Prezentacja albumu „La Capella Sistina” w Nowym Sączu stanowiła część ć trasy promocyjnej, zorganizowanej przez polskiego dystrybutora tego dzieła. Album to wspólne przedsięwzięcie Muzeów Watykańskich oraz włoskiego wydawcy Scripta Maneant.
- Cieszę się bardzo, że sądeczanie mają możliwość obejrzeć ten wspaniały album, zawierający freski Michała Anioła, Botticellego, Ghirlandaio, Perugino i innych artystów - mówi prezydent Ryszard Nowak i podkreśla, że to znakomita okazja dla wszystkich mieszkańców, którzy nie odwiedzili dotychczas Kaplicy Sykstyńskiej.
Album wart 52 tys. złotych
Jak informuje wydawca tego monumentalnego dzieła, na świecie ukazało się jedynie 1999 egzemplarzy albumu o Kaplicy Sykstyńskiej.
W Polsce dostępnych jest 50 kompletów i właśnie jeden z nich trafi na stałe do Nowego Sącza dzięki Zbigniewowi Konieczkowi, znanemu sądeckiemu biznesmenowi, który zakupił słynne dzieło za 52 tys. zł. Wszyscy nabywcy albumu przyczynią się do refundacji kosztów pięcioletniej pracy blisko 100 osób, które tworzyły cyfrową rekonstrukcję Kaplicy Sykstyńskiej, a następnie pracowały nad wydaniem albumu. Każdy nabywca otrzyma także osobiste podziękowania od Muzeów Watykańskich za udział w projekcie oraz indywidualne zaproszenie do prywatnego zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej po godzinach otwarcia.
Swój album „La Capella Sistina” miasto ma przekazać na przechowanie do sądeckiego Muzeum Okręgowego.
- Byłbym zachwycony mogąc na stałe mieć do niego dostęp w naszym muzeum - deklarował Robert Ślusarek, historyk sztuki i dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu podczas prezentacji albumu.
Dzieło dwóch fotografików
Album „La Capella Sistina” powstał w wyniku trwającej 65 nocy sesji fotograficznej przeprowadzonej przez dwóch włoskich fotografów Carlo Vanniniego i Ghigo Roli.
Pracując na ponad 11-metrowych rusztowaniach, z wykorzystaniem 7-metrowych statywów, dokumentowali oni każdy najmniejszy szczegół tego dzieła sztuki autorstwa Michała Anioła. Włosi zrobili w sumie ponad 270 tys. zdjęć w najwyższej rozdzielczości, używając do tego celu specjalnych technik laserowych i zaawansowanego technologicznie sprzętu.
Album został wydany w trzech tomach na ekskluzywnym papierze, wyprodukowanym w najstarszej w Europie papierni Fedrigoni. Papier ten oddaje autentyczność kolorów fresków w 99,9 proc.
Dzieło waży 27 kilogramów, zaś jego narratorem i kuratorem całego przedsięwzięcia jest Antonio Paolucci, historyk sztuki i były dyrektor Muzeów Watykańskich.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Jak głosować poza miejscem zamieszkania?