https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od wtorku 24 maja rusza piętnasta edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Czeka nas sześć dni koncertów

Paweł Gzyl
Zygmunt Konieczny to nie tylko twórca piosenki poetyckiej, ale również muzyki filmowej - i to właśnie jej posłuchamy podczas tegorocznej edycji FMF w Krakowie
Zygmunt Konieczny to nie tylko twórca piosenki poetyckiej, ale również muzyki filmowej - i to właśnie jej posłuchamy podczas tegorocznej edycji FMF w Krakowie Joanna Urbaniec / Polskapress
We wtorek 24 maja rozpocznie się w Krakowie piętnasta edycja Festiwalu Muzyki Filmowej. Posłuchamy kompozycji Wojciecha Kilara, Zygmunta Koniecznego, Johna Powella i Philipa Glassa. Na scenie pojawi się Joanna Słowińska i Tomasz Organek. Nie zabraknie też gestu solidarności wobec Ukrainy.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

W ciągu ostatnich piętnastu lat Festiwal Muzyki Filmowej wyrósł na jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju w Europie. Dzięki niej Kraków gości cenionych kompozytorów i reżyserów, a wielbiciele filmowych soundtracków mogą posłuchać swych ulubionych kompozycji na żywo. Przez ostatnie dwa lata pandemia zakłócała możliwość zorganizowania festiwalu w dotychczasowej formule. Teraz znów wszystko wraca do normy.

- FMF to wydarzenie, które ma dawać radość: kompozytorom – bo tutaj może zabrzmieć ich muzyka, często pisana w zaciszu studiów filmowych; produkcji FMF – bo to wydarzenie nieustannie poszukujące innowacji i nowych form wyrazu; artystom wykonawcom – bo pozwala im grać muzykę aktualną i bezwzględnie piękną oraz publiczności – bo dostarcza wzruszeń, daje poczucie bycia razem i przeżywania pięknych emocji. Pandemia i związane z nią ograniczenia sprawiły, że długo musieliśmy czekać na powrót FMF w jego pełnym wydaniu – podsumowuje Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Piętnastą edycję festiwalu otworzy koncert „Kilar | Glass”, który odbędzie się we 24 maja o godz. 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Będzie on celebracją wyrazistego stylu Wojciecha Kilara, który w tym roku obchodziłby 90. urodziny, a także muzyki minimalistycznej Philipa Glassa. Muzyka mistrzów zabrzmi dzięki pianiście Aleksandrowi Dębiczowi, sopranistce Joannie Radziszewskiej i orkiestrze Sinfonietta Cracovia pod kierownictwem Michaela Riesmana, dyrektora muzycznego Philip Glass Ensemble.

W tym roku bohaterem cyklu „Scoring4Polish Directors” będzie Jerzy Skolimowski, twórca takich filomów, jak „Wrzask”, „Fucha”, „11 Minut” czy „Essential Killing”. Kilka dni temu podczas festiwalu w Cannes swoją światową premierę miało jego nowe dzieło – „IO” – które bierze udział w konkursie głównym słynnego festiwalu. My w Krakowie posłuchamy 25 maja o godz. 13.30 kompozycji z jego filmów w aranżacji Janusza Stokłosy z udziałem Tomasza Organka. Podczas koncertu w Centrum Kongresowym ICE zostanie wręczona nagroda Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku – za najlepszy soundtrack 2021 roku powstały do polskiej produkcji. Dlatego w pierwszej części koncertu usłyszymy muzykę z polskich premier ostatnich lat.

Dzień później w tym samym miejscu i o tej samej porze odbędzie się koncert „Composers4Ukraine”, będący wyrazem wsparcia FMF dla naszych wschodnich sąsiadów. Ukraińscy muzycy, którzy przebywają obecnie pod Wawelem, wejdą w skład chóru i orkiestry, które wykonają utwory skomponowane lub zadedykowane specjalnie na tę okazję przez związanych z FMF kompozytorów, takich jak Craig Armstrong, Dirk Brossé, Don Davis, Michael Giacchino, Elliot Goldenthal, Laura Karpman, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Lolita Ritmanis, Diego Navarro, Howard Shore, Benjamin Wallfisch, Stephen Warbeck czy John Williams. Orkiestrę poprowadzi Alexander Humala, a dyrygentem utworów a cappella będzie Wiesław Delimat.

- Obecna sytuacja brutalnej wojny u naszych wschodnich sąsiadów nakłada na całą społeczność twórców i odbiorców FMF obowiązek szczególnej solidarności. Poprosiłem więc naszych przyjaciół kompozytorów o skomponowanie albo zadedykowanie specjalnych utworów chóralno-orkiestrowych jako demonstrację solidarności z twórcami z Ukrainy. Odpowiedź przerosła nasze najśmielsze marzenia – podkreśla Robert Piaskowski.

Muzyka Zygmunta Koniecznego, wybitnego twórcy polskiej piosenki literackiej i cenionego kompozytora muzyki filmowej, zabrzmi 27 maja o godzinie 19.30 w Centrum Kongresowego ICE na pod hasłem „Słowińska I AUKSO I Konieczny”. Koncert organizowany jest w związku z przypadającymi w tym roku 85. urodzinami krakowskiego kompozytora. Posłuchamy Joanny Słowińskiej i Karola Śmiałka przy akompaniamencie kwintetu Stanisława Słowińskiego i AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.

28 maja o godz. 19.30 w Centrum Kongresowym ICE czeka nas koncert „The Music of John Powell”. Posłuchamy utworów brytyjskiego twórcy, pochodzących zarówno z filmów dla dzieci („Rio” czy „Uciekające kurczaki”), jak i dla dorosłych („Tożsamość Bourne’a” czy „Han Solo: Gwiezdne wojny”). Orkiestrę poprowadzi zaprzyjaźniony z artystą dyrygent Gavin Greenaway.

Zwieńczeniem festiwalu będzie 29 maja o godz. 18 w Centrum Kongresowym ICE projekcja pierwszej części kultowego filmu animowanego „Jak wytresować smoka” z muzyką na żywo. Usłyszymy kompozycje Johna Powella w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, prowadzonych przez dyrygenta Ernsta van Tiela.

Pełen program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej www.fmf.fm.

Wideo

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska