- Naszym celem nie jest to, by wszyscy uczestnicy programu znaleźli pracę, ale by lepiej funkcjonowali w społeczeństwie. Ważne jest by mieli szansę w przyszłości i umieli radzić sobie w życiu - mówi Urszula Stępień-Jagoda, dyrektor PCPR.
PCR na realizację trzyletniego programu ma 1,6 mln złotych. Pomocą obejmuje osoby niepełnosprawne, rodziny niewydolne wychowawczo, rodziny zastępcze czy dzieci z domu dziecka chcące się usamodzielnić. Większość osób z programu to młodzi ludzie, od 15 do 24 lat. Każdy miał zajęcia indywidualne z psychologiem i doradcą zawodowym oraz grupowe. Tylko w tym roku było ponad tysiąc godzin spotkań indywidualnych.
Nie wszyscy z tych 180 osób mogli skorzystać z kursów zawodowych, a do wyboru były bardzo różne, jak obsługa komputera, fryzjerstwo, nauka języka angielskiego czy obsługa wózka widłowego. Część z nich uczyło się innych umiejętności jak asertywności. Wiele z zajęć grupowych było organizowane na szkoleniach wyjazdowych w Zakopanem, Szczyrku czy Ustroniu.
Kasia i Dominika poznały się właśnie na szkoleniu w Zakopanym, a teraz są nierozłączne. - Dzięki programowi nie tylko będziemy lepiej radzić sobie w życiu zawodowym, ale poznałyśmy też siłę przyjaźni - mówią dziewczyny.
Kasia już znalazła pracę i robi to co lubi - dba o cudze paznokcie. Dominika na razie masaże robi znajomym, ale odkryła swoją pasję. Po ukończeniu szkoły średniej chce uczyć się dalej na masażystę. - Na razie tylko liznęłam tę umiejętność. Przede mną prawdziwe wyzwanie - śmieje się dziewczyna.
Chętni by dowiedzieć się więcej o przyszłorocznym naborze do programu mogą pytać w PCPR na ul. Piłsudskiego 21 w Olkuszu w pokoju 36 na II piętrze lub pod nr telefonu 32 643 00 17.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!
Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!