Spis treści
Zmiany w Kodeksie pracy 2023
– Nowelizacja rozporządzenia była niezbędna w kontekście uwzględnienia w treści świadectwa pracy ostatnich zmian w prawie pracy dotyczących wdrożenia pracy zdalnej –od 7 kwietnia 2023 r. oraz dyrektywy unijnej Work-Life Balance – od 26 kwietnia 2023 r. – wskazuje w swojej Grant Thornton.
Jak wyjaśniono, pracodawcy są zobowiązani do wystawiania świadectw pracy zawierających nowe informacje już od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów Rozporządzenia.
– Informacje te są niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy przez kolejnego pracodawcę, który będzie zatrudniał pracownika w tym samym roku kalendarzowym, w którym ustal stosunek pracy u poprzedniego pracodawcy – wskazano.
Świadectwo pracy 2023. Jakie informacje musi zawierać?
Eksperci Grant Thornton wyszczególnili informacje, które zgodnie z przepisami pracodawca dodatkowo powinien zamieszczać w świadectwie pracy:
- W ust. 6 pkt 1 świadectwa pracy – liczba dni lub godzin zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (art. 1481 Kodeksu pracy – zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej przysługuje pracownikowi w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym),
- W ust. 6 pkt 3 świadectwa pracy – liczba dni urlopu opiekuńczego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (art. 1731 Kodeksu pracy – urlop opiekuńczy przysługuje pracownikowi w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym),
- W ust. 6 pkt 10 świadectwa pracy – liczba dni wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (art. 6733 Kodeksu pracy – okazjonalna praca zdalna przysługuje na wniosek pracownika w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym).
Zgodnie z tym zmieniony został także wzór świadectwa pracy, który stanowi załącznik do Rozporządzenia.
Praca na wakacje 2023. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed podjęciem pracy sezonowej
