Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Każdemu z nas grozi rak. Zbadaj się bezpłatnie

Julia Cialpuk
Od lewej: Danusia, Basia i Gośka z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Amazonek im. Heleny Włodarczyk. Są po zabiegu mastektomii
Od lewej: Danusia, Basia i Gośka z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Amazonek im. Heleny Włodarczyk. Są po zabiegu mastektomii Julia Cialpuk
Zazwyczaj do lekarza przychodzi osoba już chora. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu próbuje to zmienić. Np. akcją profilaktyczną z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Jutro (10 lutego) do południa można tu bezpłatnie zbadać się na choroby nowotworowe piersi i płuc.

Głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Szczęście w nieszczęściu miała jedna z naszych bohaterek, pani Danusia, której - jakkolwiek paradoksalnie by to brzmiało - życie uratował wypadek samochodowy. Raka wykryto u niej w roku 2016, kiedy robiła profilaktyczną mammografię na uszkodzoną rok wcześniej pierś.

- Poszłam sobie bardzo lekko na te badania. Bo po wypadku minął rok, wszystko się zrosło. Byłam w szoku, kiedy przeczytałam wynik… podejrzenie raka - mówi.

Wyniki biopsji potwierdziły diagnozę. Wraz z fragmentem piersi usunięto dwa węzły limfatyczne. Te z przerzutami.

Zgłaszać się na badania profilaktyczne, tak samo jak pani Danusia, co roku będą jej koleżanki - pani Gosia i pani Basia. Należą do Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii - Klubu Sądeckich Amazonek.

- Guza znalazłam u siebie sama - mówi Gośka. - Okazało się, że to nowotwór, jest głęboko i rośnie… Po wycięciu złośliwca miałam osiem zabiegów chemii i 25 naświetlań. Ostatnie robiłam pięć lat temu... Zachęcam kobiety, aby zapobiegały tak strasznym skutkom. Wystarczy robić mammografię lub USG piersi.

Zbadaj się jak najszybciej

Jutro sądecki Szpital im. Śniadeckiego otworzy drzwi dla osób, które chcą zadbać o swoją przyszłość. Mammografia dla pań w wieku od 35 do 65 lat prowadzona będzie na I piętrze Ośrodka Onkologicznego. Badania będą wykonywane od godz. 8 do 12.

- Rak piersi jest wyleczalny pod warunkiem, że go wcześniej wykryjemy - mówi lekarz kierujący Oddziałem Diagnostyki Obrazowej, dr n. med. Waldemar Dutkiewicz. - Niestety w Małopolsce cały czas istnieje problem niskiej zgłaszalności się pacjentek do badań mammologicznych.

W Nowym Sączu akcja szczyci się dość dużym zainteresowaniem. Pacjentki przychodzą na badanie, korzystają z konsultacji chirurga-onkologa. Już w poniedziałek chętne były zapisywane w rejestracji na kolejny termin - 23 lutego.

Zbadaj również swoje płuca

Druga kolejka pacjentów w sobotę ustawi się także do pracowni RTG. Nieodpłatne prześwietlenie płuc dla mieszkańców Sądecczyzny jest niesłychanie ważne. Według różnych ocen, od 12 do 35 procent nowotworów w płucach sądeczan jest efektem zanieczyszczenia powietrza. Czyli smogu. W sezonie grzewczym jedno z najwyższych w Małopolsce stężeń pyłu zawieszonego w atmosferze przypada na Nowy Sącz i okolice.

Rak płuc jest jednym z najgroźniejszych i najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Jest przyczyną większej liczby zgonów niż rak piersi. Dlatego sądecki szpital zaprasza do badania w sobotę nie tylko kobiety, ale też mężczyzn.

Kolejne projekty

W tym roku sądecki szpital dostał także finansowanie z urzędu miasta i urzędu marszałkowskiego na szereg nieodpłatnych badań dla mieszkańców. Między innym na badania mammograficzne dla kobiet chorych na nowotwór piersi. Na badania 2 czerwca sądeckie amazonki dostały 20 zaproszeń. Postanowiły podziękować za pomoc. W okolicach Dnia Kobiet wspólnie ze Stowarzyszeniem Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna, amazonki planują przeprowadzić akcję promocyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska