Nowy Sącz został liderem Partnerskiej Inicjatywy Miast – Sieć Tematyczna Jakość Powietrza.
– To pierwsze, merytoryczne spotkanie grupy, rozpoczynamy cykl wizyt u wszystkich partnerów w Polsce. Każdy chce coś podpatrzyć, coś się dowiedzieć. Może uda nam się wypracować uniwersalny scenariusz dla wszystkich samorządów. Naszym głównym problemem jest niska emisja i o pomysłach na jej redukcję chcemy rozmawiać – zaznacza Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu.
Goście z zaproszonych miast oprócz dyskusji w ratuszu obejrzeli instalację do odzyskiwania odpadów Bio innovation zasilaną energią słoneczną oraz jedną ze stacji pomiarów stężania pyłów zawieszonych w powietrzu. W czasie trwania konferencji – w sądecki poranek – uśredniona wartość pomiarów pyłów zawieszonych w powietrzu PM 10 i PM 2,5 nieznacznie przekraczała dopuszczalna wartość. Gorzej było w nocy, kiedy poziom smogu był trzykrotnie przekroczony.
– Od czasu, kiedy Nowy Sącz znalazł się na niechlubnej liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, wiele się zmieniło. W mieście dzięki wielu rozwiązaniom stężenie pyłu spadło o 40 procent, podobnie jak liczba dni w roku z przekroczona dopuszczalna normą pyłu. To oczywiście nie rozwiązuje jeszcze problemu smogu, ale pokazuje, że działania miasta idą w dobrym kierunku – mówi prof. Artur Badyda.
Jednym z najnowszych pomysłów Urzędu Miasta Nowego Sącza jest zwolnienie z podatku tych właścicieli nieruchomości, którzy wymienią piec węglowy na ogrzewanie gazowe.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
