Smoczy Szlak w Krakowie i nowa figurka
Figurkę zaprojektował słynny krakowski rysownik Andrzej Mleczko. Rzeźba, tak jak pozostałe smoki, wykonana została za pomocą odlewu z brązu.
-Jestem wzruszony i czekam na kolejne równie huczne otwarcia. Mam nadzieję, że przestrzeń Krakowa zmieniłem głównie przez moją małą i sympatyczną galerię przy ul. św. Jana, ale oczywiście cieszę się, że mogę projektować te smoki. Za dużo nie chcę zdradzać, ale skądinąd wiem, że kolejne trzy projekty się kroją - mówił Andrzej Mleczko
Jak podaje PAP, zgodnie z informacjami magistratu kolejnych 10 smoków wzbogaci szlak jeszcze tej jesieni.
- W pierwotnej legendzie smok był czymś strasznym, był zagrożeniem, a w praktyce i na przestrzeni wieków stał się opiekunem i symbolem radości dla odwiedzających Kraków turystów i gości. I ten smok jest właśnie takim nawiązaniem do tradycji tak samo jak idea Smoczego Szlaku, która łączy stare i nowe - mówiła Anna Szelest z Invesco Real Estate, które jest właścicielem Galerii Kazimierz.
Nowego smoka zaprojektował Andrzej Mleczko
Smocze figurki pojawiają się w przestrzeni miejskiej od 2023 r. To wola mieszkańców, którzy wybrali ten właśnie projekt BO do realizacji.
Małe smoki w ramach szlaku można spotkać już na al. Krasińskiego (smok filmowiec), al. Dembowskiego (smok geodeta), pl. Axentowicza (smok malarz), parku Bednarskiego (smok turysta), pl. na Groblach (smok wodny), parku Jordana (smok z latawcem), parku Krakowskim (smok z mapą).
Autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekty figur przygotowali rysownicy Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn.
Polski Fiat sprzed 51 lat!
