Kamień Pamięci (niem. Stolperstei, w tłumaczeniu „kamień, o który się potykamy”), w formie mosiężnej tabliczki, umiejscowiony został osobiście przez pomysłodawcę na chodniku przed ostatnim miejscem zamieszkania Franciszki Henryki Haberfeld - przed budynkiem apartamentowca przy ul. Bulwary 1. To tu przed II wojną światową istniała fabryka jej ojca.
Franciszka Henryka Haberfeld, była córką Alfonsa i Felicji Haberfeld, ostatnich przedwojennych właścicieli Parowej Fabryki Wódek i Likierów Jakoba Haberfelda w Oświęcimiu. Małżeństwo w chwili wybuchu II wojny światowej byli w drodze powrotnej z Nowego Jorku do Polski. Ich statek został zatrzymany i skierowany do Szkocji. W Polsce pozostała ich wówczas dwuletnia córka Franciszka Henryka, która była pod opieką rodziców Felicji. Dziecko w 1941 r., mając zaledwie cztery lata, zostało deportowane do getta w Krakowie, a następnie do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie została zamordowana w 1942 r.
- Ten symboliczny kamień z mosiężną tabliczką przypominał będzie wszystkim mieszkańcom, jak i turystom ofiarę Holokaustu Franciszkę Henrykę Haberfeld ur. 1937 roku, córkę Alfonsa i Felicji, ostatnich właścicieli Parowej Fabryki Wódek i Likierów – mówią Marcin Susuł i Krzysztof Strama, oświęcimscy architekci, założyciele fundacji „Jakob Haberfeld Story”.- Fundacja została utworzona, by przywrócić pamięć o tej wybitnej żydowskiej rodzinie, która jest integralną częścią historii naszego miasta - dodają.
Obecnie Stolpersteine znajdują się m.in. w Niemczech, Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Francji, Grecji, Włoszech, na Węgrzech, Litwie oraz w Polsce. To będzie pierwsza taka tabliczka w Oświęcimiu i jedna z pierwszych w Polsce.
Ich pomysłodawca, Gunter Demnig (ur. 1947 r.), jak sam mówi, inicjatywę powziął z potrzeby serca. Swoją inspirację do tak niezwykłego przypomnienia ofiar hitlerowskich prześladowań, które w obozach koncentracyjnych zredukowane zostały jedynie do numerów, przytacza on cytat z Talmudu (jedna z ksiąg judaizmu): „Człowiek zostaje zapomniany dopiero wtedy, gdy zapomniane zostanie jego imię”.
https://docs.google.com/document/d/1vn3mUib7xqxXP51B1P6EwXLbb9Iwqnkx3jPJxMSnzv4/edit#
