Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. RIO unieważnia uchwałę w sprawie dopłat do zakupu błękitnego węgla. Co dalej?

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Alicja Fałek
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej wydało decyzję stwierdzającą nieważność uchwały Rady Miasta Nowego Sącza, na mocy której mieszkańcy mogli otrzymać dopłatę do zakupu tzw. błękitnego węgla. Miasto już wstrzymało przyznawanie dofinansowania, ale władze Nowego Sącza zapowiadają, że będą walczyć o ich przywrócenie.

WIDEO: Krótki wywiad

- Paradoksalnie w Dniu Czystego Powietrza (14 listopada - przyp. Red.) otrzymaliśmy informację o decyzji Kolegium Małopolskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, która stwierdza nieważność uchwały umożliwiającej nam wypłacanie dofinansowania do zakupu przez mieszkańców paliwa niskoemisyjnego, jakim jest tzw. błękitny węgiel - informuje Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. - Decyzja ta jest dla nas trudna do przyjęcia i się z nią nie zgadzamy.

Władze miasta uważają, że RIO podjęła złą decyzję, stwierdzając nieważność wspomnianej uchwały. Dlatego zostanie ona zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

- Zrobimy wszystko, żebyśmy mogli ten program kontynuować i w przyszłości dopłacać do zakupu błękitnego węgla - zapewnia prezydent Majka.

RIO nakazała miastu wstrzymanie dopłat do błękitnego węgla

Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła, że inwestycja w błękitny węgiel nie jest inwestycją z punktu widzenia prawa ochrony środowiska. Instytucja przyznaje, że prawo ochrony środowiska nie zawiera definicji słowa inwestycja, ale w tym przypadku przyjęła definicję używaną w prawie o finansach publicznych.

- Kompletnie zignorowano nasze stanowisko i opinie, które złożyła radca prawny przed Kolegium. Zacytowaliśmy m.in. Wojciecha Lachiewicza, który jest zastępcą prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie – zaznacza Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Wojciech Lachiewicz w jednej z publikacji napisanych z Arkadiuszem Talikiem, członkiem Kolegium RIO napisali: „Bez wątpienia inwestycja to działalność, aktywność przynosząca nowe aktywa. Przy czym w sferze ochrony środowiska nie można skutecznie bronić poglądu, że te aktywa to wyłącznie wytworzone w rezultacie poniesionych nakładów środki trwałe, a osiągnięcie walorów lub korzyści o innym charakterze nie uzasadnia wniosku, że jest to inwestycja”.

- Ich własna opinia nie została uwzględniona. Nie złamaliśmy w niczym prawa - wskazuje Tabasz. - Jesteśmy w tak kuriozalnej sytuacji, że mamy celne narzędzie do zwalczania niskiej emisji, mamy własne finanse na ten cel, a nie możemy ich wykorzystać.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku mieszkańcy nie będą mogli skorzystać z dopłat do zakupu błękitnego węgla. Nie wiadomo bowiem jak szybko WSA w Krakowie rozpatrzy skargę. Jak zaznaczają władze Nowego Sącza, jeśli sąd utrzyma w mocy decyzję RIO, to będzie wdrażany plan „B”. Jeszcze raz zostanie napisana uchwała miejska w sprawie dopłat do zakupu błękitnego węgla z nowym uzasadnieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska