Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera Rara - operowe święto w Krakowie z literaturą i nowymi technologiami w tle

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Opera Rara to muzyczne święto dla wielbicieli opery, ale dyrektor Jan Tomasz Adamus uważa, że wydarzenie jest także świetną okazją do pierwszego kroku w operowy świat
Opera Rara to muzyczne święto dla wielbicieli opery, ale dyrektor Jan Tomasz Adamus uważa, że wydarzenie jest także świetną okazją do pierwszego kroku w operowy świat Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Opera Rara, festiwal muzyczny, w ramach którego prezentowane są przede wszystkim rzadko wykonywane i zapomniane opery – potrwa w tym roku od 1 do 18 lutego. Operową sceną będą najpiękniejsze krakowskie sceny i miejsca goszczące sztukę po raz pierwszy.

- Wspólnym mianownikiem jest ludzki głos – mówi o różnorodnych wydarzeniach tegorocznego festiwalu Opera Rara jego dyrektor Jan Tomasz Adamus – Opera jest sztuką żywą i nie tylko łączy różne dziedziny sztuki, ale dzisiaj łączy się też z życiem. Wagner mówił o dziele totalnym, które dla mnie oznacza dziś nie tylko to, co się dzieje na scenie, co słyszymy, ale to wszystko, co dzieje się w oddziaływaniu społecznym. Ważne jest nie tylko to, co na scenie, ale też, kto jest na widowni. Opera Rara stara się być operą wszystkich, nie chcemy selekcjonować grup odbiorców.

W tegorocznej, szesnastej odsłonie wydarzenia, zaprezentowanych zostanie siedem utworów, wśród których znajdą się zarówno nieznane i nieczęsto wykonywane oraz całkowicie nowe. Szesnasta edycja festiwalu Opera Rara zainteresuje amatorów literatury: na scenie pojawią się dzieła Stanisława Lema i Orhana Pamuka.

Festiwal rozpoczną pokazy „Solaris” Karola Nepelskiego. Utwór oparty na słynnej powieści Stanisława Lema o załodze stacji kosmicznej badającej tajemniczą planetę Solaris, której ocean wykazuje cechy inteligencji i zdolność do materializacji głęboko ukrytych wspomnień i emocji członków załogi. Reżyserem spektaklu i autorem libretta jest Waldemar Raźniak. Wykonawcami są aktorzy Starego Teatru wspierani przez nowoczesne technologie. Sceną dla Solaris będzie Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris” na kampusie UJ.

W programie także światowa prapremiera „Ja, Şeküre”, najnowszego dzieła Aleksandra Nowaka - opery inspirowanej powieścią „Nazywam się Czerwień” tureckiego noblisty Orhana Pamuka.

„W centrum libretta stoi postać niezwykłej kobiety, Şeküre, przez której pryzmat poznajemy pełną złożonych relacji międzyludzkich i kulturowych historię rozgrywającą się w szesnastowiecznym Stambule” – zapowiadają organizatorzy.

Wizualną oprawą prapremierowych spektakli „Ja, Şeküre” zajmą się Marcin Chlanda i Jakub Kotynia. A spektakl zobaczymy na scenie Teatru im. Słowackiego.

Inspirowane futuryzmem dzieło Fausto Romitellego „An Index of Metals” łączące wizualizacje, poezję i muzykę akustyczno-elektroniczną to kolejny tytuł festiwalu. Sceną dla wydarzenia przekraczającego granice sztuk stanie się Cricoteka.

„Utwór charakteryzuje się elektryzującą orkiestracją, radykalnymi efektami dźwiękowymi i wykorzystaniem głosu ludzkiego do granic jego możliwości” – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Inscenizacja Krzysztofa Garbaczewskiego w Łaźni Nowej podejmie biblijny temat Jeftego, który składa Bogu tragiczną obietnicę prowadzącą ostatecznie do ofiary jego córki. Przed „Jephte” wykonana zostanie świecka „Serenata à 5” Filiberta Laurenziego.

- Utwór jest zderzeniem głosu ojca i córki, patriarchalnej rzeczywistości z energią młodych. My zderzymy też tradycyjną formę lalki z lalką cyfrową, awatarem, ale w naszej interpretacji idziemy na przekór martyrologicznemu wydźwiękowi tej historii, punkt ciężkości kładziemy na wątek feministyczny – zaznacza Krzysztof Garbaczewski.

Na finał festiwalu zabrzmi młodzieńcze arcydzieło Mozarta w gwiazdorskiej obsadzie (m.in. Ian Bostridge, Anna Prohaska, Kangmin Justin Kim), skomponowany w 1781 roku „Idomeneo”.

W tegorocznej odsłonie Opera Rara melomani usłyszą także „Walpurgisnacht” Felixa Mendelssohna, czyli umuzyczniony wiersz Goethego Program dopełni jeszcze jedno opracowanie poezji Goethego — „Alt-Rhapsodie” Johannesa Brahmsa. Na festiwalu zobaczymy je w wersji choreograficznej przygotowanej przez duet Piotra Stanka i Olgę Bury.

Recitale pieśniowe to istotna częścią festiwalu Opera Rara. W tym roku w Krakowie gościć będzie niemiecki baryton Thomas E. Bauer, który wykona arcydzieło Franza Schuberta, słynną „Podróż zimową” czyli „Winterreise”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska