Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ. Całkowity zakaz palenia węglem jedynym sposobem walki ze smogiem?

red.
Czy Nowy Targ będzie kolejnym po Krakowie, małopolskim miastem, które wprowadzi na swoim terenie całkowity zakaz palenia w piecach paliwami stałymi (węglem czy drewnem)? Takiego posunięcia domagają się od miejscowych samorządowców aktywiści z Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Ich zdaniem wszystkie dotychczas istniejące programy walki o poprawę powietrza zawiodły i jedyną szansą na skończenie ze smogiem jest wprowadzenie radykalnych rozwiązań.

WIDEO: Trzy Szybkie

Pismo z apelem działaczy Nowotarskiego Alarmu Smogowego trafiło niedawno na biurko burmistrza miasta Grzegorza Watychy. Co ciekawe samorządowiec nie przeczytał w nim o sobie samych złych rzeczy. wręcz przeciwnie.

Aktywiści z NAS "chwalą" burmistrza i miasto za to, że na terenie Nowego targu wprowadzono w trosce o czyste powietrze wiele programów.

Nowy Targ poprosił premiera o 1,5 miliona złotych na walkę ze smogiem

- "Dotychczas gmina miasto Nowy Targ wprowadziła praktycznie wszystkie elementy polityki antysmogowej: wdrożenie rządowego programu Czyste powietrze, kampanie i spotkania informacyjne dla mieszkańców, akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, dopłaty d o wymiany pieców, program dofinansowania termomodernizacji budynków, zakup oczyszczaczy powietrza do samorządowych przedszkoli. Stworzono monitoring jakości powietrza. Utworzono eko-patrol, który przeprowadza liczne kontrole palenisk - piszą działacze ekologiczni po czym jednak następuje zdecydowane "ale".

Jak wynika bowiem zarówno z pisma jak i niezależnych badań jakości powietrza z nowotarskiej stacji Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska wszystkie dotychczasowe sposoby walki ze smogiem zawiodły. Stan powietrza w gminie Miasto Nowy Targ nie uległ żadnej zauważalnej poprawie i nadal jest tragiczny. Niezwykle niepokojące jest stężenie rakotwórczego BaP w nowotarskim powietrzu, które jest najwyższe w Polsce. Przeliczając wartości tej rakotwórcze substancji na ilość papierosów, nowotarżanie wypalają rocznie 8 tysięcy papierosów. Stężenie BaP przekracza dopuszczalne normy o 1800 procent.

Nie trzeba być ekspertem by zrozumieć, iż żądania aktywistów z NAS są oparte na słusznych założeniach. Jak pokazuje smogowa mapa nowego targu najwięcej zanieczyszczeń jest w północnych częściach miasta - głównie w okolicach ulicy Waksmundzkiej i nad całym regionem dzielnicy Kokoszków. Nie ma tam bloków a same budynku jednorodzinne i kamienice. Większość z nich jest opalanych węglem (a zdarza się nawet, że śmieciami co udowodniły już patrole urzędników).

W dzielnicach południowych miasta gdzie przeważają bloki ogrzewane z kotłowni centralnej (działa przy ulicy Szaflarskiej i choć spala miał węglowy to ma liczne filtry redukujące smog) sytuacja z jakością powietrza może nie jest bez zarzutu, ale o wiele lepsza niż na północy. Co więcej wkrótce tutaj poziom emisji dymu z kotłowni zostanie całkowicie wyeliminowany bo Nowy Targ ma być podłączony do Geotermii. Ta w pierwszym rzędzie będzie podpięta własnie do bloków.

- Trzeba działać tu i teraz - piszą w liście do burmistrza Watychy działacze Nowotarskiego Alarmu Smogowego. - Bez wprowadzenia zakazu palenia węglem powietrze w naszym mieście poprawi się, ale za... 20 - 30 lat.

Co na to władze miasta? Burmistrz Watycha nie chce na razie komentować pisma. Przesłał je do radnych. Ci najpierw przedyskutują je na specjalnej komisji a następnie na sesji. Decyzja radnych ma być dla miasta drogowskazem w tym temacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska