Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opozycja krytykuje przejęcie Lotosu przez Orlen. "Prezes Obajtek i premier Morawiecki doprowadzą do niekontrolowanej prywatyzacji"

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Posłowie KO, Marek Sowa i Aleksander Miszalski, przed bazą paliw w krakowskiej Olszanicy. Uważają, że w wyniku fuzji Orlenu i Lotosu może ona zostać sprzedana
Posłowie KO, Marek Sowa i Aleksander Miszalski, przed bazą paliw w krakowskiej Olszanicy. Uważają, że w wyniku fuzji Orlenu i Lotosu może ona zostać sprzedana Piotr Ogórek
Posłowie Koalicji Obywatelskiej krytykują przejęcie Lotosu przez Orlen. Marek Sowa i Aleksander Miszalski uważają, że wielka fuzja narodowych koncernów paliwowych to w efekcie dzika prywatyzacja, która może się skończyć utratą sporej części majątku narodowego, np. w postaci bazy paliwowej w krakowskiej Olszanicy, która m.in. zaopatruje w paliwo pobliski port lotniczy w Balicach.

W tym roku ma się dokonać fuzja Orlenu i Lotosu. Dwie narodowe spółki paliwowe staną się jedną firmą. W związku z tym w całej Polsce politycy Platformy Obywatelskiej protestują przeciwko przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Dlaczego?

- Prezes Obajtek (prezes PKN Orlen – red.) i premier Morawiecki chcą doprowadzić do największej, niekontrolowanej prywatyzacji ostatnich 20 lat. Chodzi o wyprzedaż majątku publicznego - baz paliwowych i ok. 400 stacji paliwowych Lotosu. Jedną z potencjalnych baz paliw, która może zostać sprzedana, jest baza w krakowskiej Olszanicy, która zabezpiecza m.in. paliwo lotnicze dla całego terminalu lotniczego w Balicach – mówił Marek Sowa przed bazą paliw w krakowskiej Olszanicy.

Politycy opozycji zwracają uwagę, że warunkiem przejęcia Lotosu przez Orlen, jaki postawiła Komisja Europejska, godząc się na fuzję, jest sprzedaż i oddanie kontroli nad 30 proc. sprzedaży paliwa hurtowego po połączeniu. Dzisiaj Lotos i Orlen razem kontrolują ponad 90 proc. hurtowej sprzedaży paliwa. Po fuzji nie mogą tego utrzymać. Wspomniane 30 proc. trzeba będzie sprzedać.

- Mamy w Polsce 27 baz paliwowych. Trzeba będzie też sprzedać spółkę Lotos Paliwa, bo drugą taką spółkę ma już Orlen. Do tego dojdzie sprzedaż bardzo wielu części zorganizowanych, będących w aktywach Lotosu, np. była rafineria w Jaśle czy Czechowicach-Dziedzicach. W efekcie tego pojawi się mocny gracz, który wejdzie na polski rynek – mówił Marek Sowa.

Obawy opozycji o to, jaki kapitał przejmie część rynku paliwowego w Polsce

Poseł z Krakowa Aleksander Miszalski podkreślał, że jest sporo fuzji wokół fuzji Orlenu i Lotosu. - To ryzykowna sprzedaż majątku narodowego, bo na tym etapie nie można powiedzieć, jaki kapitał przejmie ten majątek, a może to być np. kapitał rosyjski. Pytanie więc, czy ta fuzja ma sens. Z jednej strony następuje synergia kosztów i teoretyczne wzmocnienie pozycji Orlenu, ale praktycznie to jednak prywatyzacja, i to dosyć dzika, patrząc na obyczaje prezesa Obajtka. Można się zastanawiać, czy nie chodzi to o jakiejś jego osobiste korzyści – mówił poseł Miszalski.

Posłowie opozycji zwracają uwagę, że Lotos ma ok. 500 stacji, a po fuzji będzie trzeba sprzedać ok. 400 stacji. Tyczy się to także stacji orlenowskich, ale zapewne w dużej mierze sprzedane zostaną te Lotosu. Podobne obawy są co do baz paliw.

- Dlatego jesteśmy tutaj, przed terminalem orlenowskim w Olszanicy, żeby zadać kluczowe pytanie, czy baza stanowiąca gwarancję i bezpieczeństwo paliwowe, chociażby dla terminalu w Balicach, zostanie sprzedana. Na te pytania prezes Obajtek i premier Morawiecki muszą dać odpowiedź. Są specjalistami, jak chodzi o nieruchomości, zwłaszcza własne, które potrafią tanio nabywać i pięknie ukrywać, ale tu mamy jednak do czynienia z majątkiem publicznym – mówił poseł Sowa.

Na koniec posłowie Sowa i Miszalski przybili tabliczkę z napisem: "Na sprzedaż. Mateusz Morawiecki". - Nie może być tak, że zamiast budowy i wzmacniani potencjału krajowego dochodzi do jego radykalnego ograniczenia – dodał Marek Sowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska