18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ: pamiątki po PRL-u w starym schronie

Tomasz Mateusiak
Zwiedzanie Izby Zimnej Wojny i Stalinizmu to jak podróż w czasie do okresu PRL
Zwiedzanie Izby Zimnej Wojny i Stalinizmu to jak podróż w czasie do okresu PRL Tomasz Mateusiak
W Nowym Targu jest niezwykłe miejsce, dzięki któremu w ciągu kilku sekund można się przenieść w czasie do ponurego okresu, gdy w Polsce królowały oddziały ZOMO, w naszym kraju stacjonowała Armia Czerwona, a w domach szczytem marzeń było posiadanie pralki frani i telewizora rubina. Chodzi o urządzoną w byłym bunkrze przeciwjądrowym Izbę Zimnej Wojny i Stalinizmu.

Muzeum to pamiątka po cywilnym centrum dowodzenia na wypadek wojny, jakie do 1989 r. znajdowało się pod nowotarskim magistratem. Później schron o powierzchni ok. 90 metrów kwadratowych został zamknięty i dopiero kilka lat temu zrodziła się koncepcja utworzenia w nim muzeum. Samorządowcy wpadli na ten pomysł, gdy zobaczyli, jak wielkie zainteresowanie schron budzi wśród młodzieży.

- Autentyczne sprzęty, jakie tu stoją, zrobiły na młodych kolosalne wrażenie - mówi burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. Tu niemal wszystko jest oryginalne. Od metalowych drzwi zamykających śluzy poczynając, a na sprzętach zarówno wojskowych, jak i domowych, popiersiach Lenina i Stalina czy półkach z octem kończąc. To wszystko można oglądać przez długi czas.
Każdy turysta, który chciałby sobie przypomnieć, jak wyglądały czasy komunizmu bądź uzmysłowić tragedię tamtej epoki dzieciom, może zwiedzać Izbę codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.
Wstęp do mieszczącego się przy ulicy Krzywej 1 muzeum jest bezpłatny, ale każdorazowo przed wejściem na jego teren trzeba się umówić z przewodnikiem Kazimierzem Góreckim. Można to zrobić pod numerem telefonu 795 591 442.

Inne pamiątki
Na Podhalu są też miejsca związane z Leninem. To dom w Białym Dunajcu (ul. Piłsudskiego 13), gdzie w l. 1913-14 mieszkał przyszły wódz rewolucji. W Poroninie, w budynku ośrodka kultury, do 1990 r. działało Muzeum Lenina. Ośrodek to dawna karczma, w której Lenin często bywał.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska