Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowa wieża z widokiem na wykopaliska na Górze Zyndrama i okolice. Gmina stara się o środki na jedyną tego typu atrakcję w kraju

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Góra Zyndrama w Maszkowicach stała się popularna za sprawą odkrycia tam prehistorycznej osady. Chcą utworzyć tam muzeum a obok postawić punkt widokowy
Góra Zyndrama w Maszkowicach stała się popularna za sprawą odkrycia tam prehistorycznej osady. Chcą utworzyć tam muzeum a obok postawić punkt widokowy Damian Radziak
Góra Zyndrama w Maszkowicach zasłynęła dzięki archeologicznym odkryciom. Teraz gmina Łącko chce wykorzystać dalszy jej potencjał i postawić tam unikatowy punkt widokowy. Z niego będzie można podziwiać wspaniałą Dolinę Dunajca oraz teren wykopalisk, na którym istniała osada pochodząca z wczesnej epoki brązu. To plany, na które samorząd stara się o środki wraz ze słowackim sąsiadem.

Będzie muzeum i wieża na Górze Zyndrama

Na Górze Zyndrama, zwanej też "Mykenami Północy", od ponad dekady prace archeologiczne prowadzi dr hab. Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz ze studentami. To dzięki niemu w małej wsi Maszkowice odkryto osadę z "kopalnią skarbów" pochodzącą z wczesnej epoki brązu. Gminie Łącko już jakiś czas temu udało się wykupić grunty z kawałkiem odległej historii, na tym obszarze chcą utworzyć coś na kształt nowoczesnego muzeum.

Góra Zyndram jest strefą objętą bardzo ścisłym nadzorem konserwatorskim, wójt ma propozycje, ale nie chce żeby w tym miejscu powstał "Disneyland" jak sugerują to niektórzy mieszkańcy, którzy boją się, że cenny zabytek na skalę Europy zostanie zdominowany przez dmuchane zjeżdżalnie i stoiska z chińskimi zabawkami. Wraz z archeologami prowadzone są już zaawansowane prace nad koncepcją.

Osobno w planach jest kolejna inwestycja typowo turystyczna. Mowa o wieży a właściwie punkcie widokowym na szczycie Góry Zyndrama, tej części, która znajduje się poza słynnymi grodziskiem.

- Przygotowaliśmy projekt na budowę może nie tyle wieży widokowej, ale punktu. Mamy złożone wraz z partnerami ze Słowacji oraz miastem Szczawnica wniosek w ramach programu transgranicznego Interreg i tych środków na to tam szukamy. To byłby pierwszy etap prac związanych z udostępnieniem i zagospodarowaniem tego terenu - mówi "Gazecie Krakowskiej" Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko.

Na elementach konstrukcyjnych wieży chcą umieścić charakterystyczne zdobienia nawiązujące do dekorowania ceramiki z czasów prehistorycznej osady. Ta atrakcja turystyczna także była konsultowana z dr Przybyła, który przygotowując pracę doktorską natknął się na zalegające w magazynach UJ zabytki wykopane we wspomnianej wsi podczas badań w latach 60-70-tych minionego stulecia. Temat zainteresował go na tyle, że od 2010 r. wraz ze studentami we wakacje odkrywa tajemnice osady wybudowanej około 1750 lat przed naszą erą, czyli w epoce wczesnego brązu.

Wojnarowa. Wojsko znów na Sądecczyźnie. Tu będzie stacjonował 21. Lekki Batalion Górski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska