To nie jedyna wątpliwość dotycząca badań. Ich organizatorka - Ewa Draczyńska od dawna zarabia na "obwoźnych" sprawdzaniu kręgosłupów w Polsce.
- "Osoby, które w Słupsku skorzystały z usług tajemniczej firmy i zapłaciły za badania, nie dostały wyników. Ludzie czują się oszukani" - donosił w styczniu "Głos Pomorza". W 2004 r. podobnie stało się w Tczewie, a w 2008 - w Opolu. Rok później lokalne radio nagłośniło analogiczny przypadek w Suwałkach.
Dalsze poszukiwania w sieci prowadzą do kolejnych miast. Co ciekawe, niemal za każdym razem Ewa Draczyńska używa innej nazwy firmy. Raz był to Trans-Med, innym razem Centrum Profilaktyki, Diagnostyki i Rehabilitacji albo Reh-Med.
Zobacz także: Nowy Sącz: miasto straci miliony złotych na obwodnicę?
Sądeczan przyjechała badać firma Profimed. Wspólnym mianownikiem jest szefowa i problemy z wynikami, na które pacjenci nie mogli się doczekać. Przed ostatnim weekendem w jednej z sądeckich bezpłatnych gazet dała ogłoszenie, że badanie odbędzie się w przychodni Kelles przy ul. Kochanowskiego. W reklamie przemilczano nazwę firmy jako organizatora badań.
- To było nadużycie. Rozmawiałem z organizatorką badań, chciała wynająć gabinet, ale nie było z mojej strony ani ostatecznej decyzji ani zgody. W międzyczasie dostałem sygnał z przychodni w Katowicach, która miała do czynienia z tą osobą. Ostrzeżono mnie, że jest nierzetelna. Wycofałem się więc z rozmów - opowiada Janusz Kelles-Krauz, współwłaściciel sądeckiej przychodni.
Po jego odmowie przedstawiciele Profimedu wynajęli gabinet w innej przychodni, przy ulicy Nawojowskiej.
- Nie sprawdzałam opinii o właścicielce, żałuję - martwi się kierowniczka przychodni (nazwisko do wiadomości redakcji).
Czy sądeczanie też będą mieli problem z otrzymaniem wyników, jak to miało miejsce w innych miastach? Z tym pytaniem zadzwoniliśmy do Profimedu.
Pod wskazanym w ogłoszeniu numerem telefonu odezwała się rejestratorka.
- Nie wiem, jak i kiedy wyniki będą dostarczane do pacjentów. Pewnie pocztą. Kierowniczki proszę pytać - usłyszeliśmy.
Dr Renata Żabecka-Chowaniec z Międzyszkolnego Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej w Nowym Sączu: - Mamy aparaturę do przeprowadzania badań metodą Moira, wykonujemy je za darmo i bez skierowań. To badanie wykorzystuje się zwykle do oceny efektów korekcyjnych u dzieci i młodzieży z wadami postawy. Zaznaczam jednak, że wyniki musi analizować ktoś, kto dobrze zna się na tym. Nawet ortopedom nieprzygotowanym do interpretacji uzyskanych parametrów niewiele one mówią. Często też konieczne jest dodatkowe badanie ortopedyczne.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł beznynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy