18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: zlikwidują szkołę przy ul. Lwowskiej

Iwona Kamieńska
- Nie wszystkie dzieci z tej szkoły sprawiają problemy wychowawcze - przekonywał dyrektor wydziału oświaty Józef Klimek
- Nie wszystkie dzieci z tej szkoły sprawiają problemy wychowawcze - przekonywał dyrektor wydziału oświaty Józef Klimek Iwona Kamieńska
Ponad milion złotych oszczędności może przynieść decyzja radnych Nowego Sącza w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych nr 3 przy ul. Lwowskiej. To pierwsze i wiele wskazuje, że nie ostatnie cięcia w miejskiej oświacie.

W likwidowanej placówce działa podstawówka z dwójką uczniów i 22-osobowe gimnazjum. Uczęszczają tu dzieci z tzw. niedostosowaniem społecznym, pochodzące głównie ze środowisk patologicznych.

Do rocznego utrzymania obydwu szkół miasto dopłaca ponad milion złotych. I to jedna z przyczyn likwidacji. Drugą, choć oficjalnie nie mówi się o tym, jest prawdopodobnie prokuratorskie postępowanie związane z nieprawidłowościami stwierdzonymi w 2011 roku podczas kontroli z inicjatywy urzędu miasta.

W jej wyniku w lutym zeszłego roku prezydent miasta Ryszard Nowak odwołał dyrektora Zespołu Szkół Podstawowo Gimnazjalnych nr 3. Decyzję kadrową uzasadnił szeregiem wykrytych nieprawidłowości, z których kilka może nosić znamiona przestępstwa. Chodzi m.in. o zawyżanie liczby uczniów w celu uzyskania wyższej subwencji (pobraną bezprawnie kwotę około 1,5 mln zł miasto musiało zwrócić), dopuszczanie do pracy nauczycieli bez wymaganych kwalifikacji i wypłacanie im wyższych, niż przewiduje prawo, składników pensji.

Likwidacja kosztownej w utrzymaniu placówki, niesie konsekwencje dla innych nowosądeckich szkół, do których trafią uczniowie z ulicy Lwowskiej. Część szkolnych dyrekcji ma w związku z tym obawy.

- O tym, gdzie będą się uczyć, zdecydują ich rodzice. My jedynie mamy obowiązek wskazać alternatywne miejsca. Mogą to być szkoły obwodowe, młodzieżowy ośrodek socjoterapii albo ośrodek wychowawczy - wyjaśniał podczas wtorkowej sesji rady dyrektor magistrackiego wydziału oświatu Józef Klimek.

Powinno przesądzić dobro dzieci

Po odwołaniu dyrektora Zdzisława C., Zespołem Szkół nr 3 kieruje Lidia Lenartowicz-Kucharska. - Uchwała rady ma charakter intencyjny. Nie jest ostateczną decyzją. Zanim zapadnie ta wiążąca, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim dobro dzieci. Nasza placówka daje im możliwość funkcjonowania w środowisku, które zapewnia większe zrozumienie. Dzieci jest w klasach mniej, wszystkie mają podobne problemy. Z taką klasą inaczej się pracuje. W obwodowych szkołach, jeśli tam trafią, może być z nimi kłopot.

Przedwojenne cukiernie Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska