Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz walczy z rakiem

Wojciech Chmura
Ośrodek onkologii ma być najnowocześniejszym obiektem medycznym  szpitala w Nowym Sączu
Ośrodek onkologii ma być najnowocześniejszym obiektem medycznym szpitala w Nowym Sączu Wojciech Chmura
Do 17 oddziałów leczniczych Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu dojdzie nowoczesny ośrodek onkologiczny z własnymi oddziałami. W ten sposób stolica Sądecczyzny dołączy do Krakowa i Tarnowa, które jako jedyne w Małopolsce posiadały dotychczas medyczne centra leczenia nowotworów.

Ośrodek Onkologiczny został w sobotę uroczyście otwarty przy Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Pierwszych pacjentów przyjmie jednak dopiero w połowie listopada, ponieważ wtedy ma otrzymać kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Mamy także zapewnienie, że onkologia otrzyma kontrakt na 2013 rok - mówi dyrektor sądeckiego szpitala Artur Puszko.
Do tej pory chorzy onkologicznie z naszego regionu jeździli do specjalistów w Krakowie, Tarnowie, Gliwicach, Kielcach, a nawet podkarpackim Brzozowie. Teraz będą mogli leczyć się blisko domu, nie wydając pieniędzy na kosztowne wyjazdy.

Od pomysłu zorganizowania ośrodka do jego ukończenia minęły cztery lata. Sam obiekt kosztował 26 mln zł, powstał przy udziale środków unijnych. Wyposażenie dyrekcja szpitala szacuje na 50 mln. Pieniądze na sprzęt dał resort zdrowia i samorząd wojewódzki, do którego należy szpital. - Naszą ambicją jest, aby ten ośrodek zapewniał kompleksowe usługi medyczne - wyjaśnia dyrektor Puszko.

Nie chodzi tylko o radioterapię czy chemioterapię. Pacjent z podejrzeniem choroby nowotworowej trafi najpierw do poradni specjalistycznej. Jeśli okaże się, że należy usunąć guz rakowy, zostanie skierowany na oddział chirurgii onkologicznej. Chore kobiety zostaną przyjęte na onkologię ginekologiczną. Schorzenia krwi leczone będą na oddziale hematoonkologii. Przygotowano również oddział teleradioterapii.

Docelowo ośrodek zatrudni około 90 osób, w tym 60 pielęgniarek. Nabór pracowników będzie stopniowy. - Najważniejsze, że mamy już wielu swoich lekarzy specjalistów - nadmienia Puszko. - Są chirurdzy i ginekolog onkolog, dwie lekarki ze specjalnością hematoonkologia. Poza tym będziemy bazować na konsultacjach profesorskich z różnych ośrodków z kraju.

Szpital stara się jeszcze o zakup do ośrodka trzech urządzeń specjalistycznych - tomografu komputerowego, aparatu do rezonansu magnetycznego i tak zwanej gamma-camery. W całej Małopolsce co roku na raka umiera ok. 8 tysięcy osób. W kraju ta liczba sięga 95 tysięcy.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska