FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

W ciągu ostatnich piętnastu lat Festiwal Muzyki Filmowej wyrósł na jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju w Europie. Dzięki niej Kraków gości cenionych kompozytorów i reżyserów, a wielbiciele filmowych soundtracków mogą posłuchać swych ulubionych kompozycji na żywo. Przez ostatnie dwa lata pandemia zakłócała możliwość zorganizowania festiwalu w dotychczasowej formule. Teraz znów wszystko wraca do normy.
- FMF to wydarzenie, które ma dawać radość: kompozytorom – bo tutaj może zabrzmieć ich muzyka, często pisana w zaciszu studiów filmowych; produkcji FMF – bo to wydarzenie nieustannie poszukujące innowacji i nowych form wyrazu; artystom wykonawcom – bo pozwala im grać muzykę aktualną i bezwzględnie piękną oraz publiczności – bo dostarcza wzruszeń, daje poczucie bycia razem i przeżywania pięknych emocji. Pandemia i związane z nią ograniczenia sprawiły, że długo musieliśmy czekać na powrót FMF w jego pełnym wydaniu – podsumowuje Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.
Piętnastą edycję festiwalu otworzy koncert „Kilar | Glass”, który odbędzie się we 24 maja o godz. 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Będzie on celebracją wyrazistego stylu Wojciecha Kilara, który w tym roku obchodziłby 90. urodziny, a także muzyki minimalistycznej Philipa Glassa. Muzyka mistrzów zabrzmi dzięki pianiście Aleksandrowi Dębiczowi, sopranistce Joannie Radziszewskiej i orkiestrze Sinfonietta Cracovia pod kierownictwem Michaela Riesmana, dyrektora muzycznego Philip Glass Ensemble.
W tym roku bohaterem cyklu „Scoring4Polish Directors” będzie Jerzy Skolimowski, twórca takich filomów, jak „Wrzask”, „Fucha”, „11 Minut” czy „Essential Killing”. Kilka dni temu podczas festiwalu w Cannes swoją światową premierę miało jego nowe dzieło – „IO” – które bierze udział w konkursie głównym słynnego festiwalu. My w Krakowie posłuchamy 25 maja o godz. 13.30 kompozycji z jego filmów w aranżacji Janusza Stokłosy z udziałem Tomasza Organka. Podczas koncertu w Centrum Kongresowym ICE zostanie wręczona nagroda Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku – za najlepszy soundtrack 2021 roku powstały do polskiej produkcji. Dlatego w pierwszej części koncertu usłyszymy muzykę z polskich premier ostatnich lat.
Dzień później w tym samym miejscu i o tej samej porze odbędzie się koncert „Composers4Ukraine”, będący wyrazem wsparcia FMF dla naszych wschodnich sąsiadów. Ukraińscy muzycy, którzy przebywają obecnie pod Wawelem, wejdą w skład chóru i orkiestry, które wykonają utwory skomponowane lub zadedykowane specjalnie na tę okazję przez związanych z FMF kompozytorów, takich jak Craig Armstrong, Dirk Brossé, Don Davis, Michael Giacchino, Elliot Goldenthal, Laura Karpman, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Lolita Ritmanis, Diego Navarro, Howard Shore, Benjamin Wallfisch, Stephen Warbeck czy John Williams. Orkiestrę poprowadzi Alexander Humala, a dyrygentem utworów a cappella będzie Wiesław Delimat.
- Obecna sytuacja brutalnej wojny u naszych wschodnich sąsiadów nakłada na całą społeczność twórców i odbiorców FMF obowiązek szczególnej solidarności. Poprosiłem więc naszych przyjaciół kompozytorów o skomponowanie albo zadedykowanie specjalnych utworów chóralno-orkiestrowych jako demonstrację solidarności z twórcami z Ukrainy. Odpowiedź przerosła nasze najśmielsze marzenia – podkreśla Robert Piaskowski.
Muzyka Zygmunta Koniecznego, wybitnego twórcy polskiej piosenki literackiej i cenionego kompozytora muzyki filmowej, zabrzmi 27 maja o godzinie 19.30 w Centrum Kongresowego ICE na pod hasłem „Słowińska I AUKSO I Konieczny”. Koncert organizowany jest w związku z przypadającymi w tym roku 85. urodzinami krakowskiego kompozytora. Posłuchamy Joanny Słowińskiej i Karola Śmiałka przy akompaniamencie kwintetu Stanisława Słowińskiego i AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.
28 maja o godz. 19.30 w Centrum Kongresowym ICE czeka nas koncert „The Music of John Powell”. Posłuchamy utworów brytyjskiego twórcy, pochodzących zarówno z filmów dla dzieci („Rio” czy „Uciekające kurczaki”), jak i dla dorosłych („Tożsamość Bourne’a” czy „Han Solo: Gwiezdne wojny”). Orkiestrę poprowadzi zaprzyjaźniony z artystą dyrygent Gavin Greenaway.
Zwieńczeniem festiwalu będzie 29 maja o godz. 18 w Centrum Kongresowym ICE projekcja pierwszej części kultowego filmu animowanego „Jak wytresować smoka” z muzyką na żywo. Usłyszymy kompozycje Johna Powella w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, prowadzonych przez dyrygenta Ernsta van Tiela.
Pełen program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej www.fmf.fm.
- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?