W 1472 roku kanonik krakowski Jan Długosz w trosce o podupadające wówczas sanktuarium św. Stanisława, postanowił przekazać je w ręce paulińskich zakonników, których poznał najprawdopodobniej w Pińczowie w czasie fundacji dokonanej przez bpa Oleśnickiego. Natomiast podczas pobytu w Częstochowie miał możność przyjrzeć się bliżej życiu zakonników.
Przekazanie Zakonowi Paulinów skałecznego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła wraz z parafią oraz licznymi uposażeniami nastąpiło 22 czerwca 1472 roku. Pierwszym przeorem na Skałce został o. Jakub z Bogumiłowic, który wraz z 12 innymi mnichami podjął prace duszpasterską na tym miejscu. Nowi kustosze tego miejsca mieli za zadanie otoczyć troską święte miejsce i przypominać na różne sposoby przykład życia św. Stanisława.
Obecnie duszpasterstwo na Skałce obok sprawowanych sakramentów i nabożeństw obejmuje wieloaspektowe spektrum zadań: począwszy od katechez dla małzeństw, duszpasterstwa akademickiego, pieszej pielgrzymki na Jasną Górę poprzez spotkania z osobami dotkniętymi autyzmem, kursami naturalnego planowania rodziny, formacją w Bractwie Aniołów Stróżów a skończywszy na ewangelizacji poprzez śpiew w chórze św. Michała.
W tym roku mija dokładnie 551 lat od tamtego wydarzenia. Dlatego, na scenie plenerowej dziedzińca Klasztoru Paulinów na Skałce wystąpił Chór i Orkiestr Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, który sam w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia.
W programie wykonane zostały pieśni sakralne, patriotyczne i ludowe.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

- Oto najpiękniejsze wodospady w Małopolsce. Te miejsca zachwycają!
- Restauracje i kawiarnie z widokiem na Kraków. TOP 12 miejsc na wyjątkowe spotkanie
- Horoskop miłosny na lato 2023!
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
- Dla kierowców z Małopolski ta droga będzie bramą na południe Europy. ZDJĘCIA