Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od piątku do niedzieli 40. Międzynarodowy Turniej Bokserski „O Złotą Rękawicę Wisły". Emocje w hali Wisły Kraków [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
13.12.2021, Kraków: konferencja prasowa przed turniejem „O Złotą Rękawicę Wisły" - od lewej: Marcin Pyclik, Artur T. Kowalski, Piotr Snopkowski i Tomasz Winiarski
13.12.2021, Kraków: konferencja prasowa przed turniejem „O Złotą Rękawicę Wisły" - od lewej: Marcin Pyclik, Artur T. Kowalski, Piotr Snopkowski i Tomasz Winiarski Anna Kaczmarz
Od piątku do niedzieli (17-19.12.2021) w hali Wisły Kraków przy ul. Reymonta 22 odbywać się będzie 40. Międzynarodowy Turniej Bokserski „O Złotą Rękawicę Wisły" im. Teofila Kowalskiego. Impreza zainauguruje obchody przypadającego na 2022 rok jubileuszu 90-lecia Małopolskiego Związku Bokserskiego.

Turniej „O Złotą Rękawicę Wisły" na stałe wpisał się w kalendarz małopolskich imprez sportowych. Jego początki sięgają 1976 roku, kiedy trener szkółki bokserskiej TS Wisła w Wieliczce, były dwukrotny mistrz Polski w wadze koguciej Teofil Kowalski wraz z sekretarzem wiślackiej sekcji postanowili zorganizować ogólnopolską imprezę młodzieżową, która kończyłaby dany rok kalendarzowy.

Wraz z upływem czasu turniej nabierał oraz większej rangi, zmienił lokalizację (Wieliczka), zyskał status imprezy międzynarodowej. Na przełomie lat 80. i 90. został zawieszony ze względu na transformacje ustrojowe w polskim sporcie i trudności finansowe, ale reaktywowany w 1994 roku. Początkowo odbywał się w dawnej hali Hutnika, a w 1996 roku został przeniesiony do nowej hali Wisły.

Zdobywcami „Złotej Rękawicy Wisły" byli m.in. znani później pięściarze: 1993 - Tomasz Adamek (GKS Jastrzębie), 2004 - Andrzej Wawrzyk (Wisła Kraków), 2005 - Artur Szpilka, 2006 - Mateusz Kostecki (obaj Górnik Wieliczka), 2010 - Mateusz Rzadkosz (Wisła Kraków), 2011 - Damian Kiwior (Tiger Tarnów). Ostatnim zdobywcą nagrody był (w 2019 roku) Oliwier Zamojski (Concordia Knurów).

W charakterze gości honorowych lub szkoleniowców na turnieju obecni byli medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, m.in.: Zbigniew Pietrzykowski, Marian Kasprzyk, Lucjan Trela, Henryk Średnicki, Andrzej Biegalski, Jerzy Rybicki, Paweł Skrzecz i Andrzej Gołota. Bywalcem imprezy był Mariusz Wach, który pierwszy sukces odniósł właśnie w niej, wygrywając turniej w 2000 roku.

W tym roku gośćmi imprezy, nad którą patronat honorowy objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, mają być m.in. wspomniany Rybicki - złoty (1976) i brązowy (1980) medalista olimpijski, brązowy medalista MŚ (1978) i ME (1975, 1977), a także Wojciech Bartnik - ostatni polski medalista IO (brąz 1992) i zdobywca trzeciego miejsce w ME (1976), jak również wspomniany Wach.

W latach 2000-2007 patronat sportowy nad imprezą sprawował zawodowy mistrz świata w wadze półciężkiej Dariusz "Tiger" Michalczewski. Pomysłodawcą jego zaproszenia, a także nowoczesnej, międzynarodowej formuły turnieju był działacz odpowiedzialny za promocję i marketing w Małopolskim Związku Bokserskim, kierownik sekcji Wisły i prezes MZB w latach 2008-2012 Artur T. Kowalski.

- 40. Turniej „O Złotą Rękawicę Wisły" będzie częścią obchodów 90-lecia Małopolskiego Związku Bokserskiego. Zarząd Związku zdecydował, że jubileusz będzie obchodzony w cyklu dwunastomiesięcznym. Przez cały rok na terenie całej Małopolski odbywać się będą imprezy charytatywne i sportowe, a jubileusz zakończy 41. Turniej „O Złotą Rękawicę Wisły" - mówi Artur T. Kowalski.

Po raz pierwszy w historii turnieju wystąpią kobiety! Rywalizacja na ringu odbywać się będzie w czterech kategoriach wiekowych: kadeci (urodzeni w latach 2005-2006), juniorzy (2003-2004), seniorzy (2002 i starsi) oraz seniorki (2000 i starsze). O międzynarodowej charakter imprezy w hali Wisły zadbają bokserzy ze Słowacji, Ukrainy i Armenii. Ci ostatni po raz pierwszy wystąpią w tym turnieju.

Nie zabraknie nagród dla startujących i atrakcji dla kibiców. Na tych ostatnich czeka m.in. artystyczna niespodzianka i walka dwóch zawodników z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach, a reprezentujących Dragon Kraków Paraboxing (ma on swą siedzibę przy ul. Focha). Wystąpili oni zawodach na Grand Prix Małopolski, które odbywały się w dawnej hali Hutnika.

Jedną z nagród - dla najlepszego zawodnika wagi ciężkiej - nosi imię Krzysztofa Gibesa, który pochodził z Wietrzychowic (powiat tarnowski), od 1973 roku mieszkał we Francji, od 1986 roku regularnie odwiedzał ojczyznę, pomagał rodakom na obczyźnie, był prezesem klubu z Livry Gargan i sekretarzem Paryskiego Związku Bokserskiego. Zmarł 30 czerwca 2021 roku w wieku 59 lat.

Nagrody w turnieju „O Złotą Rękawicę Wisły"

  • „Złota Rękawica Wisły” i nagroda finansowa dla najlepszego juniora
  • Statuetki dla każdego juniora za pierwsze miejsce
  • Nagroda im. Teofila Kowalskiego dla najlepszego technika turnieju
  • Nagroda im. Krzysztofa Gibesa dla najlepszego zawodnika wagi ciężkiej
  • Nagrody dla najlepszej drużyny polskiej i drużyny zagranicznej
  • Nagrody dla najlepszego zawodnika (poza „Złotą Rękawicą") i seniora
  • Nagrody dla najlepszych trenerów
  • Medale za pierwsze, drugie i trzecie miejsce w danej kategorii wagowej
  • Dyplomy dla każdego uczestnika

Program turnieju „O Złotą Rękawicę Wisły"

Piątek, 17.12.2021

  • godz. 16: uroczyste otwarcie turnieju i początek walk

Sobota, 18.12.2021

  • godz. 11: rozpoczęcie walk przedpołudniowych
  • godz. 16: rozpoczęcie walk popołudniowych

Niedziela, 19.12.2021

  • godz. 11: początek walk finałowych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska