Jak wyjaśnia Barbara Serafin, wolontariuszem może zostać każdy, kto czuje potrzebę pomocy rodzinom, które znalazły się w potrzebie.
- Przyjmujemy także osoby niepełnoletnie, ale muszą mieć one zgodę rodziców. Niepełnoletni wolontariusz będzie wspomagał swoich starszych kolegów np. w magazynie, ale nie będzie bezpośrednio pracował z wybraną przez nas rodziną - mówi.
Organizatorzy akcji wyszukują rodziny potrzebujące wsparcia m.in. poprzez takie instytucje jak Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy.
- Daną rodzinę może także zgłosić osoba trzecia np. sąsiad, ale przyjmujemy zgłoszeń bezpośrednio od rodziny - tłumaczy Barbara Serafin.
Każdy pełnoprawny wolontariusz opiekuje się dwoma, trzema rodzinami przypisanymi mu przez "Szlachetną Paczkę". Rozmawia z ich członkami, poznaje ich sytuację życiową i potrzeby. Następnie przygotowywany jest opis wszystkich rodzin objętych akcją, zaś 22 listopada następuje otwarcie bazy danych, dzięki czemu potencjalni darczyńcy mogą wybrać rodziną, którą zechcą wesprzeć.
W drugim tygodniu grudnia rozpoczyna się tzw. weekend cudów, w trakcie którego wolontariusze rozwożą paczki do osób objętych akcją.
Jak zostać wolonariuszem? To proste - wystarczy wysłać zgłoszenie na adres www.superw.pl i wybrać lokalizację. Po wysłaniu zgłoszenia z kandydatem na wolontariusza skontaktuje się przedstawiciel "Szlachetnej Paczki", by przeprowadzić rozmowę, po której zapadnie decyzja odnośnie udziału danej osoby w akcji.
Na czym polega "Szlachetna Paczka"?
"Szlachetna Paczka" to ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego głównym celem jest materialna i mentalna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacyjnie opiera się na pracy kilkunastu tysięcy wolontariuszy w całej Polsce koordynowanej z centrali w Krakowie. Zasadą działania projektu jest tzw. mądra pomoc, czyli taki rodzaj bezpośredniego wsparcia, który ma dać wybranym rodzinom narzędzia do tego, by były w stanie zacząć samodzielnie rozwiązywać swoje problemy. Organizatorzy projektu deklarują, że „nie pomagają biedzie roszczeniowej” i chcą, aby „ludzie sami radzili sobie w życiu”.
Pomoc rodzinom przekazywana jest podczas Finału Szlachetnej Paczki, nazywanego „weekendem cudów”, który odbywa się co roku na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.
Warto także podkreślić, że wolontariusze pozostają później w kontakcie ze "swoimi" rodzinami i sprawdzają, jak zmieniło się ich życie po udziale w projekcie.
Obidza. Jesienny redyk 2022. Owce przemaszerowały z Jazowska...
- Sądeckie królowe Instagrama. Są młode i robią karierę
- Top krótkich wyjazdów godzinę od Nowego Sącza
- Czy prace na stadionie Sandecji są prowadzone bez pozwolenia? Nadzór bada sprawę
- Michał Szczygieł o tym, co wyzwala w nim adrenalinę
- W lasach Beskidu Wyspowego pojawiają się pierwsze grzyby
- 10 miejsc idealnych na upalny dzień. To nie tylko baseny i kąpieliska
Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów
