Olkuszanie pamiętają o Antonim Kocjanie
Dziś (13 sierpnia) przypada 80 rocznica śmierci Antoniego Kocjana. Inżynier, konstruktor szybowców i współpracownik wywiadu Armii Krajowej urodził się w 1902 roku we wsi Skalskie. Po ukończeniu olkuskiego gimnazjum studiował na Politechnice Warszawskiej oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był jednym z najbardziej znanych polskich konstruktorów szybowcowych okresu międzywojennego. Szacuje się, że spośród 1400 szybowców zbudowanych w latach trzydziestych w Polsce, połowę stanowiły konstrukcje Antoniego Kocjana.
We wrześniu 1940 roku został aresztowany i osadzony w obozie Auschwitz – Birkenau. Po zwolnieniu był zaangażowany w konspiracyjną działalność ZWZ/AK. W podziemiach jego warsztatów szybowcowych w Warszawie działała konspiracyjna drukarnia. Był kierownikiem Referatu Lotniczego wywiadu AK, który rozpracował tajemnice niemieckiej broni V 1 i V 2.

W czerwcu 1944 roku został aresztowany i uwięziony na Pawiaku. Został rozstrzelany 13 sierpnia. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
Ciekawostką jest, że jego rodzinny, drewniany dom z 1862 roku, jaki stał przy ulicy Jasnej w dzielnicy Skalskie, staraniem władz miasta został rozebrany, a następnie zrekonstruowany pod zamkiem w Rabsztynie. W Chacie Kocjana, udostępnionej zwiedzającym w 2014 roku, znajduje się ciekawa ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi, a także niewielka wystawa etnograficzna.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Jest plan na utworzenie pierwszych publicznych żłobków w Olkuszu
- Pustynia Błędowska Krupówkami zachodniej Małopolski? Tu co weekend tłumy turystów
- Na DK 94 w Olkuszu ma powstać tunel. Czy grozi mu zalanie?
- Tężnia solankowa w Olkuszu czynna dłużej
- Przy "podwodnym lesie" powstały dwa kolosalne osuwiska. Drzewa połamane jak zapałki
- Czym jeździli mieszkańcy Olkusza w latach PRL-u?
