w maju. To musisz wiedzieć

Po godzinie 11 rynek Miasteczka Galicyjskiego wypełnił się zawodnikami, którzy rozgrzewali się do biegu. Niektórzy zawodnicy mięli swoich czworonożnych kompanów, którzy również pobiegli w „Biegu Tropem Wilczym"

Następnie swoją obecnością zaszczycił wszystkich kpt. Stefan Kulig, Żołnierz Wyklęty, który składał przysięgę przed kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej ks. Władysławem Gurgaczem o czym wspomniał Jan Ruchała, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Nowy Sącz.

Punktualnie o godz. 11.50 wszyscy z szacunkiem i wielkim przejęciem odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego wraz z Sylwią, uczennicą Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Bączej-Kuninie.

Po hymnie wszyscy ustawili się ma starcie, po sygnale kpt. Stefana Kuliga oraz wystrzale z broni uczestnicy pobiegli aby oddać hołd Niezłomnym.

Uczestnicy pobiegli na dystansie honorowym 1963 m, który odnosi się do daty zabicia w walce ostatniego z Żołnierzy Wyklętych - Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

- Mamy 220 zawodników i kilka osób, które chcą dołączyć do biegu, choć nie mają możliwości otrzymania specjalnej koszulki i medalu za ukończenie rywalizacji - mówi Krzysztof Saczka, organizator zawodów. Bieg rozpoczął się o godz. 12.Trasa poprowadziła przez Sądecki Park Etnograficzny. Na jej pokonanie było pół godziny, lecz pierwsi na mecie pojawili się już po kilku minutach. Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale.

W pakietach startowych były pamiątkowe koszulki z Niezłomnymi - Henrykiem Kończykowskim ps. „Halicz”, Witoldem Pileckim ps. „Witold”, „Druh”, Stanisławem Golcem ps. „Gusta”, Ludwikiem Marszałkiem ps. „Zbroja”, Józefem Trojanem ps. „Kruk”, Zbigniewem Matysiakiem ps. „Kowboj”, „Dym”.

Tego samego dnia o godz. 7 w kościele Apostołów Piotra i Pawła w skansenie odprawiona zostanie msza św. O 8.30 w ratuszu w Miasteczku Galicyjskim można było posłuchać też wykładów na temat Żołnierzy Wyklętych. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych - 1 PSP AK zaprezentowało broń i umundurowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska