https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda z wizytą w Krakowie. Prezydent chwalił rozwój Kolei Małopolskich. "To ultranowoczesne rozwiązania"

Piotr Tymczak
Prezydent Andrzej Duda w hali serwisowej Kolei Małopolskich w Krakowie.
Prezydent Andrzej Duda w hali serwisowej Kolei Małopolskich w Krakowie. Andrzej Banaś
W piątek, 7 lutego 2025 roku, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przebywa z wizytą w Krakowie. W jej ramach wizytował Punkt Techniczno-Eksploatacyjny Kolei Małopolskich. Był pod wrażeniem nowoczesnych technologii i popularności wśród pasażerów rozwijającej się szybkiej kolei aglomeracyjnej w regionie.

- Rozwój linii kolejowych oprócz udogodnienia w podróżowaniu, likwidacji barier komunikacyjnych, oprócz tzw. connectivity, czyli łączenia, realizuje także ochronę środowiska, bowiem jest to transport, który chroni klimat, powietrze, a więc także zdrowie ludzi. To jest kierunek, w którym powinniśmy zmierzać, bo w efekcie mamy mniej samochodów. To jest niezwykle ważne, związane z nowoczesnym rozwojem Polski. Cieszę się ogromnie z tych wszystkich inwestycji, przyjmuje je z wielką satysfakcją jako krakowianin i mieszkaniec Małopolski. To także wielkie udogodnienie dla turystów, tych, którzy przyjeżdżają tu na wypoczynek - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Zaznaczał jak ważna dla Krakowa i Małopolski jest realizacja połączenia kolejowego Podłęże-Piekiełko, dzięki któremu przejazd z Krakowa do Nowego Sącza ma zająć niecałą godzinę, a z Krakowa do Zakopanego ok. 1,5 godz.

Mówiąc o rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych i ograniczaniu korków na drogach wyliczał inwestycje drogowe realizowane w minionych latach przez rząd Zjednoczonej Prawicy, takie jak rozbudowa zakopianki, budowa północnej obwodnicy Krakowa, czy trasy S7 z Krakowa do granic województwa świętokrzyskiego, co pozwala na przejazd dwupasmówką ze stolicy Małopolski do Warszawy.

Nowoczesne zaplecze kolejowe w Krakowie

Prezydent Andrzej Duda był pod wrażeniem rozwiązań zastosowanych w Punkcie Techniczno-Eksploatacyjnym Kolei Małopolskich przy ul. Doktora Twardego 6. Prezydent zwracał uwagę na - jak to określił - "ultranowoczesne rozwiązania".

To zaplecze Kolei Małopolskich, otwarte w 2023 roku, ma 5,5 tys. metrów kwadratowych. W przestronnej i nowoczesnej hali znajduje się m.in. trzy tory o długości ponad 140 metrów - dwa do bieżących przeglądów i napraw taboru kolejowego, trzeci pełniący funkcję myjni, a także biura i magazyny. Całość powstała w niecałe 13 miesięcy, a kosztowała ponad 92 mln złotych.

Inwestycja została sfinansowana z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Nowe obiekty kolejowe służą rozwoju w Małopolsce szybkiej kolei aglomeracyjnej (SKA), która bije rekordy popularności.

W Małopolsce przewozy na zlecenie władz regionu realizowane są przez Koleje Małopolskie, Polregio i Koleje Śląskie. Wielkim powodzeniem cieszy się Szybka Kolej Aglomeracyjna (SKA).

Szacuje się, że w 2024 roku z SKA skorzystało ponad 26 milionów pasażerów (w 2014 r. było ich nieco ponad 7 milionów). Do tego około 4 miliony pasażerów Koleje Małopolskie przewiozły autobusami w ramach Małopolskich Linii Dowozowych.

Potrzebne są nowe pociągi dla SKA w Małopolsce

Rok 2025 może przynieść kolejne rekordy na małopolskich torach kolejowych. Potrzebny jest jednak dodatkowy, odpowiedni tabor.

Przypomnijmy, że we ubiegłym roku marszałek Małopolski podpisał umowę ramową na dostawę do 25 sztuk EZT. Podpisana została też pierwsza umowa wykonawcza na dostawę 6 pociągów, które mają dotrzeć do Małopolski do 2027 roku. Rozpoczęcie odbioru pociągów planowane jest na 2026 rok.

Projekt finansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Wartość umowy wynosi ponad 1,3 mld złotych. Każdy z zakupionych pociągów będzie wyposażony w 236 miejsc siedzących i 314 stojących.

W ramach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Krakowie zaplanowano też uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych za zasługi w działalności na rzecz rozwoju transportu, która odbędzie się w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP przy ul. Basztowej.

Odznaczeni zostali:

  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski: Andrzej Adamczyk

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Krzysztof Adamczyk

  • Złotym Krzyżem Zasługi: Halina Mazurek-Gaca, Andrzej Truszkowski, Radosław Włoszek

  • Srebrnym Krzyżem Zasługi: Kamila Tomasik

  • Brązowym Krzyżem Zasługi: Maria Łaciak, Kazimierz Ptak, Wacław Samek, Aleksander Słonina, Barbara Węgrzynek, Joanna Wolarczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska