https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: płacimy więcej za gaz. Ciepło też podrożeje

Sławomir Wrona
archiwum Polskapresse
Od poniedziałku - według zapewnień Piotra Polka, prezesa sądeckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - ciepłe powinny być wszystkie kaloryfery w Nowym Sączu. Dotyczy to, rzecz jasna, mieszkań i lokali, które podłączone są do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Czytaj także: Wypadek w Paszynie: chciała się zabić [ZDJĘCIA]

- Wszystkie węzły są już uruchomione, testowaliśmy te, które w tym roku były modernizowane, i nie było żadnych usterek - zapewnia prezes Polek.

Sezon grzewczy to także spore koszty. Spokojnie spać mogą mieszkańcy największych sądeckich osiedli zasilanych z węglowej ciepłowni przy ul. Wiśniowieckiego (Millenium, Barskie, Gołąbkowice i Wojska Polskiego). MPEC z wyprzedzeniem podpisał umowy na dostawy miału węglowego i w tym sezonie cena ciepła nie powinna się zmienić. Na wzrost kosztów ogrzewania muszą się przygotować mieszkańcy osiedla Wólki, do którego ciepło płynie z kotłowni opalanej gazem.
- To efekt podwyżki ceny gazu z lipca tego roku - wyjaśnia prezes Polek.

Gaz podrożał wówczas o około 10 procent. Według zapewnień prezesa MPEC, wzrost cen ciepła nie będzie jednak drastyczny. - Nie policzyliśmy jeszcze wszystkiego dokładnie, ale spodziewam się, że ceny pójdą w górę o około pięć procent - szacuje Polek. Nie wie, kiedy wprowadzi podwyżkę. Najprawdopodobniej w tym roku.

Trzy lata temu sądeckie spółdzielnie mieszkaniowe zwarły szyki, protestując przeciwko nadmiernemu wzrostowi cen ciepła. Jednym z inicjatorów tego wystąpienia był Piotr Gawron, prezes spółdzielni Beskid, która administruje blokami na osiedlu Wólki. Tym razem protestu nie przewiduje.

- Rozumiem, że można negocjować ceny węgla, ale w przypadku gazu pola do negocjacji nie ma - przyznaje Gawron. - Liczę jednak, że podwyżka nie będzie wielka.

Obaj prezesi przewidują, że wzrost cen powinno złagodzić ocieplenie budynków i modernizacja sieci ciepłowniczej. MPEC ma do wydania na modernizację swojej sieci 8 mln zł, z czego połowa to środki unijne. W części osiedli prace już wykonano, drugi ich etap będzie realizowany za rok. Wtedy w ciepłowni przy ul. Wiśniowieckiego będzie nowy, wydajniejszy kocioł.

Wybierz najpopularniejszego wójta i burmistrza Małopolski! Trwa głosowanie!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska