Multimedialno-immersyjna wystawa poświęcona Kaplicy Sykstyńskiej i twórcy słynnych fresków zdobiących jej wnętrze gości w Krakowie od maja. Wystawa dostępna jest na Wesołej, przy ul. Śniadeckich 15. W ramach weekendowego zwiedzania ekspozycji w najbliższych dniach organizatorzy zapraszają na „Wieczory z Michałem Aniołem".
"Podczas zwiedzania przewodnik opowie o najważniejszych momentach z życia artysty, jego inspiracjach oraz wpływie, jaki wywarł na sztukę i kulturę swojej epoki. Dowiecie się również, kogo Michał Anioł uwiecznił na wieki w swoich freskach – zarówno przyjaciół, jak i wrogów. W trakcie oprowadzania nie zabraknie anegdot i ciekawostek z życia artysty. Michał Anioł był postacią barwną i pełną sprzeczności – z jednej strony niezwykle utalentowany i pracowity, z drugiej zaś często popadający w konflikty z innymi artystami i mecenasami. Posłuchacie o relacjach Michała Anioła z papieżami, którzy zlecali mu wykonanie najważniejszych dzieł oraz o trudach, jakie napotykał podczas pracy nad freskami" - zapowiadają organizatorzy.
Papieska kaplica w Pałacu Watykańskim powstała w latach 1475–1483 z fundacji papieża Sykstusa IV, stąd jej nazwa - Kaplica Sykstyńska. Jej ściany i sklepienie ozdobione zostały freskami artystów z Toskanii i Umbrii, m.in. Pietro Perugino, Sandro Botticellego, Cosimo Rosselliego, Lucę Signorellego. Prace nad ozdobieniem sklepienia papież Juliusz II zlecił Michałowi Aniołowi. Artysta rozpoczął prace 10 maja 1508 roku, a malowidła zdobiące sklepienie opowiadają biblijną historię ludzkości od stworzenia świata, przez grzech pierworodny aż do potopu. Boczne pola sklepienia i lunety Michał Anioł ozdobił 12 postaciami proroków i sybill. Postać proroka Jeremiasza to autoportret mistrza, który w ten sposób niejako podpisał swoje dzieło.
Multimedialno-immersyjna Kaplica Sykstyńska to uczta dla wszystkich zmysłów przedstawiająca oryginał w niespotykanej dotąd formule. Wystawa daje możliwość zobaczenia dzieł z kaplicy nie tylko w dużym powiększeniu, dzięki czemu jest okazja, by np. móc podziwiać detale. Ten rodzaj wystawy pozwala również na poświęcenie takiego czasu, jaki zwiedzający potrzebuje, każdy kto odwiedził Kaplicę Sykstyńską wie, że w kontakcie z oryginałem nie udaje się tego osiągnąć. Goszcząca w Krakowie wystawa może być więc dopełnieniem widzianej "na żywo" Kaplicy Sykstyńskiej albo wstępem do tego, by odwiedzić oryginał.
