https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Obóz Pamięci" Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau. Przyjechali, by zgłębić historię tego miejsca [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Grupa wolontariuszy - uczestników tegorocznego Obozu Pamięci na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau
Grupa wolontariuszy - uczestników tegorocznego Obozu Pamięci na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau Ilina Sawicka
Grupa kilkunastu wolontariuszy z Warszawy wzięła udział w tegorocznym 42. "Obozie Pamięci", który odbył się na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ich przyjazd zorganizowało Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau. Jak podkreśla prezes TOnO Jerzy Sawicki, dłuższy pobyt na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady pozwala lepiej zrozumieć, co tutaj się wydarzyło. To była 42 edycja "Obozu Pamięci".

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Obóz Pamięci w Muzeum Auschwitz po rocznej przerwie

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem ponownie zorganizowało "Obóz Pamięci" na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczestniczą w nim m.in. młodzi nauczyciele, harcerze.

- W tym roku odbył się po raz 42. Uczestniczyło w nim 14 osób. W minionych latach ich liczba sięgała kilkudziesięciu. Przyjeżdżają, by pracować na terenie Muzeum i jednocześnie zgłębić wiedzę, o tym co wydarzyło się w Auschwitz

- mówi Jerzy Sawicki, prezes Zarządu Głównego TOnO - Pamięć o Auschwitz-Birkenau, którego ojciec Józef Sawicki był więźniem KL Neuengamme i zginął 3 maja 1945 r. w Zatoce Lubeckiej na zatopionym statku, którym Niemcy transportowali więźniów tego obozu.

Uczestnicy tegorocznego obozu prowadzili prace porządkowe przy dwóch wystawach. Mieli okazję zwiedzić Miejsce Pamięci z przewodnikiem, a ponadto wysłuchać dr. Adama Cyry na temat "Transporty warszawskie z Pawiaka do KL Auschwitz" i zobaczyć siedzibę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
opluwanie ludzi - komunistów mi się nie podoba. Ludzie chcieli odbudować Polskę. I zrobili to dzięki komunie. Dziś gardzi się nimi i wyśmiewa. Sławny stał się Bareja i jego komedie, które były śmieszne ale anty-realne. Polskie Kroniki Filmowe pokazywały puste pułki ale wynikające ze złodziejstwa i nieuczciwości, chowanie po magazynach. Kontrolerzy państwowi zmuszali nieuczciwe sklepowe do wykładania towaru na półki sklepowe. Kontrolerzy wg PKF krytykowali słabą jakość produktów motywując do lepszej pracy. Wyniszczone społeczeństwo potrzebowało jednego wspólnego planu. Podłym jest teraz całkowita krytyka przodków i ich trudu włożonego w odbudowę Polski!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska