Nie autobusy a minibusy wożą pasażerów z Olkusza do Krakowa
1 lipca bieżącego roku Koleje Małopolskie uruchomiły dwie nowe linie komunikacyjne łączące Olkusz z Krakowem. Pierwsza prowadzi do stolicy województwa przez Trzyciąż, druga przez Sułoszową. Powstały głównie z myślą o mieszkańcach małych miejscowości, bo z nich często nie ma jak wyjechać bez własnego auta.
- Linie te uzupełniają połączenia oferowane przez przewoźników komercyjnych. Frekwencja na liniach jest odpowiednia do obszarów, które dane linie obsługują, są to głównie małe miejscowości, nie mniej linie te mają stabilną i zadowalającą frekwencję – informują przedstawiciele Kolei Małopolskich.
- Ich celem jest przede wszystkim przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu i zapewnienie pewnych połączeń dla mieszkańców również z obszarów wiejskich – dodają.
Wraz ze startem nowych połączeń okazało się, że pomimo nazwy Autobusowe Linie Dowozowe na trasę nie wyjeżdżają autobusy a minibusy.
- Formalnie każdy pojazd powyżej dziewięciu pasażerów to autobus. Przedmiotowe pojazdy określone jako bus są wyprodukowane i oficjalnie dopuszczone do ruchu jako autobus – wyjaśniają przedstawiciele spółki Koleje Małopolskie.
Pojazdy, które kursują między Olkuszem a Krakowem są oszczędne dla środowiska, klimatyzowane i wyposażone w elektroniczne wyświetlacze kierunkowe. Jak zaznaczają przedstawiciele spółki takie wyposażenie jest ponadstandardowe w porównaniu do pojazdów, które są często spotykane na drogach.
Nie tego jednak spodziewali się pasażerowie. W busach nie ma udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Próg znajdujący się przy wejściu do pojazdu może być bardzo problematyczny na przykład dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub o kulach.
- Chętnie przejechałabym się którymś z "autobusów", ale mam małe dziecko. O ile w autobusie łatwo podróżować z wózkiem, o tyle przejazd minibusem jest dla mnie problematyczny – komentuje Karolika Wolska, mieszkanka Olkusza.
- Od października większość pojazdów obsługujących te linie będzie pojazdami nowymi z niskim wejściem umożliwiającym łatwy przewóz pasażerów z ograniczeniami ruchowymi lub z wózkami dziecięcymi – obiecują przedstawiciele Kolei Małopolskich.
Połączenie cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców małych miejscowości. Jak informują Koleje Małopolskie, jeżeli ilość pasażerów będzie nadal wzrastać, to spółka rozważy włączenie do ruchu większych pojazdów.
Obecnie najszybszym, a zarazem najwygodniejszym transportem publicznym z Olkusza do Krakowa, są uruchomione w marcu tego roku pociągi obsługiwane przez Polregio.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Atrakcje powiatu olkuskiego związane z wielowiekową historią górnictwa w regionie
- Mieszkańcy osiedla Słowiki w Olkuszu czują się wykluczeni komunikacyjnie
- XVI Turniej Rycerski w Rabsztynie pod Olkuszem. Dwa dni pełne atrakcji
- Pijany kierowca doprowadził do wypadku z motocyklem. Dwie osoby zostały ranne
- W Krzywopłotach uroczyście powitano wakacje. Zabawa była przednia
- Mieszkańcy bawili się podczas otwarcia odkrytego basenu w Wolbromiu
W których krajach najciężej prowadzi się biznes?
