MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mało znana Dolina Wodącej to turystyczna perła Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Piękne widoki gwarantowane! Zobaczcie zdjęcia i wideo

Paweł Mocny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Znajdująca się na w rejonach granicy Małopolski i Śląska Dolina Wodącej to prawdziwa perła turystyczna Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Liczne wapienniki, jaskinie, punkty widokowe i urokliwe lasy – każdy znajdzie tam coś dla siebie. Z terenem wiążą się także ciekawe fakty historyczne związane choćby z odkryciami archeologicznymi sprzed setek tysięcy lat.

Spis treści

Dolina Wodącej skrywa niesamowicie ciekawą historię. Fałszerze monet, homo erectus i walki o tron

„Wodąca” jest wyjątkowa – głównie za sprawą skały Biśnik, w której znajdują się trzy jaskinie – Jaskinia na Biśniku, Jaskinia Psia i Schronisko Dolne na Biśniku. Na szczególną uwagę zasługuje ta pierwsza.

Jaskinia Biśnik to jedno z najważniejszych stanowisk paleolitycznych w Polsce. Podczas prowadzonych od 1992 roku prac archeologicznych odkryto tam wiele cennych znalezisk archeologicznych. Ich pochodzenie można przypisać homo erectus (człowiek wyprostowany – gatunek człowieka, który zamieszkiwał ziemię jeszcze przed neandertalczykami). Podobne znaleziska odkryto także w dwóch pozostałych jaskiniach w skale Biśnik.

Co więcej – prace archeologów wykazały także, że na szczycie skały Biśnik znajdywały się fortyfikacje, które były częścią zespołu obronnego linii Smoleń-Strzegowa. Dziś jednak nie ma po nich śladu. Zostały bowiem spalone podczas walk o tron między Władysławem Łokietkiem a Wacławem II Czeskim.

Widok z Zegarowych Skał
Widok z Zegarowych Skał Paweł Mocny

Badania były prowadzone także w Zegarowych Skałach. W tamtejszych jaskiniach i namuliskach schronisk znaleziono narzędzia krzemienne i fragmenty kości zwierząt wskazujące, że od późnego paleolitu (około 8-14 tysięcy lat p.n.e) aż do średniowiecza były one wielokrotnie zasiedlane przez ludzi.

Jaskinia Jasna
Jaskinia Jasna Paweł Mocny

Zupełnie inną historię skrywa Grodzisko Pańskie. Może ciężko w to uwierzyć, ale szczyt tej góry był kiedyś ufortyfikowany za pomocą kamienno-ziemnych wałów i fos. Tworzył on gród obronny, który był najsilniejszą częścią systemu obronnego linii Smoleń-Strzegowa. Podobnie jak fortyfikacje na Biśniku spłonęły one podczas walk o tron między Władysławem Łokietkiem a Wacławem II Czeskim. Podczas prowadzonych tam badań archeologicznych odkryto tam ślady działalności kowalskiej, metalurgicznej a także… zakład fałszerza monet z XVII wieku.

Grodzisko Pańskie
Grodzisko Pańskie Paweł Mocny

Co warto zobaczyć w Dolinie Wodącej?

Dolina Wodącej oferuje turystom niezwykle urokliwe widoki. Liczne wapienniki, bujne lasy, jaskinie i towarzysząca im infrastruktura turystyczna potrafią zrobić nie małe wrażenie na nie jednym miłośniku pieszych wycieczek.

Największe wrażenie robią dobrze znane wielu turystom z Małopolski i Śląska Skały Zegarowe i Jaskinia Jasna. To także miejsce, w którym można zrobić sobie ciekawe zdjęcia.

Widok z Zegarowych Skał
Widok z Zegarowych Skał Paweł Mocny

Przy „zegarowych” znajduje się także Jaskinia Zegar, do której można wejść. Warto wyposażyć się w czołówkę i odpowiednie obuwie. Warto zaznaczyć, że jaskinia nigdy nie została bowiem zaadaptowana jako atrakcja turystyczna a wejście nie odbywa się „w asyście” przewodnika.

Jaskinia Zegar
Jaskinia Zegar Paweł Mocny

Warto skusić się również na odwiedziny Grodziska Pańskiego. Na szczycie wzgórza można zobaczyć figurki sakralne oraz duży drewniany krzyż. Wchodząc nieco wyżej można wejść na szczyt grodziska, gdzie postawiony został drewniany pomnik. Tam też rozpościera się widok na wszystkie okoliczne wzgórza i wapienniki.

Grodzisko Pańskie
Grodzisko Pańskie Paweł Mocny

Sprawdź nasze propozycje tras po „atrakcjach” Doliny Wodącej:

  • Krótka wycieczka do Grodziska Pańskiego – około 1,5 kilometra – mapę znajdziecie klikając tutaj.
  • Krótka wycieczka na Skały Zegarowe i do Jaskini Jasnej – około 2 kilometry - mapę znajdziecie klikając tutaj.
  • Nieco dłuższa wycieczka przez Skały Zegarowe i Jaskinię Jasną do Skały Biśnik – około 3,5 kilometra - mapę znajdziecie klikając tutaj.
  • Pętla po wszystkich „atakcjach” Doliny Wodącej – około 6 kilometrów - mapę znajdziecie klikając tutaj.

Dolina Wodącej to raj dla miłośników wspinaczki!

Dolinę Wodącą można uznać za jedno z ciekawszych miejsc do wspinaczki na jurze. Miłośnicy wspinaczki wyznaczyli tam aż kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych o trudności od IV do VI w skali Kurtyki. Znaleźć tam można zarówno trasy dla średniozaawansowanych jak i doświadczonych wspinaczy skalnych.

Na terenie doliny aż roi się od ścieżek wspinaczkowych
Na terenie doliny aż roi się od ścieżek wspinaczkowych Paweł Mocny

Najwięcej tras wspinaczkowych można znaleźć na Biśniku, w Skałach Zegarowych i w Jaskini Jasnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska