https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NSA: Uchwała antysmogowa niezgodna z prawem

fot. Andrzej Banaś
Naczelny Sąd Administracyjny zadecydował, że uchwała małopolskiego sejmiku, zakazująca palenia węglem od 2018 roku, jest niezgodna z prawem. Oznacza to, że mający wejść w życie zakaz palenia węglem w piecach został uchylony.

- Sąd oddalił skargi kasacyjne złożone m.in. przez Sejmik Województwa Małopolskiego oraz Krakowski Alarm Smogowy, co oznacza, że wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylający tzw. krakowską uchwałę antysmogową został utrzymany - mówi Szczepan Borowski, z wydziału informacji Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA podzielił pogląd krakowskiego sądu, który ponad rok temu stwierdził, że uchwała antysmogowa jest nieważna, ponieważ uchwalając ją, Sejmik Województwa Małopolskiego przekroczył swoje uprawnienia, zakazując palenia węglem w piecu.

Według sądu radni sejmiku chcieli zakazać paleniem węglem w piecach na terenie Krakowa, choć w żadnej ustawie nie było zapisane, że mają do tego prawo.

Jak na razie pełne uzasadnienie wyroku NSA nie jest znane, na jego wydanie sąd ma 30 dni.

- Jest mi bardzo przykro, bo ten wyrok zniweczył wiele naszej pracy i nie jest dobry dla Krakowa - mówi Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego. - Taka decyzja NSA oznacza, że skuteczna walka ze smogiem znacznie się opóźni.

Z wyroku niezadowoleni są także przedstawiciele miasta.

- Wyrok zabiera nam skuteczne narzędzie do walki z zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym opalaniem węglem w piecach - komentuje Witold Śmiałek, doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza. - Pomimo tego nie poddajemy się i nadal będziemy prowadzić nasz program dotacji do wymiany pieców węglowych na ekologiczne. Czekamy też na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.

Ta ostatnia może być kluczowa i ponownie dać szansę miastu na zakazanie paleniem węglem w piecach.

Kilka godzin przed rozprawą NSA, krakowscy urzednicy i działacze Polskiego Alarmu Smogowego spotkali się w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nowelizacji ustawy Prawo Ochrony Środowiska.

We wrześniu sejm przyjął jej nowelizację, która umożliwia wprowadzenie przez gminy norm dla węgla i dla pieców.

To od prezydenta zależy teraz, czy Kraków będzie mógł przyspieszyć walkę ze smogiem. Ma czas na jej podpisanie do 6 października. Do tego namawiali na spotkaniu zarówno oficjale z Krakowa, działacze KAS, którzy przekazali prezydentowi petycję podpisaną przez 10 tys. mieszkańców naszego miasta, jak i grupa kilkudziesięciu lekarzy.

- Nowelizacja jest pozbawiona zapisów, które budziły watpliwości sądu, a gdyby weszła w życie pozwalałaby na ustanowienie przez Kraków standardów emisji zanieczyszczeń dla pieców oraz pozwoliłaby na wprowadzenie zakazu palenia węglem w piecach, który został zakwestionowany - podkreśla Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Bez takiej uchwały działania miasta takie jak dopłaty do wymiany pieców nie sprawdzą się, bo nikt nie będzie chciał z nich korzytsać. Liczba wniosków o dotację znacznie spadła już po wczesniejszym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - dodaje.

Przedstawiciele województwa zapewniają, że już wkrótce rozpoczną pracę nad przygotowaniem nowej uchwały.

- Prace nad odrzuconym przez sąd dokumentem dały nam dużo doświadczenia i choć wyrok opóźnił nasze starania, to liczę, że w przyszłym kwartale przyszłego roku uda się przyjąć nową uchwałę antysmogową - zapowiada Wojciech Kozak.

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
biedny
nie stać Cię na ogrzewanie domu, zrób to samo co reszta nas których nie stać - sprzedaj dom i wprowadź się do bloku z centralnym ogrzewaniem!
Palenie węglem zamiast gazem to nie oszczędność - jedynie przerzucanie własnych kosztów na innych ludzi (w formie utraty zdrowia). A my (inni) nie chcemy mieć raka płuc, tylko dlatego bo Ty wolisz mieszkać w domu zamiast bloku.
Trzeba to powiedzieć jasno: mieszkanie w domu jest drogie i nie dla wszystkich niestety. Sam mieszkam w bloku. Ale przynajmniej nie obciążam innych za moje rachunki.
K
Krakowianka
Krakowianie grzeją gazem tylko przy DUŻYM mrozie. Normalnie nie włączają centralnego,bo nie stać ich na NAJDROŻSZY GAZ W EUROPIE!!!! Przez to mają w domach 11 - 15 stopni w domach,co za tym idzie - pleśń,grzyb, zapalenia płuc,egzemy,astma itd... A ci którzy mają piece na węgiel,czy drewno jakoś się taniej "grzeją". Ja zbadałabym "emisje spalin" w ŁĘGU,który ogrzewa przede wszystkim bloki.Osobiście widziałam jakie "czarne dymy" wypuszczał MPeC np.w środku lata ok godz.19:oo /mam zdjęcia/ Jeszce myślę,że jak bardziej zabudują tą "nieckę" np. przy rondach mogilskim i kotlarskim to będzie DUŻO LEPSZE powietrze. Pozdrawiam wszystkich krakowian, palących w piecach /z biedy,bo to dużo więcej pracy wymaga/ i sama dalej będę palić,żeby nie zamarznąć z rodziną !!!!!!!!!
K
Komentator
Zaskarżoną uchwałę stworzył sejmik województwa więc nic nie ma wspólnego z magistratem i jego prawnikami...
a
antysmog
a u nas jest taka machina, że najpierw muszą wymrzeć pokolenia, by stwierdzili, że jakaś zmiana ma sens
D
Dr
Ciekawe spostrzeżenie Kolegi, szczególnie że to nie urząd miasta tylko urząd marszałkowski przygotował tą bardzo potrzebną uchwałę. Ale w GazKra wali się tylko w urząd miasta, z marszałkowskiego bierze sie zlecenia
P
Pirelli
Proszę zwrócić uwagę na to jak te patałachy z krakowskiego magistratu tworzą sobie prawo, które na odleglosc wiać ze zgodne z prawem nie jest.
Jak to w ogóle możliwe ze takie prawnicze miernoty siedzą w urzędzie. Ciekawe ile jeszcze takich bubli stworzyli
y
y
inna rzecz, że takie dofinansowanie powoduje spalenie kasy w piecu, no bo żeby to miało sens trzeba by dofinansowywać co roku zakup węgla... a to raczej niemożliwe.

Jednak trwałe zmiany możliwe będą wówczas, gdy przejście na lepsze paliwa do ogrzewania nas nie będzie astronomicznie drogie.
Zima na węglu - 1200PLN
Zima na gazie - 4500PLN
takie są realia
x
x
Ważne, żeby doprze skanalizować środki takie jak dopłaty.
Zamiast dopłacać do piecy gazowych i potencjalnie dawać zarobić Putinowi.
lepiej dać $ na dofinansowanie zakupu lepszego węgla.
Zyskają na tym nasze kopalnie i zyska też masto, bo może zacznie oddychać czymś mniej czadzącym.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska