Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz. Uroczystości z okazji 82. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej [ZDJĘCIA]

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Obchody 82 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej
Obchody 82 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej UMiG Olkusz
W środę, 1 września, przypada 82. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Z tej okazji przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz Olkusza oraz środowisk politycznych złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych przez faszystów w latach 1939-1945.

Obchody 82 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w Olkuszu

Uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas wojny. Okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz miasta oraz środowisk politycznych. Wiązankę złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Jolanta Motyczyńska, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk oraz dyrektor biura poselskiego Jacka Osucha.

- Dziś przenosimy się pamięcią do tamtych tragicznych czasów, aby oddać hołd poległym i pomordowanym. To dzięki ich ofierze możemy żyć w wolnej Polsce. Podczas II Wojny Światowej ginęli żołnierze, ale i ludność cywilna. Ten dramat sięgnął również do Olkusza. Pierwszy niemiecki bombowiec został zestrzelony nad Olkuszem przez Władysława Gnysia. To z ziemi olkuskiej wywodzi się „człowiek, który wygrał wojnę”, bo tak współcześni historycy mówią o Antonim Kocjanie, który rozpracował pociski V1 i V2. To u nas działali partyzanci Hardego i inne zbrojne oddziały Polski Podziemnej. U nas też, niestety, miały miejsce tragiczne wydarzenia Krwawej Środy czy brutalnej likwidacji getta. Tym bardziej jesteśmy winni naszą pamięć pokoleniom, które doświadczyły wojny. Nigdy więcej! – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Przypomnijmy, że pomnik dedykowany poległym za ojczyznę i pomordowanym przez faszystów w latach 1939-1945, który pierwotnie stał na olkuskim rynku, został uroczyście odsłonięty w 1961 roku. Inicjatorami budowy pomnika byli mieszkańcy ziemi olkuskiej, którzy przeżyli wojnę i okupację, a poprzez ufundowanie pomnika chcieli oddać hołd poległym i pomordowanym. Autorem pomnika był olkuski artysta rzeźbiarz Władysław Marczukiewicz, który podczas wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego. Jesienią 2011 roku podczas rewitalizacji olkuskiej Starówki, pomnik został zdemontowany. Wtedy pod pomnikiem odkryto kilkadziesiąt urn zawierających ziemię z pobojowisk i miejsc martyrologii drugiej wojny światowej. Zostały one umieszczone pod pomnikiem, który po zakończeniu renowacji w 2013 roku został ustawiony w Parku Miejskim.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska