Olesno: prokuratura sprawdzi gminę

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
O tym, że źle się dzieje w urzędzie gminy w Oleśnie, RIO powiadomiła już prokuraturę.
O tym, że źle się dzieje w urzędzie gminy w Oleśnie, RIO powiadomiła już prokuraturę. Archiwum
Braki z tytułu zaległego podatku w kasie gminy wyliczono na ponad pół miliona. To najpoważniejsza pozycja z długiej listy ponad nieprawidłowości. Regionalna Izba Obrachunkowa, która bardzo rzadko informuje prokuraturę o urzędniczych grzeszkach, tym razem robi wyjątek. - Ustalenia kontroli mogą wskazywać na to, że doszło do przestępstwa - tłumaczy Mirosław Legutko, rzecznik prasowy RIO w Krakowie. - Chcemy, by oceniła to prokuratura.

- Izba zawiadamia, że w gminie nieprawidłowo naliczano lub nie egzekwowano we właściwy sposób niektóre z podatków - mówi prok. Marcin Stępień, szefa Prokuratury Rejnowej w Tarnowie. - Mogło to doprowadzić w gminie do szkód sięgających setek tysięcy złotych.
Wszczęcie postępowania pod kątem przekroczenia uprawnień lub działań na szkodę gminy wydaje się kwestią czasu.
A w gminie szok. - Nic nie wiem o doniesieniu do prokuratury. Od was się tego dowiaduję - mówi wyraźnie zaskoczony Witold Morawiec, wójt Olesna od ponad 20 lat.
O tym, co konkretnie zarzuca jemu i urzędnikom RIO można się dowiedzieć z lektury wystąpienia pokontrolnego. Wynika z niej, że gmina z wielką łaskawością traktowała płatników podatku od środków transportu. Większości w ogóle nie wzywała do złożenia deklaracji, ani nie wydawała decyzji określających wielkość zobowiązań. Efekt? W latach 2009-14 do gminnej kasy nie trafiło z tego tytułu aż 421 tys. zł. Odsetki to kolejnych 135 tys. zł. Podobna praktyka z lat 200408 doprowadziłą do przedawnienia zaległości na kolejnych blisko 200 tys. zł.
Wójt Morawiec nie bardzo wie, jak tłumaczyć się z zaniedbań. Po krótkim wahaniu winę zrzuca na podwładnego. - Pracownik mnie zawiódł, bo nie przypilnował pisania wezwań do składania deklaracji. Nie spodziewałem się takiej skali problemu - mówi. - Na pewno będą to inne kwoty niż wykazane przez kontrolę, bo dane z naszego wydziału komunikacji nie do końca są spójne.
O nieprawidłowościach słyszał Józef Zych, emeryt z Olesna. Sam dotarł do wystąpienia RIO. - Chodzę regularnie na sesje, ale nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś choćby się się zająknął na ten temat - twierdzi zbulwersowany.
Podatki to tylko część wyliczonych gminie 67 uchybień. Mowa też np. zatrudnieniu w urzędzie 30 pracowników bez konkursów. - To były osoby, które odbywały u nas staże albo roboty publiczne i w umowie z urzędem pracy gmina zobowiązała się do ich zatrudnienia na jakiś czas - broni sie wójt i zapewnia. - Z wieloma wnioskami z kontroli jestem w stanie polemizować.

Wideo

Komentarze 94

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
radny

Wiem i rozumiem, że nadal większość radnych jest z listy wójta z przewodniczącym na czele. Będą mieć okazję wykazać się przy udzielaniu absolutorium. Jeżeli nie udzielą absolutorium to zdobędą uznanie wśród mieszkańców gminy. Jeżeli udzielą wójtowi absolutorium to może być początek ich końca . Sam jestem ciekaw jak zagłosują i kogo będą bronić. Cena jest wysoka.

W
Władyslaw

Co do tej wykształconej kadry to mam pewne wątpliwości, otóż jak nie było punktów za pochodzenie to wykształcenie zdobywała najzdolniejsza i najbardziej ambitna młodzież chłopska i robotnicza, dla której był to zaszczyt i awans społeczny więc starali się do tego zdobytego poziomu dopasować. Komuna na uczelnie wpuściła tłum byle jakich łapciuchów więc mamy teraz sędziów przymykających oczy na bandziorów, prokuratorów działających jakby na wzór tych co teoretycznie ścigają, lekarzy olewających pacjentów czy biorących łapówki - o personelu średnim i niższym nie wspomnę bo jak np. ma utrzymywać czystość na oddziale salowa, która ma w domu pijaka, brudne porozwalane meble itd. itd.? I to był największy mankament PRL - dopuścili do warstwy średniej dziadostwo. Można powiedzieć, że to bomba z opóźnionym zapłonem podrzucona przez "komunę".
By być obiektywnym trzeba przyznać, że częścią prawdy jest też fakt przegrywania wyścigu gospodarczego. Człowiek ,w realnym socjalizmie bezpieczny o swoje jutro, nie chciał tyrać tak jak teraz i był mniej wydajny. Dziś strach przed bezrobociem powoduje, że pracownik pozwala się wykorzystywać. Wynika to zresztą z immanentnej cechy kapitalizmu, tu od czasów dziadka Marksa nic się nie zmieniło dalej ma miejsce wyzysk człowieka przez człowieka.

S
Stach

Pracowałem w okresie PRL. Nie chwalę i nigdy tego robił nie będę. Praca była ale zarobki różne. Nie każdy mógł za nie utrzymać kilkuosobową rodzinę. Na studia dostawały się dzieci prominentów. Pozostałe np. z pochodzeniem chłopskim nie miały szans. Zatrudnieni działacze PZPR mogli wszystko. W gminach naczelnik każdą decyzję musiał uzgadniać z sekretarzem gminnego komitetu PZPR. To był horror. A ile osób niesłusznie oskarżono, ile zginęło za swoje prawicowe poglądy, ile zginęło abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Nasi walczący przodkowie nie tak sobie wyobrażali wolną Polskę. Na pewno nie spodziewali się, że do władzy po 1990 roku dostaną się potomkowie dawniejszego PZPR i karierowicze. Zdołali zniszczyć prawdziwych patriotów z ruchu " solidarności" i wprowadzić pazerny kapitalizm. Sprzedają majątek narodowy i obławiają się na różne sposoby. Afery, które ujrzały światło dzienne zostały rozmyte. Prawo i bezprawie jest dla nich. Ludzie zatracili poczucie dobra i zła. Przyzwyczaili się do kłamstwa, pustych obietnic i szukania sposobów ( tak jak było w komunie) aby przetrwać, mieć pracę i przypodobać się rządzącym. Najlepszym przykładem jest popieranie wójta W.M. za jego bezprawie, cynizm i nieudolne zarządzanie gminą.Uważam, że należy cyt." pchać paluchy między drzwi" aby się szerzej otwarły i aby nie " zaciskała się pętla długu" gminy Olesno na nas i na naszych dzieciach.

W
Władysław

"Mietek Pana krytyka" to odniesienie do mojego komentarza jest obraźliwa, jakie wystosował Pan pod tym artykułem. Proszę mnie nie pomawiać i porównywać do jakiś światłych komunistów, bo nie mam zamiaru zniżać się do takiego poziomu rozmowy. Konkrety i przykłady ma Pan na tacy. Ja piszę cały czas o tym, w jaki sposób umożliwić rodzimym obywatelom nie dawać się oszukiwać naszym włodarzom a domagać się od nich uczciwości?.
Chciałam zapytać wójta w Oleśnie prawdopodobnie Pan wójt powinien wiedzieć znać się na polityce, po co było sięgać na taki stołek za wysoki skoro tak pan postępuje.
Mietek nic nie wiesz i nic nie rozumiesz, oszukujesz sam siebie swoją niewiedzą. Oby się powiodło tobie dobrą pracą stanowiskiem w gminie, ale przypomnij sobie, nie kosztem innych ludzi.
Żyjemy w dwóch gettach: prawicowym i lemingowym .
Mieciu obecna sytuacja Polski jest dramatyczna. Państwu i społeczeństwu grozi zaciśnięcie pętli zniewalającego długu na wiele pokoleń. Obszar biedy i beznadziei rośnie, a narodowi polskiemu zagraża, w ślad za moralnym, fizyczny upadek poprzez katastrofalne zmniejszenie dzietności rodzin i emigrację zarobkową najmłodszych i najaktywniejszych (współczesny jasyr). Emigracja to wywożenie z Polski dochodu narodowego i bogactwa, to forma wyrafinowanego rabunku.
Ja do systemu Komunistycznego nic nie mam nie należałem do żadnego PZPR, ale pamiętam doskonale czasy, kiedy Polska była,, pod panowaniem ZSRR,,. Tysiąc razy wolę okupację rosyjska, od okupacji żydowsko - amerykańskiej - tysiąc razy wolę!!!!!!!!!!!!!!!!Za okupacji radzieckiej, jak ktoś paluchów między drzwi nie wpychał, to mu ich nie przytrzaskiwano. Była praca na zawołanie!! Były przedszkola i żłobki bez problemu. W każdej szkole był gabinet lekarski i darmowa OPIEKA MEDYCZNA I STOMATOLOGICZNA! Do lekarza specjalisty szło się bez kolejek. Jedna pensja wystarczała na utrzymanie trzy a nawet czteroosobowej rodziny.
Ośmiogodzinny dzień pracy i soboty WOLNE!!! Pomimo, że zaopatrzenie w sklepach było marne, Polacy wyprawiali HUCZNE imieniny i żarcia na stołach (pysznego żarcia) było do oporu. Nikt nie głodował, nie było bezdomnych szukających jedzenia w śmietnikach. Ej wy młodzi, chcielibyście Polski pod,, zaborem ruskim,,. Nie jechalibyście wtedy za chlebem na zachodnie zmywaki!

d
do myśliwego

Oczywiście, że jest tylko jedną z części budżetu, ale w przypadku gminy Olesno należy uznać, że nie chodzi o małe środki. Prawda. Poza tym sprawę bada prokuratura w Tarnowie więc na pewno dowiemy się o finale. Nawet gdyby to były niewielki środki, to nie można tak postępować jak opisuje RIO. Tutaj nie ma żadnej dyskusji.

?

Czy radni upominali wójta w sprawie finansów? Wszystkie uchwały rady gminy powinny być w BIP urzędu. Wtedy wiedzielibyśmy jak było. Ale od dawna są tylko niektóre, więc pewności mieć nie możemy. Patrząc na istniejący stan rzeczy możemy tylko przypuszczać, że nie.

d
do tk jest

tak jest. Myślisz, że nie udzielą mu absolutorium? To zobacz kto jest przewodniczącym RD to wszystko zrozumiesz. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby po takich zarzutach dostał poparcie rady gminy. W każdej normalnej gminie tak by się stało, a czy w Oleśnie... zobaczymy.

d
drogi

O czym wy piszecie. Przejdźcie się drogami powiatowymi, które w ostatnich latach były robione (droga na a Radgoszcz z DT, Olesno) i zobaczcie np. na wysokości wjazdów na posesje, w bardzo wielu miejscach są za wysokie i ludzie muszą kombinować żeby to poprawić. Czy to było zgodne z projektem... wątpię. Jak już nawet kasę dostaną to nie potrafią dobrze zrobić.

W
Władysław

Mietek boisz się pierdla że podzielicie jedną cele z wójtem?

K
Kurwa o czym wy piszecie

Janik to miał obowiązek natychmiast udrożnić rowy a nie czekać na kolejne powodzie. Jak mu to mówiłam, to jak zaczął mrugać to miałam mu powiedzieć żeby się przychylił to rzęsami mi rów podbierze. Jako piesek Kwiatka robił to co mu kazał, bo sam ma tam tyle do powiedzenia co nic. Bierze kasę i sra w pory żeby przetrwać. Bufon jakich mało. pcha się do kasy po trupach i udaje ważnego, a może tyle co mu zagrają. To co zrobił to musiał. a chodnik przy powiatówce jak odśnieżałam sama prawie od cmentarza do samego kościoła tak odśnieżam a on ma w d****.

M
Mietek

WŁADEK... ty stary komuch - jak zmieściłeś taki referat w 4000 znaków? podaj metodę to też pier...lne mowę 1 majową

X
XY

Masz wolny wybór i możesz popierać wójta, ale nie jest to powód do dumy w obecnej sytuacji, kiedy prokuratura na wniosek RIO wkroczyła do akcji. Odpowiem ci co wójt ma na swoje usprawiedliwienie. Nic. Gdyby naliczył podatek po kontroli RIO w 2010 roku ( napisali mu w protokole komu i na ile ma wystawić decyzję ) to nie byłoby obecnej afery, gdyż nie przepadłoby gminie ok. 500 tys. zł. A teraz to już jest poważna sprawa i odkręcić się nie da. Zmienił się szef RIO, zmienili się kontrolerzy w gminie, zmienił się protokół, zmieniły się zalecenia pokontrolne i wszystko jest inaczej lub jak powinno być.

b
bezrobotny

Panie P. Widocznie nie brałeś udziału w konkursie, aby poznać wiedzę członków komisji.W jednym z konkursów brał udział młody, wykształcony mężczyzna z tyt. doktora. Zakwestionował rozbieżności w pytaniach konkursowych i padł blady strach na członków komisji po czym padła żenująca odpowiedź P. przewodniczącego ( sekretarza gminy). Co ciekawe. Najlepiej wypadła i została przyjęta do pracy bratanica przewodniczącego z licencjatem w kieszeni. Pan z doktoratem odpadł i pozostali z tyt. mgr też. Podałem przykład, abyś nie obrażał młodych i zdolnych osób, które nie mogą wykazać się swoimi umiejętnościami, gdyż są z poza istniejącego układu kolesiostwa i nie zostają zakwalifikowani nawet na staż w UG i jednostkach podległych.

c
ciekawy

Dziękuję za artykuł. Nie wiedziałem, że posłowie tak " dbają" o samorząd. Przy okazji, żeby jeszcze wprowadzili zakaz uczestnictwa posłów w radach nadzorczych i wycięli swoich krewnych z pracy w ministerstwie to dopiero byłby duży krok do zmian w Polsce.

t
też mieszkaniec

Tak jest.Trafne spostrzeżenia, tylko szkoda sobie niszczyć nerwów czytając gościa z 05.02. On i jemu podobni pomimo, że jest " czarne" będą mówić " białe". Jest ich wielu i Ci popierają wójta.Teraz będą wybory sołtysów i jest okazja zmienić stare kolesiostwo.Sołtys też może pomóc.Bywa na sesjach, jest gospodarzem wsi i może składać wnioski i żądać ich realizacji. Jeżeli wspólnie z radnym o coś zabiegają to łaskawie dostaną od " szanownego wójta".

Dodaj ogłoszenie