https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: WSB-NLU ma nowych właścicieli

Sławomir Wrona
Krzysztof Pawłowski, twórca sądeckiej WSB-NLU i Robert Gmaj, jeden z jej nowych, warszawskich właścicieli
Krzysztof Pawłowski, twórca sądeckiej WSB-NLU i Robert Gmaj, jeden z jej nowych, warszawskich właścicieli Sławomir Wrona
Grupa warszawskich inwestorów, występująca jako "Porozumienie na rzecz przyszłości WSB-NLU", to od wczoraj nowi właściciele sądeckiej uczelni. W ich skład wchodzi Kapitałowa Grupa Energetyczna S.A., Konsorcjum Uczelni Wyższych Futurus i Konsorcjum Uczelni Niepublicznych E-uczelnia.

Czytaj także: Kicarz wreszcie w rządowej ewidencji

Oddanie szkoły w nowe ręce ogłosił podczas konferencji prasowej rektor Krzysztof Pawłowski. Do niego należało 99 procent udziałów w spółce Eduscentia - założycielu WSB-NLU (1 proc. był własnością jego córki Kingi). Na mocy umowy notarialnej Kapitałowa Grupa Energetyczna przejęła 34 proc. udziałów, a Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna i Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna - po 33 proc. Co ciekawe, pierwszy nabywca to podmiot, który dopiero wczoraj był rejestrowany.

- Najwyższy czas, żeby działania na rzecz przyszłości instytucji oddać młodym głowom - mówił w krótkim oświadczeniu dr Pawłowski. Te młode głowy to między innymi nowy prezydent WSB-NLU Jarosław Gerard Podolski. Zapewniał, że studenci nie odczują zmiany właściciela uczelni. Do końca roku ma powstać strategia, która określi przyszłość uczelni.

O finansowej stronie umowy żadna ze stron nie chciała mówić, zasłaniając się tajemnicą handlową. Nie używano nawet słowa sprzedaż. - Już teraz uruchamiane są środki, które zabezpieczą bieżące wydatki, ale także przyszłość szkoły - stwierdził ogólnikowo rektor Pawłowski.

Robert Gmaj, reprezentujący "Porozumienia na rzecz przyszłości WSB-NLU", zapowiedział, że według wstępnego planu sądecka uczelnia do września 2012 roku powinna odzyskać pełną płynność finansową. Nie chciał jednak zdradzić, jakie kwoty są do tego potrzebne i jak duże zaległe zobowiązania muszą pokryć nowi właściciele WSB-NLU.

Pewna epoka dobiegła końca
Nie żegnam się ze szkołą - mówił wczoraj dr Krzysztof Pawłowski. WSB-NLU kierował od jej powstania w 1991 r. Na konferencji zadeklarował, że pozostanie rektorem do 2012 r. Trudno było jednak nie odnieść wrażenia, że to koniec epoki w historii sądeckiej uczelni. Pawłowski dziękował wszystkim, którzy go wspierali. Z nazwiska wymienił tylko obecnego prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka. Sam Nowak przyznaje, że zależało mu, aby szkoła pozostała w "sądeckich rękach". Zmiany udziałowców nie chce komentować. - To decyzja prywatnych właścicieli - stwierdził.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fu
Tusk ich uratował taka prawda,dlatego liżą mu dupsko, największemu frajerowi wrzechczasów , zresztą wszyscy z Okrągłego Stołu to frajerzy i spotkamy się w piekle mędy społeczne.
F
Fu
Dymałem 6 pokoleń studentek tam..., dymam też tą szkołę i szczam na ten gówno warty papier po niej. Wszystkiego Najlepszego Szmaciarze. Pawłowski był najlepszy z tym swoim starym Daewoo Nexia (nie ma jak ściema,że się jest biedakiem).Obyście nieuczciwi ludzie zdechli.
F
Fu
Wałki robią ,tyle i na temat, właścicieli niby to zmienia,a i tak jest to masonów jak każda budowla i wielkie przedsięwzięcie od wieków. Tak wielce informują - "Skończysz naszą szkołe to ci pracę załatwimy" - gówno prawda, Ci mają pracę co mają bogatych rodziców,albo ci co przyszli się tam uczyć i robią prace tym bogatym za kasę to potem ich biorą do firm, tak to nikt jeszcze nie miał usłanej różami drogi po tej dennej szkole. Kurestwo jest tam i malwersacje podatkowe,które są prane potem przez elity masońskie. P.S Poczytajcie sobie Książki Hendryka Pająka jest tam o Pawłowskim w cholere. To był zwykły inżynier z Carbonu,który zasiadał w zarządzie , dzięki temu zagarnęli tereny przemysłowe na ul. Zielonej, które nie mogą być użytkowane w obecny sposób,ale mason-masona poprze i obejdzie prawo. Bo oni to prawo Świata od wieków.
F
Fu
Pawłowski to mason ,a ten drugi też mi na żyda wygląda masońskiego. Teraz nowy rektor będzie posówał studentki, żydy lubią zdradzać żony jak i grecy, te dwa narody to mega mąciciele jak sam fakt tego,że sunnici. P.S Dlatego w słowie studentka jest zawarta tajemnica - StuDentka - Stu ją rypie i jest dętka.
R
Radomiak
A wiecie, że spółka Gmaja Cyberonet ( ostatnio sprzedał swoje udziały do innej spółki zależnej Cekon ) ma dług wobec Tesco Polska na 1 mln. zł. ? Wystarczy zajrzeć do KRS w Warszawie by to sprawdzić. Ciekawe kto go spłaci ? Trzymajcie się sądeczczanie !
G
Googleista
i zobaczycie co się teraz będzie działo.
t
tomo
ja mysle, ze niedawna informacja o utworzeniu biura MMC w warszawie to przygotowanie doo stopniowej transplantacji MMC, po wygasnieciu grantu, do Warszawy, pozostawiajac biurowiec czyli galerie drugiemu wspolwlascicielowi, ktory oddal grunt pod MMC.
tym nowym gosciom nie jest potrzebny klaster czy inny wymysl na koncu swiata.

ale, dobrzy sa w biznesie: za pare milionow dlugow wsb kupili prawie 50% udzialow w 100 milionowym grancie i potencjalnie w jescze wiekszym przedsiewzieciu (gdyby, gdyby MMC ruszylo).
Ale, bedzie z tym problem, no chyba ze sami potworza te spolki by wykazac wyniki...
m
mk
UE bada przede wszystkim realizacje inwestycji i realizacje wskażników załozonych w biznes planie.
Nie jest to ideał ale i tak jest o niebo lepiej niz inwestycje realizowane przez polskie wladze. Tam gdzie nie ma kontroli z UE tam sa same przekrety. Kostka brukowa zamiast 9 mm ma 7, albo nawierzchnia asfaltu na piotra skargi nadaje sie po roku do remontu. I dziwić sie ze firma wygrywa przetarg.

Juz raz Pawłowskiem zagrozili odebraniem dotacji za plagiat, teraz kwota jest duzo wyzsza wiec i kontrola bedzie ostrzejsza.
Dostali dotacje bo np wykazali ze powstanie tyle i tyle nowych firm, znajdzie zatrudnienie tyle i tyle osób. Jesli tego nie osiagną to moga stracic dotacje.
A samym gadaniem jakim to sie jest nowoczesnym nie osiagnie sie tych wskaźników.

smutne jest to ze 100 mln poszło na wsb, ktora sprzedał to innej firmie prywatnej i z MMc bedzie wielki nic. A za 100 mln to mozna było wybudowac nowy most na dunajcu i wegierska bis.
t
tomo
UE niestety interesuje sie tylko realizacja grantu w danym terminie. Oni moga to opedzlowac dzien po wygasnieciu grantu.
Ale, z tymi co w to weszli, nie beda sprzedawac - dziwni panowie w koncu dorwali sie do duzego grantu unijnego i beda probowac dobudowac do niego inne by zassac wiecej unijnej kasy (przeciez nie zyja z czesnego studentow swoich szkol). Tym razem bez okarzen o plagiat.
m
mk
Jedynym aktywem po stronie WSB było MMC braniville. Zeby było smieszniej to aktywa te pochodza z dotacji unijnej czyli miedzy innymi z naszych podatków. Prawie 100 mln zł dostali od nas- obywateli Polski, Niemiec i innych krajow UE, i sprzedali cos co dostali od innych. Bo groziło im bankructwo. I tak o to marni menedzerowie zostali wynagrodzeni dotacja która sprzedali z zyskiem. Zgodnie z zasadami wolnego rynku, a przeciez tego uczą w wsb, jak ktos nie umie zarzadzac firma to upada, i tyle. A nie posiłkuje sie dotacjami.
A nowi właściciele przerobia MMC Branville na lokale do wynajecie, bo beda chcieli jak najszybciej zeby im sie pieniadze zwróciły.
Jedyna nadzieja z tym ze UE nie pozwoli na zmiane profilu inwestycji i w razie czego zagrozi zwrotem dotacji.
o
obserwator
a jak ma pozostac? to miasto emerytów, tu nikt nie inwestuje w młodych, w przedsiębiorczość, w miejsca pracy, w infrastrukture itp itd.. wszystko co mamy (mieliśmy) najlepszego w tym mieście już dawno zostało zaprzepaszczone, albo kona jak teraz wsb. Ja mam 57 lat i boli mnie, że tak się dzieje w moim rodzinnym mieście, ale nie dziwię się, że młodzi uciekają stąd gdzie pieprze rośnie, TU nie ma nic, a władza ma wszystko gdzies..
a
andrzej
Podolski w koncu zostal prezydentem. Nie Radomia, jak probował, ale WSB-NLU.
Nowi własciciele reprezentują uczelnie z dalekich miejsc rankingów (jezeli na nich w ogóle są) i o których można znalezc nie najlepsze informacje w sieci.

Pawłowski wybał jedyną opcję ktora gwarantowala mu zachowanie stanowiska i dochodów, oraz jego poplecznikom. żaden inny inwestor nie zgodziłby się na pozostawienie tak "skutecznych menedżerów" na stołkach.

Pawłowski musi mowic ogolnikami o finansach, bo ich nie będzie - zaczną sie cięcia, szczególnie w kadrze, wyprzedaż majątku. Co ciekawe, oszczednosci chcą generować ale rownoczesnie stworzyli kilka nowych stanowisk, gdzie nowo-mianowani wezmą szefowie 8000 i więcej miesiecznie. Ale zwalniać będą sprzątaczki za 1000 lub asystentow.

A "sądeckie ręce" nie chciały tknąć WSB, bo wiedzą co się tam dzieje i przez kogo. Tym co przejeli WSB jest to obojętne, bo oni się specjalizują wlasnie w takich problematycznych uczelniach. Budują z nich konsorcjum które pewnie niedługo zapewni Ministerstwu niezłe bóle glowy.

Ciekawi mnie jak tam grant złożony przez fundację Gmaja i Pawłowskiego z Tarnowa? Symptomatyczne zjawisko dla całosci tej sytuacji i ludzi z nią związanych.
N
NS
Niewiele pomysłow pozostaje w sądeckich rękach , wszystko przejmuje Warszawa, żeby chociaż uczelnię utrzymali i rozwinęli ,zeby nie podzieliła losu Optimusa.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska