Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Tak mógłby wyglądać Młyn Jezuicki i pobliski teren. Inwestor czeka na decyzję ministra. Zobacz wizualizacje [23.11.2022]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
wizualizacje spółka "Stare Miasto"
Spółka "Stare Miasto" czyli właściciel nieruchomości, na której znajduje się Młyn Jezuicki, mieszczącej się przy ul. Bulwar Narwiku w Nowym Sączu czeka na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie modernizacji coraz bardziej niszczejącego obiektu oraz wybudowania na miejscu parkingu dla TIR-ów obiektów usługowo - handlowych oraz nowoczesnego parkingu. - Taka inwestycja to szansa na ożywienie starówki - mówi Tadeusz Jurczak, wiceprezes spółki.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jurczak liczy, że minister pełniący jednocześnie funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków będzie bardziej przychylny temu przedsięwzięciu niż Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie, który wydał decyzję odmowną.

- 21 października złożyliśmy odwołanie od decyzji konserwatora z Krakowa. Podkreślamy w nim, że nasz projekt jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, który uzgadniał i opiniował nie kto inny jak wojewódzki konserwator. Spełniliśmy także wszystkie zalecenia konserwatorskie, które pojawiły się po prezentacji projektu w Krakowie, w siedzibie MWKZ. Był on przedstawiany szerokiemu gremium uznanych autorytetów, w tym z z branży architektonicznej, urbanistycznej, historykom oraz innym osobom poproszonym przez konserwatora o zaopiniowanie projektu - wyjaśnia.

Jurczak nie ukrywa, że budynek jest w fatalnym stanie i wymaga niezwłocznego remontu.

- Aby uchronić całą konstrukcję, w większości drewnianą, przez dalszym niszczeniem wymieniliśmy poszycie dachowe. Niestety bez zielonego światła ze strony konserwatora nie możemy wiele zrobić - tłumaczy.

Zaznacza również, że nie chodzi tylko o sam obiekt, ale także o teren wokół niego.

- Dzisiaj wygląda on, delikatnie mówiąc, szpetnie, ale może przecież ulec zupełnej metamorfozie Począwszy od wybudowania cywilizowanego parkingu po wpisujący się w skarpę obiekt usługowo-handlowy. Wierzymy, że zagospodarowanie tego terenu zaktywizuje i ożywi sądecką starówkę - przekonuje.

Jurczak wspomina również, że w styczniu miną dwa lata odkąd spółka złożyła pierwsze dokumenty u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

- Mógłbym sporo powiedzieć na ten temat, ale na razie czekamy na decyzje ministra - podsumowuje.

Sam młyn, choć został wybudowany w 1843 roku, nie znajduje się rejestrze zabytków. Natomiast mieści się w strefie ochrony konserwatorskiej, stąd konieczna była decyzja konserwatora odnośnie całej nieruchomości.

Z pytaniem o przyczyny odmowy wydania zgody na modernizację Młyna Jezuickiego oraz zagospodarowania sąsiedniego terenu zwróciliśmy się do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Czekamy na odpowiedź.

Beskid Sądecki. Zima zawitała w góry. Piękne widoki z Bacówk...

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska