Obwodnica Krakowa zostanie poszerzona. Ogłoszono przetarg na projekt trzeciego pasa ruchu na południowej autostradowej obwodnicy miasta

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Udostępnij:
Autostradowa południowa obwodnica Krakowa ma zostać poszerzona. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt trzeciego pasa ruchu. Wykonawcy mogą zgłaszać oferty na opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy autostrady A4 od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie o trzeci pas. Na odcinku od węzła Kraków Południe do ul. Kąpielowej dokumentacja opracowana ma być tylko dla jezdni w kierunku Katowic. Rozbudowa o trzeci pas jezdni A4 w kierunku Rzeszowa już się rozpoczęła.

Należy przygotować studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) i uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla rozbudowy autostrady A4 od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie o trzeci pas ruchu. W ramach dokumentacji opracowane musi być minimum 5 wariantów rozwiązań projektowych drogi obejmujących:

  • poszerzenie istniejących pasów ruchu,
  • dobudowę drugiej jezdni,
  • dobudowę obustronną pasów ruchu,
  • dobudowę jednostronną pasów ruchu,
  • odcinkowo nowy przebieg drogi,

Zadaniem wykonawcy będzie także przeprowadzenie prezentacji społecznych i rekomendowanie GDDKiA trzech wariantów rozwiązań do dalszych prac projektowych. Przygotowana analiza wielokryterialna ma umożliwić wybór najkorzystniejszego wariantu do dalszych etapów przygotowania inwestycji. Na wykonanie wszystkich prac w dokumentach przetargowych przewidziano 48 miesięcy.

Południowa obwodnica Krakowa powstała w ubiegłym wieku

Autostrada A4 na odcinku od Balic do ul. Kąpielowej w Krakowie została wybudowana w latach 1986-1995. Budowa została ukończona w 1995 r., przy czym podzielona była na mniejsze odcinki, realizowane w różnych latach, zmieniały się też nazwy węzłów:

  • odcinek węzeł Balice I – Kraków Tyniecka, o dł. 7,4 km, pierwsze 2 km odcinka oddano w 1988 r., cały odcinek w 1993 r.
  • odcinek węzeł Tyniec (obecnie Kraków Tyniec) – węzeł Sidzina (obecnie Kraków Skawina), o dł. 4 km, realizowano od 1988 r. do 1993 r.
  • odcinek węzeł Sidzina (obecnie Kraków Skawina) – węzeł Zakopiański (obecnie Kraków Południe), o dł. 4,7 km, realizowano w latach od 1993 do 1995 r.
  • odcinek węzeł Zakopiański (obecnie Kraków Południe) - ul. Kąpielowa w Krakowie, o dł. 700 m zrealizowano w 1995 r.

 

Coraz więcej pojazdów

 
Odcinek od Balice do ul. Kąpielowej o długości około 17,2 km ma przekrój dwupasowy i pas awaryjny o szerokości 2,5 m. Obecnie oprócz prowadzenia ruchu tranzytowego Katowice – Rzeszów stanowi też uzupełnienie układu komunikacyjnego miasta Krakowa. Poszerzenie tego fragmentu A4 jest konieczne ze względu na panujący tu i rosnący ruch pojazdów. Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku, w zależności od odcinka, natężenie ruchu wynosiło od 49,6 tys. do 64,1 tys. poj./dobę. Pięć lat później odnotowano wzrost tego natężenia od 27% do 61% w zależności od odcinka. W liczbach daje to od 71,4 tys. pojazdów średnio na dobę do prawie 85 tys. poj./dobę. Są to wartości średnie, które zwiększają się w godzinach szczytów komunikacyjnych i dochodzi wówczas do zatorów.

Światełko w tunelu już widać, a jak było sześć lat temu, kiedy drogowcy pojawili się na placu budowy? Jak powstawał jeden z największych tuneli w Polsce? Zobaczcie lata prac na zdjęciach!

Nowa zakopianka: tak drążono tunel pod Luboniem Małym. Prace...

Poprawa przepustowości i bezpieczeństwa

Podstawowym celem rozbudowy południowej autostradowej obwodnicy Krakowa do 3 pasa ruchu jest poprawa przepustowości i bezpieczeństwa ruchu na odcinku od węzła Balice do ul. Kąpielowej. Poszerzenie obu jezdni z uwagi na brak rezerwy będzie wymagało także przebudowania wszystkich obiektów inżynierskich oraz istniejących węzłów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie