Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Inwestor zabiera głos w sprawie spalarni. Zapewnia, że żadna wiążąca decyzja nie zapadła

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag
Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag Klaudia Kulak
Sądecki inwestor, który przymierza się do budowy spalarni odpadów w Nowym Sączu, wydał oświadczenie. Zbigniew Konieczek, prezes zarządu firmy Newag, przekonuje w nim, że żadna wiążąca decyzja w sprawie inwestycji nie zapadła, a sam projekt znajduje się na wstępnym etapie analiz.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Pierwsze informacje o tym, że taka inwestycja w Nowym Sączu miałaby powstać pojawiły się już w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to do miasta wpłynął wniosek o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego. Firma przekonywała, że tego typu rozwiązanie sprawdziły się nie tylko za granicą, ale również w kilku miastach naszego kraju i mogłoby z powodzeniem zadziałać również w Nowym Sączu.

Temat budowy spalarni w Nowym Sączu wrócił w styczniu po tym, jak większość radnych pozytywnie zaopiniowała zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Decyzja została odebrana jako pierwszy sygnał o przychylności względem tej inwestycji ze strony miasta.

Jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji społecznych pomysł spalarni podzielił sądeczan. Wątpliwości budziło kilka spraw. Inwestor przetwarzałby tony śmieci, które musiałyby pochodzić spoza Nowego Sącza. Mieszkańcy pytali też, dlaczego miasto samo nie wybuduje takiego obiektu, a chce go umożliwić prywatnej firmie.

Zgodnie z planem inwestycja miałaby zostać zlokalizowana w centrum miasta, w pobliżu osiedli mieszkaniowych przy ul. 29 Listopada. W związku z tym powstał komitet społeczny, a jego członkami są głównie mieszkańcy osiedla Nawojowska, którzy mają wiele obaw.

W ciągu dwóch dni ponad tysiąc osób złożyło swój podpis na liście przeciwników budowy spalarni odpadów w Nowym Sączu. W pierwszych dniach lutego odbyły się też konsultacje, w ramach których mieszkańcy mogli zadawać pytania ekspertom reprezentującym firmę Newag. Większość z nich nie zmieniła jednak zdania w tej sprawie. Grupa przeciwników stale rośnie, a i obaw jest coraz więcej.

W związku z tym, że temat budzi wiele kontrowersji, w tej sprawie zabrał głos również prezydent. Poinformował, że chce zwołać sesję w całości poświęconą temu tematowi. Mają w niej brać udział mieszkańcy oraz niezależni eksperci.

Handzel deklaruje też, że bez zgody sądeczan spalarnia nie powstanie, ale wtedy będą oni musieli się liczyć z drastyczną podwyżką cen za odpady. Sam z kolei przekonuje, że nie jest ani przeciwnikiem, ani zwolennikiem inwestycji.

Dzień po konferencji prezydenta pojawiło się oświadczenie prezesa firmy Newag. Jak podkreśla Zbigniew Konieczek, wniosek o zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego o niczym nie przesądza.

- Projekt znajduje się na wstępnym etapie analiz uwzględniających kryteria środowiskowe, formalno-prawne, finansowe i społeczne. Zgodnie z przepisami, w przypadku tego typu inwestycji, etap decyzyjny oraz konsultacje o charakterze formalnym odbywają się z udziałem społeczeństwa dopiero po złożeniu raportu o oddziaływaniu na środowisko, który stanowić będzie kompleksowe opracowanie na temat inwestycji - informuje Konieczek.

Podkreśla, że procedura trwać będzie wiele miesięcy i prowadzić ją będzie sądecki Urząd Miasta przy udziale RODŚ, Urządu Marszałkowskiego, Wód Polskich i Inspekcji Sanitarnej. Dokumentacja natomiast udostępniona będzie wszystkim zainteresowanym. Dopiero kolejnym etapem jest opracowanie i procedowanie projektu budowlanego.

- Mając świadomość, że przedsięwzięcia związane z gospodarką odpadami czy energetyką wiążą się z dużym zainteresowaniem i nierzadko obawami wśród mieszkańców, podjęliśmy decyzję o realizacji wyprzedzająco działań informacyjnych i konsultacyjnych na tak wczesnym etapie projektu - dodaje.

W ramach konsultacii przewidziano też spotkania z samorządowcami, spotkania z zarządami osiedli sąsiadujących z obiektem, otwarte punkty informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców, bezpłatne wyjazdy studyjne do funkcjonujących instalacji produkujących energię z odpadów, debaty i publikacje.

- Udostępniliśmy także możliwość kontaktu z ekspertami i konsultantami za pośrednictwem dedykowanego adresu e-mail: ([email protected]).Rozumiejąc lokalne potrzeby w zakresie gospodarki odpadami oraz konieczność budowy niskoemisyjnego, tańszego źródła ciepła dla mieszkańców, jesteśmy otwarci na merytoryczny dialog i współpracę z różnymi środowiskami oraz podmiotami. Wyrażamy nadzieję, że tak ważne dla Miasta i regionu kwestie nie będą przedmiotem sporu politycznego czy dezinformacji w celu podsycania niepokoju wśród mieszkańców - podkreśla prezes Newag-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska