Studia mają trwać sześć semestrów (trzy lata). W tym czasie trzeba odbyć min. trzy miesiące praktyk zawodowych. Studenci będą mogli na jeden semestr jechać na staż do Niemiec. Uczelnia podpisała już umowy niemieckimi instytucjami, które przyjmą studentów.
- Naszym studentom zagwarantowane zostanie zakwaterowanie, wyżywienie i miesięczne stypendium w wysokości 150 euro - zachęca rektor oświęcimskiej uczelni prof. dr hab. Witold Stankowski.
Dyplom po nowym kierunku da uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Dlatego władze oświęcimskiej uczelni, liczą na duże zainteresowanie.
- Ten zawód jest jednym z najbardziej perspektywicznych na naszym rynku pracy - podkreśla dyrektor Instytutu Nauk Politycznych dr Krzysztof Żarna.
Kandydaci na kierunek praca socjalna mają do wyboru dwie specjalizacje: praca z osobami starszymi oraz praca z cudzoziemcami, mniejszościami narodowymi i etnicznymi.
Pracownicy uczelni wyjaśniają, że pierwsza specjalizacja powstała z myślą o starzejącym się społeczeństwie. Druga dlatego, że coraz częściej Polska staje się miejscem docelowym dla osób ubiegających się o azyl polityczny i takich, które przyjeżdżają do naszego kraju za chlebem.
- W powiecie oświęcimskim i sąsiednich mieszkają liczni przedstawiciele mniejszości narodowych i grup etnicznych, praca socjalna z tymi osobami musi uwzględniać wiele specyficznych aspektów - podkreśla dr Żarna.
O tym kierunku myśli Monika Barczyk z Chrzanowa. W piątek przyszła zapytać o szczegóły na uczelni.
- Chciałabym tu studiować, nie tylko dlatego, że mam blisko, ale kierunek praca socjalna jest ciekawy. Lubię i chciałabym pracować z ludźmi - mówi tegoroczna maturzystka.
Na razie trwa druga rekrutacja na siedem "starych" kierunków studiów na PWSZ w Oświęcimiu. Papiery można składać do 16 września.
Wielu oświęcimian wybiera tę uczelnię dlatego, że jest blisko i cieszy się coraz lepszą renomą. W ciągu czterech ostatnich lat przybyło prawie 200 studentów. W 2010 uczyło się tu 1200 osób. W tym roku prawdopodobnie będzie powyżej 1400.
Wiktoria Księżarczyk, studentka drugiego roku pielęgniarstwa podkreśla, że decyzja o studiowaniu na PWSZ to był strzał w dziesiątkę. - Właśnie odbywam praktyki w szpitalu - chwali się. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się uruchamiane na początku tego roku studia inżynieryjne. O przyjęcie na ten rok akademicki starały się 133 osoby, przyjęto 94. Jest jeszcze kilka miejsc.
Kierunki
Studia licencjackie
- Filologia:
filologia angielska, germańska z językiem angielskim - Pedagogika:
zintegrowana edukacja wczesnoszkolna z przedszkolną, opiekuńcza z terapią, pedagogika rodziny z mediacjami - Pielęgniarstwo
- Politologia:
media i prawa człowieka, polityka bezpieczeństwa - Wychowanie fizyczne:
zarządzanie w kulturze fizycznej, służbach mundurowych, instruktor rekreacji - Zarządzanie:
administracją publiczną, jakością, finansami, w hotelarstwie i gastronomii - Praca socjalna
Studia inżynierskie
- Zarządzanie i inżynieria produkcji:
inżynier jakości, logistyka i transport w zarządzaniu produkcją, zarządzanie i inżynieria procesów chemicznych
Studia magisterskie - Politologia:
prawa człowieka, zarządzanie rozwojem lokalnym i regionalnym, bezpieczeństwo, komunikowanie społeczne
Studia podyplomowe - Pielęgniarstwo:
pedagogika opiekuńcza z terapią, zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne