https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olkuszanie pamiętają o Antonim Kocjanie. 80. rocznica śmierci inżyniera, konstruktora szybowców i współpracownika Armii Krajowej

Paweł Mocny
Olkuszanie pamiętają o Antonim Kocjanie
Olkuszanie pamiętają o Antonim Kocjanie UMiG Olkusz
Dokładnie 80 lat Antoni Kocjan został rozstrzelany przez nazistów. Z okazji przypadającej w tym roku rocznicy śmieci inżyniera, konstruktora szybowców i współpracownika wywiadu Armii Krajowej władze miasta i gminy zapaliły znicz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary hitlerowskich więzień i obozów zagłady na Starym Cmentarzu.

Olkuszanie pamiętają o Antonim Kocjanie

Dziś (13 sierpnia) przypada 80 rocznica śmierci Antoniego Kocjana. Inżynier, konstruktor szybowców i współpracownik wywiadu Armii Krajowej urodził się w 1902 roku we wsi Skalskie. Po ukończeniu olkuskiego gimnazjum studiował na Politechnice Warszawskiej oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był jednym z najbardziej znanych polskich konstruktorów szybowcowych okresu międzywojennego. Szacuje się, że spośród 1400 szybowców zbudowanych w latach trzydziestych w Polsce, połowę stanowiły konstrukcje Antoniego Kocjana.

We wrześniu 1940 roku został aresztowany i osadzony w obozie Auschwitz – Birkenau. Po zwolnieniu był zaangażowany w konspiracyjną działalność ZWZ/AK. W podziemiach jego warsztatów szybowcowych w Warszawie działała konspiracyjna drukarnia. Był kierownikiem Referatu Lotniczego wywiadu AK, który rozpracował tajemnice niemieckiej broni V 1 i V 2.

Antoni Kocjan
Antoni Kocjan Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

W czerwcu 1944 roku został aresztowany i uwięziony na Pawiaku. Został rozstrzelany 13 sierpnia. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Ciekawostką jest, że jego rodzinny, drewniany dom z 1862 roku, jaki stał przy ulicy Jasnej w dzielnicy Skalskie, staraniem władz miasta został rozebrany, a następnie zrekonstruowany pod zamkiem w Rabsztynie. W Chacie Kocjana, udostępnionej zwiedzającym w 2014 roku, znajduje się ciekawa ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi, a także niewielka wystawa etnograficzna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska