MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz: przy kopaniu kanalizacji odkryli średniowieczny mur

Małgorzata Gleń
Archeolog Jerzy Roś porównuje znalezisko z obrazem
Archeolog Jerzy Roś porównuje znalezisko z obrazem Małgorzata Gleń
Sensacja przy remoncie ul. Basztowej w Olkuszu. Wczoraj, podczas prac ziemnych przy wkopywaniu rury pod kanalizację, koparka uderzyła w stertę kamieni. Po półgodzinie było już wiadomo, że to nieprzypadkowe kamienie ani - jak początkowo zakładano - przypora muru, ale cały mur średniowiecznej kamienicy. Może on mieć nawet około 30 metrów długości.

- Tego się nie spodziewaliśmy. Widocznie ulica Basztowa w średniowieczu była o wiele węższa niż obecnie - mówi Jerzy Roś, archeolog. - Ta odsłonięta część kiedyś musiała być murem królewskiego kwartału.
Prace ziemne od razu wstrzymano. Odkryto tylko niewielki fragment muru. Dzisiaj znalezisko mają oglądnąć konserwatorzy z Krakowa.

Archeolodzy nadzorujący prace są zachwyceni. Takie odkrycie wiele mówi o przeszłości miasta, gdyż z tamtych czasów nie ma zbyt wielu zapisków. Wygląd starego Olkusza można zobaczyć jedynie na kilku obrazach i rycinach.

Rynek oraz okoliczne kamieniczki najlepiej widać na obrazie Zygmunta Vogela z 1787 roku. Nawet wtedy odkryte obecnie resztki muru nie były kamienicą, tylko walącymi się murami, wśród których sterczą dwie podpory od strony ulicy Basztowej. Jerzy Roś porównuje wykopalisko z obrazem.

- To na pewno jest ten fragment muru - mówi. Z odkopania nie są za to zadowoleni wykonawcy remontu rewitalizacji olkuskiej starówki. Prace renowacyjne trzeba bowiem natychmiast przerwać. - Prawdopodobnie nie będzie możliwości kontynuowania ich według założonego planu - mówi Iwona Młodkowska-Przepiórowska, nadzorująca prace archeologiczne.

Mur stoi na drodze wytyczonej dla rury kanalizacyjnej. Brakuje około 50 centymetrów, by ominąć przeszkodę. To wiązać się będzie ze zmianami w planach. - Może to poważnie opóźnić wszystkie prace - obawia się Edward Halicki, kierownik budowy z firmy Skobud, współwykonawca remontu.

Jak podkreślają archeolodzy, odkryte kamienie mogą być zewnętrznym murem piwnic. Sięgają 2 metry w głąb ulicy i leżą tuż pod nawierzchnią jezdni. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod sklepieniem piwnic są kolejne pomieszczenia.

W średniowieczu poziom ulicy Basztowej znajdował się niżej niż obecnie o ok. 2,2 metra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska