Olkusz. Szpital ma już gotowe lądowisko [ZDJĘCIA]

  Olkusz. Szpital ma już gotowe lądowisko [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Lądowisko w Olkuszu
  1/8
  przejdź do galerii

  Lądowisko w Olkuszu ©Katarzyna Ponikowska

  Lądowisko przy Nowym Szpitalu w Olkuszu przeszło już odbiór budowlany i zostało zgłoszone do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - Czekamy jeszcze na wpis do ewidencji ULC - mówi Marta Pióro, rzecznik Grupy Nowy Szpital. Helikoptery będą mogły tu lądować także w nocy. Obiekt był wymagany przez Ministerstwo Zdrowia. Teraz przepisy mają się zmienić. W Olkuszu pytają, czy nie wydano pieniędzy bez sensu.
  Wybrane pod lądowisko miejsce było jedynym możliwym, które spełniało zasady określone przez Ministerstwo Zdrowia, m.in. odległość od szpitala. By jednak dało się tu lądować trzeba było rozebrać część budynków szpitalnych i wybudować nowe drogi. Ścięto też kilkadziesiąt dużych drzew. - Będą zasadzone nowe, mniejsze takie, które nie będą przeszkadzały w lądowaniu - zaznacza Pióro.

  Prace trwały dłużej niż wcześniej zakładano.
  Początkowo lądowisko miało być gotowe z końcem października 2014. - Podczas prac natknięto się na instalację, której nie było na planach. Dlatego trzeba było dostosować harmonogram do nowej sytuacji - wyjaśnia Pióro. Cała inwestycja, która kosztowała ok. 2 mln zł, była konieczna zgodnie z obecnie obowiązującym prawem. To mówi, że wszystkie szpitale, które posiadają szpitalne oddziały ratunkowe mają obowiązek wybudowania do 2016r. lądowisk, jeśli chcą dalej prowadzić tego typu oddziały.

  Te przepisy niedługo mają być złagodzone. Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która po zakończeniu konsultacji trafi pod głosowanie Sejmu. Jeżeli posłowie zgodzą się, szpitale przy których ze względów architektonicznych lub technicznych nie jest możliwe wybudowanie lądowiska lub lotniska przy szpitalu nie będą musiały tego robić a i tak będą miały zgodę na utrzymanie oddziałów ratunkowych. - Pod warunkiem zapewnienia transportu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego ambulansem naziemnym - wyjaśnia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia.

  I dlatego w Olkuszu pytają czy zasadne było robienie lądowiska na siłę. - Po co było wydawać te 2 miliony złotych? W szpitalu jest tyle innych potrzeb - zastanawia się jeden z pracowników szpitala. Marta Pióro zapewnia, że nie są to pieniądze wyrzucone w błoto. Helikoptery co prawda dotąd lądowały za szpitalem, ale było to lądowisko prowizoryczne. - Potrzebne było takie z prawdziwego zdarzenia, takie jak to nowe - mówi Pióro. Podkreśla, że dzięki inwestycji pacjenci będą bezpieczniejsi.

  Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
  "Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce