Nowy Sącz. Prezydent ma gotowy plan wschodniej obwodnicy, ale na udział w rządowym projekcie jest już za późno

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
3-kilometrowa obwodnica wschodnia Nowego Sącza ma połączyć ul. Pieczkowskiego z Al. Piłsudskiego i ul. 1 Brygady i  odciążyć ruch w rejonie skrzyżowania ul. Lwowskiej i Nowochruślickiej oraz ułatwić przejazd od strony Krakowa w kierunku Krynicy-Zdroju
3-kilometrowa obwodnica wschodnia Nowego Sącza ma połączyć ul. Pieczkowskiego z Al. Piłsudskiego i ul. 1 Brygady i odciążyć ruch w rejonie skrzyżowania ul. Lwowskiej i Nowochruślickiej oraz ułatwić przejazd od strony Krakowa w kierunku Krynicy-Zdroju Janusz Bobrek
Ludomir Handzel zaproponował budowę wschodniej obwodnicy miasta, której zadaniem byłoby odciążyć ruch w rejonie skrzyżowania ul. Lwowskiej i Nowochruślickiej i ułatwienie przejazd od strony Krakowa i Gorlic w kierunku Krynicy-Zdroju. Inwestycja, której koszt to około 167 mln zł, ma jednak małe szanse na realizację w najbliższym czasie, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury wyznaczyło inne miasta w ramach programu Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

FLESZ - Wybory prezydenckie już w maju. To musisz wiedzieć

- Wiemy, że rząd realizuje w kraju program Budowy 100 obwodnic i my także chcielibyśmy być w nim ujęci. Na samym początku mojej kadencji zleciłem zaplanowanie tzw. obwodnicy wschodniej, która rozwiąże problemy komunikacyjne w północnej i wschodniej części Nowego Sącza. Wszyscy stykamy się z korkami na moście 700-lecia czy skrzyżowaniu ul. Lwowskiej z Prażmowskiego – zaznacza Ludomir Handzel.

Obwodnica jest już zaprojektowana i na finiszu uzgodnień środowiskowych. Jej założeniem jest połączyć ul. Pieczkowskiego z Al. Piłsudskiego i ul. 1 Brygady i odciążyć ruch w rejonie skrzyżowania ul. Lwowskiej i Nowochruślickiej oraz ułatwić przejazd od strony Krakowa w kierunku Krynicy-Zdroju i Gorlic. Pomysł zakłada, że ponad 3-kilometrowa droga biegłaby m.in. estakadą nad ulicami Długoszowskiego i Jamnicką, miałaby 2 mosty (nad Łubinką i Kamienicą), 11 skrzyżowań i 5 rond.

- Jesteśmy gotowi, aby taka inwestycje zrealizować od strony dokumentacji i wykupu gruntów. Oczywiście ze względu na koszt inwestycji musimy wejść w program Budowy 100 obwodnic – zaznacza prezydent, który wystąpił z prośbą do każdego z parlamentarzystów ziemi sądeckiej, napisał również list do premiera Mateusza Morawieckiego.

- Nie będzie tajemnicą, to co powiem. Program 100 obwodnic został już ogłoszony 9 lutego przez Ministerstwo Infrastruktury. Na liście znalazło się siedem obwodnic w województwie małopolskim i nie ma wśród nich obwodnicy wschodniej Nowego Sącza – zaznacza Magdalena Karolak, naczelnik wydziału dokumentacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, która dodaje, że całkowity przebieg planowanej obwodnicy jest na terenach miejskich, więc nie jest w zarządzie GDDKiA.

Program budowy 100 obwodnic, jak wskazuje ministerstwo Infrastruktury, ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Patrząc na statystyki przepustowości odcinków dróg krajowych na terenie Nowego Sącza, to ul. Lwowską (DK28) przejeżdża 7 tys. pojazdów na dobę, ul. Tarnowską (DK75) 18 tys. pojazdów na dobę, ul. Węgierską (DK87) najwięcej, bo aż 23,5 tys. na dobę, zaś na samym skrzyżowani ul. Lwowskiej i Prażmowskiego jest blisko 20 tys. pojazdów na dobę.

- Od tych pomiarów upłynęło już pięć lat, więc teraz ten ruch jest zapewne większy. To powinny być wystarczające liczby dla objęcia Nowego Sącza rządowym wsparciem – zaznacza Handzel.

Dla porównania - przez Limanową (DK28), która została ujęta w programie, na dobę przejeżdża 16 tys. pojazdów, zaś przez Piwniczną-Zdrój (DK 87) zaledwie 3 tys. pojazdów na dobę. Drugim wskaźnikiem, jaki powinien zostać zdaniem prezydenta wziętym po uwagę jest bezpieczeństwo. Na drogach krajowych w granicach Nowego Sącza w zeszłym roku doszło do 82 wypadków i 448 kolizji, w których ranne zostały 103 osoby, zaś dwie poniosły śmierć.

- Policja w kwestii zaleca budowę nowych ciągów komunikacyjnych, aby udzielić ruch tranzytowy od ruchu lokalnego i pieszego – argumentuje prezydent Nowego Sącza.

Uchwała w formie apelu trafiła 25 lutego pod obrady. Radni, mimo dość burzliwej dyskusji, byli jednomyślnie zgodni, co do konieczności powstania takiej obwodnicy i uchwalony apel zostanie skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego.
- Na pewno nie życzymy, aby któreś z tych stu miast wypadło z tego programu, ale może udałoby się zrealizować sto jeden obwodnic. Ta droga jest potrzebna, prace koncepcyjne nad jej przebiegiem były już czynione za prezydenta Ryszarda Nowaka. Też to miałem w swoim programie wyborczym zaznacza Krzysztof Głuc, radny PiS Wybieram Nowy Sącz.

- Cieszy mnie to, że jesteśmy jednomyślni w tej kwestii i potrafimy się wznieć ponad polityczne podziały. Niemniej jednak decyzja jaka zapadnie w Warszawie będzie polityczna, dlatego wymagana jest wielka aktywność naszego prezydenta, ale także naszych parlamentarzystów – podkreśla Maciej Prostko, radny Koalicji Nowosądeckiej.

- Jesteśmy już przygotowani, żeby ogłosić przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj – mówi wiceprezydent Atur Bochenek. - Za chwile może się okazać, że kilka miast nie jest przygotowanych dokumentów i terenów czy decyzji środowiskowej. My będziemy przygotowani, bo chcemy dać Nowemu Sączowi szansę – dodaje Handzel.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

H
Hżonszcz

Proponuję zamiast dróg i obwodnic zbudować misia ze słomy. Tak robili wszyscy prezydenci i tak samo niech robi obecny. Nikt nie będzie się pytał po co ten miś. Jak zacznie się budować drogę to zaraz się pytają a dlaczego taki przebieg, czemu tędy a nie owędy, a czemu tak drogo itp.

J
JFK
27 lutego, 4:30, Michoł pijok:

Pędzel siedzę sobie w lasku osiedlowym i popijam browara i płaczę przez ciebie boś obiecał kartę sądeczanina a tu ..uja dostaniemy a nie karty , nos już na 2 metry długi masz od tych kłamstw

ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country...

11111

śmierdzący menelu keisyr udostępnij jak najszybciej swój ptasi móżdżek naukowcom by opracowali jakikolwiek środek by uwolnić społeczeństwo od tak zacofanego menela. Kopniaka to możesz zafundować swojemu staremu że cię po pijaku zrobił. Menelu śmierdzący keisyr nazwałem cię jakiś czas temu że pochodzisz z plebsu i klepiesz jak świnia jedno w koło bo żadnego swojego zdania nie masz miernoto. Usunąć menelu to możesz sobie co najwyżej wszy z pustego łba

k
keisyr

Handzel, listy o budowę wschodniej obwodnicy Nowego Sącza to możesz sobie pisać gdzie Ci się podoba ! Od Premiera, Ministrów, Wojewody, Marszałka Województwa, Posłów PiS, Przewodniczącej Mularczyk to możesz dostać co najwyżej solidnego kopniaka w d.pę !!!

Takiego solidnego kopniaka abyś poszybował na wieś do swojego przyjaciela, wieśniaka Stawiarskiego w Chełmcu !!!

Wszyscy pamiętają Handzel jak oszustwami I kłamstwami wyborczymi dostałeś sie do Ratusza !!! Wszyscy pamietają Handzel jak drwiłeś, wyszydzałeś I wyśmiewałeś się z Rządu polskiego I jego poszczególnych Ministrów !!! Wszyscy pamiętają jak krzyczałeś:

- zero Rządu w samorządzie

- zero partyjniactwa (PiS) w samorządzie

- jestem niezależny

Należysz Handzel do warstwy sądeckiego plebsu !!! I na dodatek tego chamowatego plebsu !!! Wszyscy znają Twoje chamstwa, na przyklad otwarcie Mostu Heleńskiego w Nowym Sączu, czy plakatowanie Nowego Sącza kłamstwami na temat budowy Mostu Południowego w Nowym Sączu !!!

Zbliża sie Handzel chwila że zostaniesz usunięty z Ratusza !!! Zostaniesz Handzel przesiedlony na wieś do Chełmca ! Tam jest składowany wszelki plebs z PO, KN I KOD !!! Tam na wsi możesz Handzel uprawiać swoje dziadostwo I chamstwo !!!

P
Paker AK

Chlebuś też ma ryja nie wyjściowego

M
Michoł pijok

Pędzel siedzę sobie w lasku osiedlowym i popijam browara i płaczę przez ciebie boś obiecał kartę sądeczanina a tu ..uja dostaniemy a nie karty , nos już na 2 metry długi masz od tych kłamstw

R
Rysiu

A co wreszcie z mostem na Dunajcu. Sprawa ucichła. Na węgierskiej powstaje kolejny market który dorżnie tą ulicę.Czy ktoś może wpadnie na wspaniały pomysł żeby wybudować peron kolejowy na tyłach Fakro i okolicach tego marketu.

G
Gość

no głupszego tłumaczenia prezydenta nie słyszałem " ja bym chciał zmienić ale jest już za póżno " " gdyby babcia miała wąsy była by dziadkiem " I jeszcze jedno nie wiem czy ktoś zauważył ale caly czas mówi prezydent że ta obwodnica N.Sacza tak naprawdę jest potrzebna Krynicy jako tranzyt czyli sącz to takie nic na mapie.I na koniec żadna to inicjatywa prezydenta bo nie jego pieniądze tylko z sejmilku malopolskiego i z Ministerstwa

f
fa
27 lutego, 10:01, Weronika z Wólek:

Pędzel życzę ci by ten szyderczy uśmiech zniknął z twej m.ordy , nieudaczniku Sądecki, dawaj moją kartę

Dawać to możesz wiesz co.

a
ad

Panie prezydencie zrobić kilka odwiertów geotermalnych, może Nowy Sącz leży na gorących wodach, może ma jakiś zbiornik gazu, a może ropy.

G
Gość

A gdzie był do tej pory. Czysta hipokryzja.

W
Weronika z Wólek

Pędzel życzę ci by ten szyderczy uśmiech zniknął z twej m.ordy , nieudaczniku Sądecki, dawaj moją kartę

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3