FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo
Na najbliższej sesji rady miasta sądeccy radni będą debatować nad przywróceniem osobom niepełnosprawnym przystosowanego do ich potrzeb busa. Choć projekt prezydencki zakłada wznowienie - zawieszonej od 1 stycznia - usługi, zawiera propozycje, które budzą w środowisku osób niepełnosprawnych kontrowersje.
- Nie uwzględniają naszych potrzeb - wyjaśniają członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Opiekunów „Spokojne Jutro”.
Uwięzieni w domu
Aby pokazać przeszkody, z jakimi zmagają się na co dzień osoby niepełnosprawne, członkowie stowarzyszenia zorganizowali konferencję prasową w mieszkaniu Stanisławy Kędzierskiej.
- Pani Stanisława od lat porusza się na wózku inwalidzkim. Brak busa oznacza dla niej oraz osób w podobnej sytuacji, całkowite zamknięcie w czterech ścianach domu - wyjaśnia Artur Czernecki, radny klubu PiS Wybieram Nowy Sącz.
Radny uważa, że miasto musi zrobić wszystko, by osoby szczególnie poszkodowane przez los mogły uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym Nowego Sącza.
- Choroba zabrała im możliwość swobodnego poruszania się. Nie zabierajmy im jedynej nici łączącej ze światem zewnętrznym - apeluje.
Bus tylko w dni robocze
Podstawowa wada prezydenckiego projektu to, zdaniem Stanisławy Kędzierskiej, brak możliwości korzystania z busa w soboty, niedziele oraz dni świąteczne.
- Dotychczas bez problemu mogłam skorzystać z busa, kiedy chciałam pojechać do kościoła, czy w odwiedziny do rodziny. W jaki sposób mam teraz dotrzeć na niedzielną mszę - pyta.
Podobne obawy wyraża Barbara Sowa, członek stowarzyszenia „Spokojne jutro”. Podkreśla, że utrzymanie transportu dla niepełno-sprawnych to nie jest żadna specjalna ulga, ale wyrównywanie szans z osobami zdrowymi.
- Ten bus zastępuje nam nogi, dlatego powinien kursować także w soboty i niedziele - przekonuje.
A jak coś się stanie?
Niepokój osób niepełnosprawnych wzbudza również fakt, że będą musiały zamawiać transport z jednodniowym wyprzedzeniem i tylko w godzinach od 7 do 14.
- A co z nieprzewidzianymi sytuacjami, których nie brakuje w codziennym życiu - pyta Andrzej Nieć, który ma pierwszą grupą inwalidzką.
On również apeluje do prezydenta, by wydłużył godziny, w których można będzie zamawiać busa.
Firma zamiast MPK
Do 31 grudnia, przejazd busem dla osób niepełnosprawnych organizowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu. Zgodnie z projektem prezydenta, obowiązki MPK przejmie firma zewnętrzna, wyłoniona w przetargu. Zanim to jednak nastąpi, Artur Czernecki liczy, że prezydent wprowadzi poprawki do uchwały, uwzględniające uwagi środowiska niepełnosprawnych. Jeśli tak się nie stanie, radny jest gotowy sam złożyć takie poprawki na najbliższej sesji rady miasta czyli 31 stycznia.
- Zobacz, gdzie swoje biura mają posłowie z Nowego Sącza
- Najlepsze salony sukien ślubnych w Nowym Sączu i okolicy według opinii w Google [PRZEGLĄD]
- Top 10 powodów do niezadowolenia mieszkańców Nowego Sącza
- Majątki sędziów z Nowego Sącza. Wiesz, że większość z nich spłaca pożyczki?
- Te budynki straszą od lat i proszą się o wyburzenie
- Mistrzowie parkowania na sądeckich ulicach
