MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Oświęcimia do drogi ekspresowej S1. Dokładny przebieg przyszłej trasy. Zobaczcie zdjęcia i film z drona

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Miejsce, gdzie obwodnica będzie przecinać się z drogą wojewódzką 948 Oświęcim - Kęty
Miejsce, gdzie obwodnica będzie przecinać się z drogą wojewódzką 948 Oświęcim - Kęty Materiały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Na budowie obwodnicy Oświęcimia do drogi ekspresowej S1 tempa nabierają prace przygotowawcze, związane m.in. z przygotowaniem terenów, przez które będzie przebiegać ta ważna dla oświęcimian trasa. Można zobaczyć już jej dokładny przebieg przez miasto Oświęcim i oświęcimską gminę. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Obwodnica Oświęcimia to będzie dwujezdniowa trasa

W połowie października wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał zgodę na realizację inwestycji drogowej tzw. zrid dla budowy obwodnicy Oświęcimia w ciągu drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Już kilka dni później wykonawca, firma Budimex przystąpiła do pracy. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Koszt nowej drogi jest szacowany na ok. 468 mln zł.

- Dwujezdniowa obwodnica jest prowadzona całkowicie po nowym śladzie - zaznacza GDDKiA.

PRZEBIEG OBWODNICY OŚWIĘCIMIA

Ma długość 9,4 km i przechodzić będzie m. in. przez trzy nowe mosty nad Wisłą, Sołą i Młynówką. Zaczyna się na węźle Oświęcim w Bojszowach, skąd będzie przebiegać mostem nad Wisłą, następnie już w gminie Oświęcim przez Pławy oraz tunelem pod torami kolejowymi na ul. Ostatni Etap.

Na granicy miasta i gminu przetnie wiaduktem ul. Legionów w ciągu drogi wojewódzkiej 933. Dalej prowadzić będzie nowym mostem nad Sołą, następnie na wysokości ogródków działkowych na Kamieńcu pobiegnie w stronę drogi wojewódzkiej 948 i dalej granicą stawu Adolfin oraz ogródków na Starych Stawach za Castoramą włączy się do drogi 44.

Na budowie obwodnicy Oświęcimia trwają prace przygotowawcze

W pierwszym etapie prowadzone są prace przygotowawcze, które obejmują rozpoznanie saperskie, wycinkę drzew i krzewów. Budowane są też drogi technologiczne oraz przekładane są sieci uzbrojenia podziemnego.

Według harmonogramu ma zakończyć się w 2024 roku, ale należy dodać, że inwestycja zaczęła się z opóźnieniem spowodowanym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej. Pierwotnie planowano, że budowa ruszy w kwietniu tego roku.

Oficjalne wbicie pierwszej symbolicznej łopaty na budowie obwodnicy miało miejsce 7 listopada br. z udziałem m. in. ministra infrastruktury Adama Adamczyka.

od 16 lat

Inflacja - los polskich rodzin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska