Opłatki z Błonia zamawiają proboszczowie z całej Polski

  Opłatki z Błonia zamawiają proboszczowie z całej Polski

  Paweł Chwał

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Alicja Słowik nalewa mieszankę wody i mąki do formy na opłatki, przypominającej gofrownicę
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Ewa Biedroń

  Zakład przetwórczo-handlowy Wyższego Seminarium Duchownego w niewielkim Błoniu koło Tarnowa nazywany bywa też często fabryką... życzeń. To właśnie tu wypiekane są opłatki, bez których trudno wyobrazić sobie tradycyjne Boże Narodzenie. Te z Błonia będą obecne jutro na wigilijnych stołach nie tylko w wielu polskich domach, ale także w Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych, a nawet w Afryce.
  Woda i mąka. Tylko tyle potrzeba, aby upiec opłatek. - Nie mamy jakiejś szczególnej, trzymanej w tajemnicy, receptury. Ważne, aby jedno z drugim dobrze wymieszać, przy zachowaniu odpowiednich proporcji - mówi Alicja Słowik, jedna z kilku pań, które pracują w Błoniu przy opłatkach.

  Gdy ciasto nabiera odpowiedniej gęstości, przelewa się je do specjalnego naczynia z lejkami, z którego później trafia na rozgrzane formy, podobne do gofrownic, w których wytłoczone są świąteczne wzory. - Zawierają one przede wszystkim motywy religijne i wiążą się bezpośrednio z ewangelicznym przekazem narodzin Jezusa. Na opłatkach najczęściej jest żłóbek, stajenka, Święta Rodzina, pasterze, aniołowie, trzej królowie - wylicza ks. Wiesław Czaja, dyrektor zakładu przetwórczo-handlowego WSD w Błoniu.

  Wypiek z myślą o grudniowych świętach rozpoczyna się tu już w... lutym. Im bliżej Bożego Narodzenia tym liczba produkowanych opłatków rośnie. Były takie dni, kiedy dziennie w Błoniu wypiekano ponad siedem tysięcy sztuk. Rocznie ponad milion.
  Samo pieczenie trwa góra dwie minuty. Aby można było je łatwo wycinać, po upieczeniu opłatki muszą przez kilkanaście godzin leżakować w nawilżarni. - W przeciwnym wypadku popękałyby w rękach i cała robota poszłaby na marne. To wyjątkowo kruchy i delikatny materiał - dodaje ksiądz Czaja.

  Z jednego płata wycinanych jest sześć dużych albo 12 małych opłatków. Oprócz tradycyjnych, białych, w Błoniu wypiekane są także opłatki kolorowe (podczas mieszania ciasta dodawany jest odpowiedni barwnik: pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, różowy). - Kiedyś rolnicy zabierali je do obory, aby przełamać się nimi ze swoimi zwierzętami. Teraz tradycja ta niemal zupełnie zamarła. Widzimy to po zamówieniach - mówi ksiądz Czaja. Do niedawna na opakowanie składały się zazwyczaj trzy białe i jeden kolorowy opłatek. Teraz kupowane są głównie te, w których są same białe.

  Opłatki z Błonia zamawiają proboszczowie z całej Polski. Od kilku lat trafiają także za granicę, za sprawą pracujących wśród Polonii księży z diecezji tarnowskiej. W te święta przełamią się nimi nasi rodacy m.in. w Niemczech, Austrii, Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych. Partia opłatków trafiła także do misjonarzy w Afryce.

  Znakiem rozpoznawczym opłatków z Błonia jest to, że są grubsze niż inne dostępne na rynku, a przez to mniej łamliwe.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciemnota i zabobony trzyają się w Polsce dobrze!!

  Franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Ciekawe czy barwniki naturalne czy sztuczne, no i czy atesty na to mają... Aaaa.. do celów religijnych to i z arszeniku może być, bo to czarna kasta co to tylko prawa watykańskie przestrzega a nie...rozwiń całość

  Ciekawe czy barwniki naturalne czy sztuczne, no i czy atesty na to mają... Aaaa.. do celów religijnych to i z arszeniku może być, bo to czarna kasta co to tylko prawa watykańskie przestrzega a nie polskie... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i jeszcze........ :)

  rem-stały klient (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  no i jeszcze zapomnieliście napisać iż robią b.dobre wędliny. I obsługa jest super.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo