MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bon szkoleniowy - kto może skorzystać i gdzie złożyć wniosek? Urząd pracy może wręczyć nawet 7000 złotych na kursy i szkolenia

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Obecnie maksymalna wartość bonu szkoleniowego to 7430,65 zł brutto.
Obecnie maksymalna wartość bonu szkoleniowego to 7430,65 zł brutto. bzak / PixaBay
Bon szkoleniowy to jedna z popularniejszych form aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, oferowana przez urzędy pracy. Ze wsparcia finansowego mogą skorzystać osoby do 30. roku życia, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje, ale jednocześnie nie mają środków na opłacenie szkolenia oraz kosztów związanych z dojazdem i zakwaterowaniem. Jaka jest wysokość bonu szkoleniowego i co zrobić, by go otrzymać?

Spis treści

Młode osoby bezrobotne mają możliwość skorzystania z kilku narzędzi aktywizacji zawodowej. Jednym z nich są popularne bony szkoleniowe, których skuteczność w niektórych urzędach pracy szacowana jest nawet na 100 procent. Oznacza to, że wszyscy uczestnicy tego programu zdołali znaleźć zatrudnienie.

Czym są bony szkoleniowe?

Od wielu lat bezrobotni mogą brać udział w różnego rodzaju kursach czy zajęciach grupowych organizowanych przez urzędy pracy. Warto jednak wiedzieć, że istnieje też możliwość wyjścia z własną inicjatywą.

Osoby, które chcą uzyskać dofinansowanie na wybrany przez siebie kurs, powinny upewnić się najpierw czy nie będzie on wkrótce realizowany przez urząd pracy. Jeśli okaże się, że nie ma takich planów, można złożyć wniosek o przyznanie bonu szkoleniowego.

Następnie PUP weryfikuje czy wybrane zajęcia będą przydatne wnioskującemu. Jak wyjaśnia Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Zielona Linia, „przyznanie i realizacja bonu szkoleniowego następuje na podstawie indywidualnego planu działania oraz uprawdopodobnienia przez osobę bezrobotną podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej”.

Bon szkoleniowy - jaka jest wysokość dopłat?

Maksymalna wysokość bonu szkoleniowego to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, czyli obecnie 7430,65 zł brutto. W ramach tego wsparcia finansowane są koszty:

  • jednego lub kilku szkoleń (w tym także kosztów kwalifikacyjnych),
  • wymaganych badań psychologicznych lub lekarskich,
  • dojazdu na szkolenia (maksymalnie 150 zł przy szkoleniu do 150 godzin oraz od 150 do 200 zł przy szkoleniu powyżej 150 godzin),
  • zakwaterowania (do 550 zł przy szkoleniu do 75 godzin, od 550 do 1110 zł przy szkoleniu od 75 do 150 godzin oraz od 1100 zł do 1500 zł przy szkoleniu trwającym więcej niż 150 godzin).

Jeśli kwota szkolenia będzie wyższa niż przeciętne wynagrodzenie, bezrobotny na własną rękę pokrywa koszty przekraczające ustalony limit. Wniosek mogą złożyć osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, które realizują Indywidualny Plan Działania.

Gdzie można złożyć wniosek o bon szkoleniowy?

Osoby bezrobotne zainteresowane finansowaniem szkolenia mogą złożyć wniosek o bon w urzędzie pracy. Dostępny w Internecie formularz zawiera informacje od wnioskodawcy, urzędników, a także pracodawcy, który zadeklaruje, że zatrudni daną osobę, o ile ta uzyska wymagane kwalifikacje po zrealizowaniu kursu.

W części pierwszej formularza wnioskujący uzupełnia swoje dane osobowe, informacje o posiadanych kwalifikacjach, a także opisuje, na czym będzie polegał kurs oraz ile wyniesie koszt jego realizacji. W formularzu trzeba też wyjaśnić, czemu się decydujemy na dane szkolenie, a także określić czy potrzebne będą dodatkowe środki finansowe na zakwaterowanie oraz dojazd do ośrodka szkoleniowego.

Wypełnianiem drugiej części dokumentu zajmują się urzędnicy PUP. Określą oni czy szkolenie pokrywa się z Indywidualnym Planem Działania oraz czy pomoże zdobyć kwalifikacje wymagane do podjęcia zatrudnienia.

PUP ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie przyznania bonu szkoleniowego. Osoba nie ukończy z własnej winy szkolenia, zobowiązana zostanie do zwrotu kosztów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dana osoba znajdzie w tym czasie pracę zarobkową lub założy działalność gospodarczą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bon szkoleniowy - kto może skorzystać i gdzie złożyć wniosek? Urząd pracy może wręczyć nawet 7000 złotych na kursy i szkolenia - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska